چاپ خبــر

واکاوی حوادث روزهای اخیر/ اعتراض مسالمت آمیز یا اغتشاش خیابانی؟!

روزهای گذشته در حالی برخی از افراد در برخی از شهرهای ایران دست به اعتراض زده اند، که هر یک از رسانه های داخلی و خارجی بسته به نوع نگاه خود این مسائل را تحلیل می کنند و از زوایه ای به این رویدادها می پردازند.

به گزارش خطب شکن به نقل از صاحب نیوز، تجمع ها و اعتراض های روزهای گذشته در سطح کشور، به داغ ترین موضوع رسانه های داخلی و بین الملل تبدیل شده است و در این بین هر یک براساس نوع نگرش و علقه هایی که دارند و نوع بینش خود آن را تحلیل می کنند.

رسانه های خارجی و لندن نشین محور این تظاهرات را یک تظاهرات مسالمت آمیز می نامند و افراد حاضر در تظاهرات را مردمی می نامند که به دنبال حقوق از دست رفته خود هستند؛ از طرفی برخی از کلیپ ها و تصاویری که در داخل پخش می شود نشان دهنده نوعی آشوب خیابانی و پیاده سازی مدل سوریه در ایران است.

اما واقعیت چیست؟ اگر کمی اهل رسانه و خبر باشید به خوبی با شیوه شبکه های فارسی زبان خارجی آشنایی پیدا خواهید کرد؛ این شبکه ها به طور همزمان از چندین ترفند مدیریت رسانه و روانشناسی اجتماعی استفاده می کنند تا شنونده خود آن چه را که آن ها می خواهند را بپذیرد؛ لذا باید ماهیت این اعتراضات به طور دقیق تر بررسی کنیم.

این اعتراضات دارای دو وجه مهم است که بررسی آن بسیاری از موارد مطرح شده در رسانه های متعدد و تناقض ها را برطرف خواهد کرد.

بخش اول اعتراضات، مردم عادی هستند که به به دلیل فشارهای ناشی از سیاست های اقتصادی دولت، تداوم رکود در بازار همراه با گرانی ارقام اصلی و نیز بیکاری بسیار بالا، به دنبال احقاق حق خود هستند و بهبود وضعیت معیشتی خود را از دولت و مجلس پییری می کنند که البته مطالبات به حقی است.

این بخش از مطالبات نه تنها نباید خاموش شود، بلکه باید با قوت پیگیری شده و دولت و مجلس نسبت به اقدامات خود در رابطه با اقتصاد کشور به قشر مستضعف پاسخگو باشند؛ آن چه در روز اول اعتراضات در شهر مشهد اتفاق افتاد در این دسته قرار می گیرد و دولت موظف است پاسخ این قشر را به درستی بدهد.

از طرفی بخشاز از اعتراضات از شیوه اعتراض های مدنی و پیگیری حقوق اولیه در بحث اقتصاد خارج شده و شکل و شمایل اغتشاش و جنگ شهری به خود گرفته است.

در این دسته از اغتشاش ها کلیپ های بسیاری از به آتش کشیدن مراکز دولتی، مذهبی، نظامی و انتظامی، تخریب اموال عمومی و دولتی، به آتش کشیدن پرچم کشورمان، تمثال رهبری و شهدای مدافع حرم به چشم می خورد.

دسته دوم این تظاهرات نیاز به نگاه دقیق تر و بررسی بیشتر دارد؛ اولا اینکه برخی از این اغتشاش ها تحت عنوان فتنه اقتصادیجدیدی یاد می کنند؛ شاید اگر روزهای اول در رابطه با این اغتشاشات صحبت می شد، می توانستیم نام فتنه را بر روی این کنش جدید در سیاست داخلی ایران بنامیم، اما هم اکنون این اعتراض ها وارد مرحله جدید، یعنی اغتشاش و جنگ خیابانی شده که به عبارت دیگر مردم به خوبی توانسته اند صف خود را از این عده قلیل جدا کنند.

نکته بعدی در رابطه با به نتیجه رسیدن و لیدرهای این حرکت اجتماعی است؛ این حرکت به قدری کور و بدون هدف است که صدای عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد سابق و از سران جنبش سبز را نیز دراورده است.

در این اعتراض ها، هیچ گونه هدف گذاری کوتاه مدت و بلند مدتی انجام نشده است و در کل اگر هیچ یک از افراد با هدف مشخص به خیابان نیامده اند؛ از طرفی این اعتراض ها هیچ لیدری ندارد و حتی برخی به شوخی برخی از مجریان لمپن و طنز برخی شبکه های خارجی را  لیدر این جریان می دانند.

نکته دیگر در این اغتشاش ها، حمایت همه جانبه برخی از چهره های منفور مردم ایران است که خود زمینه زمین زدن اغتشاشات را فراهم می کند؛ هر چند در حمایت سرویس های سلطنت طلب، منافقین، ترامپ، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهایی حاشیه خلیج فارس، از این آشوب ها در داخل شکی نیست، اما حمایت علنی این عناصر از این اغتشاش ها و اخلالگری ها، ماهیت آن ها را برای مردم به خوبی مشخص کرده و همین امر زمینه ابتر ماندن آن ها را بیش از پیش کرده است.

از طرفی در فضای مجازی ۷۵ درصد توییت هایی که در حمایت از اغتشاشات در ایران صورت گرفته از خارج از کشور بوده است که در این زمینه عربستان با ۲۸ درصد در صدر قرار دارد که به خوبی حمایت کشورهای عربی از این اغتشاشات کور را نشان می دهد و این تئوری را مطرح می کند که کل پیگیری چنین اغتشاشی در کشور زیر نظر سریس های اطلاعاتی عربستان و شخص بن سلمان است که از شواهد مشخص است، همانند سایر اقدامات او در منطقه در حال زمین خوردن است.

یکی دیگر از نکات قابل تامل صحبت های سناتور روسیه ای در مصاحبه با تسنیم بوده است؛ کنستانتین کاساچوف” رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی» یادآور شده است که عامل خارجی در اعتراض های چند روز اخیر در ایران مؤثر بوده است. این سناتور روس گفت: «در خصوص این حوادث قطعاً نفوذ خارجی بی‌تأثیر نبوده است. من نمی‌خواهم بگویم واشنگتن نفوذ زیادی بر روند اوضاع داخلی در ایران دارد، ولی در حال حاضر جمهوری اسلامی نامزد مناسبی برای دخالت خارجی است».

این نکته را وقتی با اعترافات دستگیرشدگان روزهای اخیر بررسی می کنیم به خوبی به ماهیت آن پی می بریم.

در نهایت باید گفت، این تظاهرات تا کنون با خویشتن داری نظام کنترل شده است و ادامه این وضعیت، مردم را به عنوان بزرگ ترین مطالبه گر امنیت در جامعه و برخورد شدید به میدان می آورد.

انتهای پیام/

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP