خطب شکن

1192217

داستان مسجد الحسین(ع) در منطقه فرهنگی کاشان:

منطقه فرهنگی کاشان فهم مشترک می طلبد/ ارزش‌های مشترک فراتر از حریم‌های جغرافیایی است

اختلاف شهرداری سفیدشهر و شهرداری مشکات بر سر استقرار چادر در حوالی مسجد الحسین(ع) نشان می دهد که در یک منطقه فرهنگی هنوز نتوانسته ایم حتی بر سر موضوعی ساده با هم گفتگو کنیم تا چه رسد به این که موضوعات کلان راهبردی منطقه را پیگیری کنیم.

کدخبر: 51766
۰۷/۰۱/۱۳۹۷ @ ۰۷:۰۰

خطب شکن [1]: چند روز گذشته نصب چادری از طرف روابط عمومی شورای شهر و شهرداری سفیدشهر آران و بیدگل در جنب مسجدالحسین(ع) مشکات کاشان حاشیه هایی را در دو منطقه به وجود آورده است و برخی مسئولان نیز با مواضع مختلف به اختلافات دامن زده‌اند.

محمدرضا اکرمیان رئیس شورای اسلامی شهرستان آران و بیدگل با اشاره به اتفاقات و حاشیه های به وجود آمده در یادداشتی با ارائه پیشنهاد نکاتی در این رابطه مطرح کرده است:

شعاری که در حرف باقی مانده است

در طول تاریخ، شمال استان اصفهان دارای هویت های فرهنگی متنوع و متکثری بوده است که در کنار تفاوت ها دارای وجوه مشترک فراوان بوده اند. چند سالی است که اصطلاح «منطقه فرهنگی کاشان» در رسانه ها و بیان مسئولان کاشان مطرح شده است که هم پیشینه تاریخی محکم و هم دارای منطق عقلی در شرایط امروز است. اما علی رغم استفاده مکرر از این اصطلاح هنوز تعریف و تبیین درستی از این مفهوم ارائه نشده است.

وقتی سخن از فرهنگ و منطقه فرهنگی می شود، مراد طرح عقاید و ارزش های مشترک است که به زندگی ساکنان منطقه معنا می بخشد. طرح منطقه فرهنگی کاشان نشان دهنده فراتر بودن مرزهای این منطقه از حریم های جغرافیایی شهرستان کاشان است و حوزه وسیعی از سرزمین مرکزی کشور را در برمی گیرد.

منطقه فرهنگی کاشان برچسبی است که ساکنان بخشی از منطقه مرکزی کشور را به وسیله طرح های مشترک فرهنگی به هم پیوند می زند و نگه می دارد. این شعار زمانی تقویت می شود که همه مدیران و ساکنان دارای این پیش فرض بنیادی مشترک باشند که مرزهای منطقه فرهنگی کاشان، مرزها و حریم های جغرافیایی نیست، بلکه مجموعه ای  از ارزش ها و باورهای مشترک ساکنان این منطقه را در بر می گیرد.

بدون این پیش فرض ها و نگرش های اساسی، صحبت از منطقه فرهنگی کاشان منحصر به بنرها و حداکثر رسانه ها خواهد بود و در نماد و نشانه ها و از همه مهم تر در حوزه اجرا نشانی از آن را نخواهیم دید.

منطقه فرهنگی کاشان فهم مشترک می طلبد

منطقه فرهنگی کاشان باید فهم مشترک از موضوعات را ایجاد کند. یکی از موضوعات مهم منطقه حوزه گردشگری است که تقریبا نسبت به سایر مناطق کشور از تنوع  جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی منحصر به فردی برخوردار است. اگر با دید منطقه فرهنگی کاشان به موضوع گردشگری نگاه کنیم، همه بخش های این منطقه باید در معرض بازدید گردشگران قرار گیرد و صرف این که برای گردشگری شهرستان کاشان برنامه ریزی کنیم، منطبق با طرح منطقه فرهنگی نیست.

مدیران و مسئولان مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باید با نگرش منطقه ای به هر موضوع از جمله گردشگری نگاه و برنامه ریزی می کردند که نوعی همسویی و هماهنگی در منطقه به وجود آورده و هم منافع منطقه را محقق می کرد و هم از اصطکاک ها و تنش های درون منطقه ای جلوگیری می شد.

منطقه فرهنگی جای تنش و دعوانیست…

اختلاف شهرداری سفیدشهر و شهرداری مشکات بر سر استقرار چادر در حوالی مسجد الحسین(ع) نشان می دهد که در یک منطقه فرهنگی هنوز نتوانسته ایم حتی بر سر موضوعی ساده با هم گفتگو کنیم تا چه رسد به این که موضوعات کلان راهبردی منطقه را پیگیری کنیم. آیا می توان سخن از فرهنگ کرد ولی حتی از ساده ترین  شیوه های تعاملی و گفتگو استفاده نکرد؟! ابزار فرهنگ، حریم جغرافیایی و تنش های سطحی و دعوا نیست؛ عرصه فرهنگ، حوزه مذاکره و گفتگوست.

ای کاش همان گونه که شعار منطقه فرهنگی می دهیم، همان طور هم ابزارهایش را فراهم می کردیم. ما چگونه می توانیم  از منطقه فرهنگی سخن بگوییم، اما حاضر به یک گفتگوی ساده نباشیم تا جایی که همه افکار عمومی درگیر موضوع بسیار ساده ای به نام چادر مسجد الحسین(ع) شوند؟! آیا نمی شد دو شهرداری متعلق به دو شهرستان و البته متعلق به یک منطقه فرهنگی قبل از هر اقدامی ابتدا گفتگو می کردند تا با تعامل، یک کار مشترک در حوزه گردشگری انجام می شد؟! آیا بهتر نبود مدیران کلان دو شهرستان گام های جدی تری برای تعامل این دو شهر همسایه برمی داشتند؟!

انتهای پیام/


[1] خطب شکن: http://khatabshekan.ir/