خطب شکن

لودریان و ظریف

سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران و حمایت وی از منافع ملی آمریکا؛

گستاخی وزیر فرانسوی‌ در خاک ایران/ دفاع ایران از عمق استراتژیک خود قابل گفتگو نیست

همان طور که رهبر انقلاب در دیدار اخیر با مداحان فرمودند، حضور منطقه ای ایران برای پاسداری از عمق استراتژیک خود قابل گفتگو نیست.

کدخبر: 51474
۲۰/۱۲/۱۳۹۶ @ ۱۰:۲۲

خطب شکن [1]: محمدرسول نجاتی، کارشناس ارشد علوم سیاسی/ ⁠⁠⁠⁣با وجود تکذیب مقامات ایران، رویترز هفته گذشته مدعی شد گفت‌وگوهای قدرت‌های اروپایی با ایران درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران و نقش تهران در تنش های منطقه‌ای، از چندی پیش آغاز شده و قرار است دور بعدی این مذاکرات در ایتالیا اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) برگزار شود.

ایران دشمن آمریکا، آمریکا دوست ایران؟

سند چهارساله راهبرد امنیت ملی آمریکا ۲۰۱۸ در ۲۷ آذر ۹۶ از سوی ترامپ ارائه شد. «محافظت از آمریکا و سبک زندگی آمریکایی»، «دستیابی به صلح از طریق قدرت» و «پیشبرد منافع ایالات متحده آمریکا در سراسر جهان رقابتی« چهار اصل اساسی این راهبرد است. در این سند ۶۸ صفحه‌ای که با هیاهوی فراوان منتشر شد، نکات بسیاری وجود دارد. در این سند، ۱۸ مرتبه از ایران با تعابیری یاد شده که شاید واژه «دشمن» محترمانه ترین آن ها باشد! این در حالی است که هنوز در کشور ما هستند افرادی که ساده لوحانه از به کار بردن واژه «دشمن» برای آمریکا تردید دارند و با پُزهای روشنفکر مآبانه گمان می‌کنند با تغییر واژگان می توانند واقعیت را تغییر دهند.

بر اساس این سند اساس برنامه های ایالات متحده برای تامین امنیت این کشور، تقویت توان هسته ای و موشکی است. علاوه بر این ساخت تسلیحات هسته ای استراتژی آمریکا برای حفظ صلح عنوان شده است.

اعلام اصول منافع ملی آمریکا از زبان وزیر فرنگی

وزیر امور خارجه فرانسه در حالی به ایران سفر کرد که رسانه های حامی دولت، سعی کردند این سفر را به عنوان سندی برای پیروزی گفتمان دولت و «آشتی جهان با ایران» معرفی کنند. با این حال لودریان در این سفر ابراز نگرانی از فعالیت های دفاعی ایران را در راس برنامه های خود قرار داد و در دیدار با مقامات ایرانی، بارها از نگرانی آمریکا سخن گفت.

سفر این وزیر اروپایی طبق گفته مقامات دولت ایران، زمینه ساز سفر ماکرون به ایران خواهد بود، سفری که در نوع خود اهمیت بسیاری دارد. زیرا مدت هاست سران کشورهای بزرگ اروپایی قدم به خاک ایران نگذاشته اند. با این حال آیا تنها همین که یک مقام عالی رتبه اروپایی به ایران بیاید، موضوعیت دارد؟ آیا نباید به نتایج سفرهای مختلف مقامات اروپایی نگاه کرد و ارزش و اهمیت آن را در چارچوب منافع ملی ایران سنجید؟

حضور منطقه ای ایران قابل گفتگو نیست

همان طور که رهبر انقلاب در دیدار اخیر با مداحان فرمودند، حضور منطقه ای ایران برای پاسداری از عمق استراتژیک خود قابل گفتگو نیست. ایران در منطقه خود حضور دارد و کشورهای غربی نمی توانند در مورد این حضور اظهارنظر کنند. در واقع در این قضیه جای متهم و شاکی عوض شده و کشورهای غربی با پر رویی و وقاحت تمام، دخالت در امور منطقه ای را حق خود می دانند و قصد دارند ایران را از این کار باز دارند.

اگر پاسخ درستی به ادعاهای غرب که فرانسه به نمایندگی از آن ها عنوان کرد، ارائه نشود، دشمنان مجال بیشتری برای خودنمایی در منطقه خواهند یافت و دست برتر ایران در مسائل استراتژیک منطقه ای زیر سوال خواهد رفت.

اگر ادعای رویترز در مورد مذاکره ایران درباره توان موشکی و فعالیت های منطقه ای صحیح باشد، دولتمردان و سکانداران سیاست خارجی به یک بازی بی سرانجام دیگر وارد شده اند. پس از مذاکراتی که به برجام منتهی شد، هر عقل سلیمی که در مورد ذات خبیث آمریکا و طرف های اروپایی اندک تردیدی در خود داشت، به بی نتیجه بودن اعتماد به غرب معترف می شد. با این وجود به نظر می رسد سرداران دیپلماسی و تحصیلکردگان علوم سیاسی هنوز هم واقعیت ها را نپذیرفته اند و سعی دارند در موضوعی دیگر به غربیان اعتماد کنند.

واقعیت نشان می دهد در طول حیات پر برکت انقلاب اسلامی، آمریکا هر روز ضعیف تر و جمهوری اسلامی به خواست خدا هر بار با هر توطئه غرب قوی تر شده است. چیزی که باید مسئولان سیاست خارجی دولت درک کنند، منبع واقعی قدرت است. اتکا به کشورهای خارجی، حتی اگر دوست ایران به حساب آیند و منافع مشترکی با کشور ما داشته باشند، هرگز قابل اعتماد نیست، چه رسد به این که آمریکا، فرانسه یا دیگر کشورهای اروپایی که در هر برهه بدعهدی خود را به وضوح نمایش داده‌اند، به عنوان یار و همراه انتخاب شوند…

انتهای پیام/


[1] خطب شکن: http://khatabshekan.ir/