چاپ خبــر
نگاهی آماری به لیگ 96 آران و بیدگل:

آن چه که در لیگ فوتبال ۹۶ در آران و بیدگل گذشت

ستارگان هما برای سومین سال پیاپی شکست نخورد، ولی با نگاهی به جدول، سپاهان بهترین تیم سه دوره گذشته لیگ است.

خطب شکن: محسن زهری/ با انجام ۶۶ بازی، لیگ امسال آران و بیدگل با قهرمانی سپاهان و سقوط نجوم بخش کویرات و نهضت جوانان به دسته دوم به پایان رسید. به همین بهانه نگاهی اجمالی به لیگ ۹۶ خواهیم داشت. ملاک تنظیم این گزارش، صرفا جدول رقابت های لیگ در سایت هیات فوتبال شهرستان است و از هیچ تیمی جانبداری نشده است. برای سادگی بیشتر و فهم آسان‌تر اطلاعات، سعی می کنیم به داده‌های خام از درصد استفاده کنیم.

تساوی صدرنشین و قعرنشین

با توجه به دوره ای بودن مسابقات لیگ فوتبال شهرستان آران و بیدگل، هر تیم ۱۱ بازی انجام داده است. اگر به ستون بردها دقت کنیم، سپاهان بیشترین برد را به خود اختصاص داده است؛ با ۹ برد، این تیم در ۸۱ درصد بازی های امسال، مچ حریفان را به خاک مالیده است. کمترین برد از آن چهار تیم عقاب، کارگران، محمد آباد و نهضت است؛ با دو پیروزی و ۱۸ درصد موفقیت در بازی ها.

بیشترین تساوی، امسال را دو تیم شاهین و عقاب کسب کرده اند؛  با پنج تساوی و ۴۵ درصد. کمترین تساوی را نیز تیم های سپاهان و نهضت به خود اختصاص داده‌اند، آن هم با یک مساوی. نکته جالب این جاست که این دو تیم، تیم های اول و آخر جدول هستند. آن یکی به خاطر تساوی های کم قهرمان شده، این یکی به خاطر مساوی نکردن افتاده است.

از نشانه‌های پایان دنیا!

رکورددار باخت در لیگ امسال، تیم نهضت است که با هشت باخت، ۷۲ درصد بازی های خود را واگذار کرده است. اما یکی از صفرهای غیر منتظره جدول، جلوی نام تیم ستارگان هما نقش بسته است، آن هم در ستون باخت‌ها. در واقع تنها صفر جدول همین صفر جلوی نام تیم ستارگان هماست. کنجکاوی ما باعث شد به سراغ جدول سال قبل برویم. در سال ۹۵ نیز تنها صفر جدول جلوی تعداد باخت های ستارگان هما نقش بسته بود. حتی در جدول سال ۹۴، همان سالی که این تیم تازه با این نام در بازی ها شرکت کرده بود، ستارگان هما به هیچ تیمی نباخته است! به نظر می رسد پروانه این باشگاه را بدون باخت صادر کرده باشند! اصلا تماشاگران این تیم با معنی و حس غمگینی بعد از شکست، غریبه اند! این اتفاقات عده‌ای از دانشمندان را بر آن داشته تا شکست این تیم را یکی از علائم پایان دنیا بدانند! خیلی ها هم آرزو دارند زنده بمانند و لحظه تاریخی شکست این تیم را از نزدیک مشاهده کنند! حتی طرفداران و بازیکنان این تیم هم با قهرمانی کار ندارند‌ و همین که به هیچ تیمی نمی بازند خود را قهرمان می دانند.

عقاب لاغر!

عنوان بیشترین گل زده فصل با ۲۵ گل، باز هم به تیم ستارگان هما بیدگل می‌رسد، با میانگین گل زده ۲٫۲۷ در هر بازی. یعنی به طور متوسط تماشاگران این تیم در هر ۳۹ دقیقه، یک گل از تیم خودشان دیده اند. کمترین گل زده نیز مربوط به تیم عقاب است، این تیم در طول فصل فقط هشت گل زد. میانگین گل زده عقاب ۰٫۷۲ در هر بازی بود. جایگاه هشتم این تیم با هشت گل زده، نکته جالب ماجراست، اگر این تیم می توانست دو برابر الان گل بزند، به احتمال فراوان سکونشین بود. آمار گلزنی این تیم نسبت به دو تیم سقوط کرده، پنج و هفت گل اختلاف دارد! این تیم حتی از مهرداد مشهدی که در تیم سقوط کرده محمد آباد بازی می کرد کمتر گل زده است. مشهدی با ۹ گل عنوان آقای گلی مسابقات را به دست آورد.

روح کی‌روش در آران و بیدگل

عنوان بیشترین گل خورده را نهضت به خود اختصاص داده است، با ۳۶ گل خورده و میانگین ۳٫۲۷ گل در هر بازی دارد. یعنی این تیم در هر ۲۸ دقیقه یک گل خورده است. تعداد گل خورده سپاهان چهار است که میانگین ۰٫۳۶ گل خورده در هر بازی را نشان می دهد. این در حالی است که سه گل از این چهار گل، به دلیل حاضر نشدن در بازی آخر برای این تیم لحاظ شده است. اختلاف گل خورده این تیم با دومین تیم از این لحاظ، بسیار زیاد است. قهرمانی تیمی که کمترین گل خورده را دارد، نشان می‌دهد روح کی‌روش در فوتبال شهرستان ما نیز سرک می کشد!

کسل کننده ترین و جذاب ترین

عنوان کسل کننده ترین تیم ( تیمی که مجموع گل های خورده و زده آن پایین تر از همه است)  به تیم عقاب تعلق می گیرد، این تیم با ۱۹ گل این عنوان را به دست آورده است. در هر بازی عقاب تماشاگران تنها شاهد ۱٫۷۲ گل بوده اند. عنوان جذاب ترین تیم ( بیشترین گل زده و خورده در یک مسابقه) هم به نهضت با ۴۹ گل اختصاص یافت، در هر بازی با میانگین ۴٫۴۵ گل.

بهترین تیم سه سال اخیر

بهترین تفاضل گل متعلق به تیم سپاهان است؛ با تفاضل مثبت .۱۸ این آمار نشان دهنده تعادل مناسب بین گل های زده و خورده یک تیم است. منفی ترین تفاضل گل هم با منفی ۲۳، به نهضت اختصاص دارد. بهترین میانگین امتیازگیری در هر بازی، طبیعتا به تیم قهرمان اختصاص دارد؛ سپاهان با میانگین ۲٫۵۴ امتیاز در هر مسابقه به قهرمانی لیگ امسال دست یافت. این یک رکورد ویژه محسوب می شود، زیرا با یک نگاه اجمالی به جدول رقابت ها در سه فصل، سپاهان ۹۶ بهترین تیم سه سال اخیر شهرستان بوده است… در یادداشت دیگری تیم های حاضر در سه فصل را به عنوان تیم های حاضر در یک جدول با هم مقایسه خواهیم کرد تا دریابیم بهترین و ضعیف ترین تیم سه سال اخیر لیگ شهرستان کدام تیم ها بوده اند.

نهضت با هفت امتیاز و میانگین ۰٫۶۳ امتیاز در هر مسابقه، رده آخر جدول را به خود اختصاص داده است. میانگین امتیاز گرفتن دو تیم انقلاب و عقاب نیز جالب است: آن ها به ازای هر بازی یک امتیاز به حساب خود اندوخته اند.

تیم های سپاهان، شاهد، فجر و عقاب جایگاه بهتری نسبت به جدول مسابقات فصل قبل پیدا کرده اند. در عوض تیم های هما بیدگل و هما آران، انقلاب و نهضت عملکرد ضعیف تری نسبت به قبل داشتند. تیم شاهین ولی یک استثناست، چون رتبه ششم را به نام خود سند زده است. البته لیگ پارسال ۱۰ تیمی بود و لیگ امسال با ۱۲ تیم برگزار شد.

انتهای پیام/

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP