خطب شکن

n82744497-72017271

جار و جنجال بیهوده بر سر پساب؛

کاشان توان استفاده از پساب شهری خود را ندارد

خروجی پساب شهری کاشان نزدیک ۶۰۰ لیتر بر ثانیه است که تنها ۹۰ لیتر بر ثانیه به مصرف صنعتی آران و بیدگل اختصاص پیدا می‌کند.

کدخبر: 49820
۰۸/۱۱/۱۳۹۶ @ ۱۱:۳۴

خطب شکن: [1] موضوع انتقال پساب شهری کاشان برای استفاده در بخش صنعت آران و بیدگل، از چند ماه پیش اظهارنظرهایی را در پی داشته است. اخیرا یکی از مسئولان شهرستان مجاور با بیان این که باید این پساب را برای خودمان نگه داریم، سعی کرده است در اختصاص آن به آران و بیدگل سنگ اندازی کند.

همه سر یک سفره‌ایم

منابع آبی شهرستان های کاشان و آران و بیدگل درحوضه  دشت کاشان قرار دارند. آب های زیر زمینی منطقه به دلیل شیب طبیعی زمین، به سمت کویر و شهرستان آران و بیدگل سرازیر می شود. از این رو شرکت‌های آب و فاضلاب این دو شهرستان با هم در ارتباط هستند و در مواقعی که مشکلی از نظر تامین آب پیش می آید با یکدیگر همکاری می کنند.

همان طور که در سال ۸۳، آران و بیدگل با مشکل مواجه شد و شرکت آب و فاضلاب کاشان با حفر شش حلقه چاه در منطقه اقبالیه راوند، سعی کرد مشکل این منطقه را حل کند. با توجه به این موضوع، نگرانی برخی مسئولان کاشانی یا از سر ناآگاهی است یا غرضی در آن نهفته است.

به نفع همه

شهرداری کاشان مدعی است پساب این شهرستان را می تواند برای آبیاری فضای سبز مصرف کند. در حالی که اگر می توانست تا کنون باید در این زمینه از خود اقدامی نشان می داد. نزدیک پنج سال است این آب هدر می‌رود ولی این نهاد برای خرید آن از شرکت آب و فاضلاب کاشان، برای بازگرداندن آن به چرخه مصرف کاری از پیش نبرده است.

یکی از دلایل این موضوع هزینه بر بودن آن است. برای بهره برداری از این پساب باید مسافتی نزدیک هشت کیلومتر لوله گذاری شود. در حال حاضر با قراردادی که یکی از واحدهای صنعتی آران و بیدگل منعقد کرده است، ۱۲ کیلومتر لوله گذاری می شود تا این پساب به مصرف صنعتی برسد و برداشت آب از سه حلقه چاه که بر اساس برخی آمارهای غیر رسمی بیش از ۳۰ لیتر بر ثانیه تخمین زده می شود، متوقف شود.

بقیه‌اش مال شما!

از آن جا که دبی مصرف آب کاشان هزار لیتر بر ثانیه و خروجی آن نزدیک ۶۰۰ لیتر بر ثانیه است، تحقق این برنامه با توجه به کاهش برداشت ها از سفره های زیرزمینی به تامین آب شرب کاشان نیز کمک می کند. از سوی دیگر از این ۶۰۰ لیتر بر ثانیه، تنها ۹۰ لیتر بر ثانیه به مصرف صنعتی آران و بیدگل اختصاص پیدا کرده است. این میزان تنها ۱۵ درصد کل پساب است و حجم قابل توجهی به شمار نمی آید. بنابراین اگر شهرداری کاشان علاقمند است این پساب را به مصرف برساند، هنوز حجم قابل توجهی برای بهره برداری در اختیار دارد.

اختلافات از کجا شروع شد؟

طرح انتقال پساب شهری کاشان از زمانی توجهات را به خود جلب کرد که یکی از شهرداری های حوزه شهرستان آران و بیدگل اعتراضاتی را به این طرح وارد کرد. این اعتراضات با تلاش هایی که برای ورود گروه های مردم نهاد صورت گرفت، دامنه دارتر شد و کم کم هشیاری سازمان های مردم نهاد کاشان و برخی نهادهای دولتی و خصوصی را نیز به دنبال داشت.

به گفته منابع آگاه، مجوزی با دریافت ۱۰۰ میلیون تومان در دوره شهردار پیشین این منطقه صادر شده بود، ولی شهردار جدید مجددا مبلغی بیشتر تقاضا کرد که مورد موافقت واحد صنعتی متولی اجرای طرح قرار نگرفت.

طرح فاضلاب شهری آران و بیدگل

در هر صورت خود آران و بیدگل هم نیازمند اجرای طرح شبکه فاضلاب شهری است. در حال حاضر اقدامات مشاوره ای اجرای این طرح انجام و هزینه آن (در سال ۹۲) ۸۰ میلیارد تومان برآورد شده که دولت به شرط تامین ۵۰ میلیارد تومان از این مبلغ، به پرداخت بلاعوض بقیه مبلغ تعهد داده است.

هم اکنون زمینی برای تاسیس تصفیه خانه در نظر گرفته شده است و تنها مشکل موجود، فقدان سرمایه گذاری با آورده ۵۰ میلیارد تومان است. در زمان نمایندگی عباسعلی منصوری، چندین سرمایه گذار به شهر آمده و در مناقصه اجرای طرح شرکت کرده اند، ولی هیچ کدام حاضر به امضای قرارداد نشده اند.

شورای شهر پیشین آران و بیدگل تعهد کرده بود در صورت پرداخت این مبلغ از سوی سرمایه گذار، پس از پایان کار و فروش حق اشتراک به شهروندان، مبالغ مربوط به سرمایه گذاری بازگشت داده شود. همچنین قرار بود مبالغ حاصل از فروش پساب و دیگر مواد حاصل از فاضلاب، در ازای زمان خواب سرمایه به سرمایه گذار اختصاص پیدا کند. در شرایط فعلی که کمبود آب بحرانی جدی بر سر حیات شهرستان آران و بیدگل به وجود آورده، استفاده از پساب شهری و اجرای طرح جمع آوری پساب، بزرگ‌ترین کمک به بقای شهرستان است.

انتهای پیام/


[1] خطب شکن:: http://khatabshekan.ir/