چاپ خبــر

کباب و کتاب

 

ما در هفته ی کتابیم. بنابراین تصمیم دارم در این پست راجع به کتاب بنویسم. نزدیک ترین واژه به کتاب ، کباب است.که البته جنس این دو مقوله با هم تفاوت دارد. کباب را با گوشت حیوان درست می کنند و کتاب با خلاقیت و زحمت نویسنده نوشته می شود. .

 

 

علیرضا توحیدی

ما در هفته ی کتابیم. بنابراین تصمیم دارم در این پست راجع به کتاب بنویسم. نزدیک ترین واژه به کتاب ، کباب است.که البته جنس این دو مقوله با هم تفاوت دارد. کباب را با گوشت حیوان درست می کنند و کتاب با خلاقیت و زحمت نویسنده نوشته می شود. . خوشبختانه اوضاع کباب در آران و بیدگل خوب است ما در شهرمان حدود ۱۵۰ کبابی و رستوران و ساندویچی داریم اما تعداد کتابفروشی ها از تعداد انگشتان یک دست یک بچه ی دو ساله هم کمتر است. که البته نصف مغاره شان به لوازم التحریر اختصاص دارد. وضع و هیکل کبابفروشها ماشا ء الله ، ماشاء الله.. بزنم به صفحه کلید خیلی خوب است . همه چاق و تپل و سر و مر و گنده.

به نظر من کباب جسم انسان را تقویت می کند و کتاب روح آدمی را. بنابراین باید این دو را با هم آشتی داد. مثلا دولت یک هفته را به عنوان هفته کتاب اعلام می کند چه ایرادی این هفته به نام کباب و کتاب باشد!! و در یک مراسم از بهترین نویسندگان و کبابی ها تقدیر شود. یا اینکه به افرادی که تصمیم دارند مجوز کبابی یا رستوران بگیرند ابلاغ شود این دو پدیده باید با هم دیده شود یعنی هر فردی که ۵ سال کباب می فروشد باید ۵ سال کتاب بفروشد. یا اینکه در هر کبابی تعدادی کتاب باشد و در هر کتابفروشی یک منقل برای درست کردن کباب. تا هر آدمی که ۲۰ تا کباب می خرد یک کتاب رایگان دریافت کند و هر آدمی که ۲۰ تا کتاب می خواند یک سیخ کباب رایگان.

یکی از عوامل رغبت مردم به کباب بوی آن است باید طرحی ریخت تا کتاب مثل کباب بو داشته باشند مثلاً یک نفر که از جلو یک کتابفروشی رد می شود بگوید وای چه بوی کتابی! فکر می کنم بوی شعر نو باشد!! یا همان طوری که از بوی دهان یک نفر می فهمیم کباب خورده کمی به چشمهای یک نفرخیره شویم و متوجه شویم آن روز یک داستان خوانده است. یکی از کارهای دیگری که می شود انجام داد باب کردن سنتهای جدید است مثلاً در برخی از مراسم ها به جای کباب از کتاب یا هر دو استفاده کرد. مثلاً چه ایرادی دارد وقتی یک نفر از زیارت می آید به جای چلو کباب، به مردم چلو کتاب بدهیم تا بخوانند خلاصه اش را بنویسند و به برترین ها جوجه کباب بدهیم ا

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP