چاپ خبــر
فرسایش بادی
معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل خبر داد:

کنترل فرسایش بادی با اعتبار ۱۱ میلیارد ریالی/ نهال‌کاری در ۲۰۰ هکتار از کانون‌‌های بحران آران و بیدگل

گل آرایی، معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل گفت: طرح در ادامه سایر عملیات نهال‌کاری منطقه نصرآباد در سنوات گذشته با اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد ریال در ۲۰۰ هکتار از کانون های بحران فرسایش بادی اجرا می شود.

به گزارش خطب شکن، حمید گل آرایی فرسایش بادی را از مهم ترین عوامل پیدایش بیابان‌زایی دانست و اظهار کرد: طرح‌های بیابان‌زدایی شهرستان از سال ۸۵ تا امروز در منطقه کانون بحران نصرآباد متمرکز شده است.

معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل خسارت بسیار زیاد و جبران ناپذیر به عرصه‌های زیستی، کشاورزی و تاسیسات زیربنایی را از نتایج عدم مقابله با پدیده فرسایش بادی عنوان کرد و گفت: نهال‌کاری در کانون‌های فرسایش بادی در شمال نصرآباد با مناقصه به بخش خصوصی واگذار و برای مبارزه با این پدیده آغاز شد.

وی در مورد جزئیات این طرح تصریح کرد: طرح نهال‌کاری در ادامه سایر عملیات نهال‌کاری در سنوات گذشته بوده که با اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد ریال در ۲۰۰ هکتار از کانون های بحران فرسایش بادی در منطقه شمال سفیدشهر شهرستان اجرا می شود.

گل آرایی با بیان این که برای نهال‌کاری هر هکتار از اراضی بیابانی هزینه‌ای بالغ بر ۵۰ میلیون ریال نیاز است، خاطرنشان کرد: تاکنون سه هزار و ۴۰۰ هکتار جنگل دست کاشت تاغ و قره داغ در منطقه نصرآباد کاشته شده است.

معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل اضافه کرد: نهال‌های تاغ کشت شده در عرصه‌های بیابانی به مدت دو سال آبیاری و مراقبت می شود و بعد از دو سال به صورت طبیعی به رشد خود ادامه می دهند.

وی با اشاره به اقدام هر ساله اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان برای کنترل فرسایش بادی تاکید کرد: نتیجه فعالیت‌ها از سال ۴۹ تا امروز ایجاد ۱۲۰ هزار هکتار جنگل‌های دست کاشت تاغ است.

آران و بیدگل با وسعت ۶۰۵ هزار هکتار، دارای ۱۰۳هزار هکتار کانون بحران یکی از مناطق در معرض خطر فرسایش بادی و طوفان های ماسه ای کشور است.

انتهای پیام/

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP