چاپ خبــر
رئیس اداره محیط زیست آران و بیدگل:

امکانات زیادی برای محافظت از یخاب مورد نیاز است/ اقدامات برخی گردشگران گونه‌های جانوری را تهدید می‌کند

دولتخواه، رئیس اداره محیط زیست آران و بیدگل گفت: در برخی قسمت های کویر مناطقی وجود دارد که محیط‌بانان نیز با ماشین اجازه ورود به آن را ندارند ولی گردشگران بی‌قاعده به آن وارد می‌شوند.

به گزارش خطب شکن، اللهیار دولتخواه با بیان این که باید راهنمایان محلی گردشگران ورودی به مناطق کویری را همراهی کنند، اظهار کرد: در صورتی که گردشگران بی برنامه و خودسرانه وارد کویر شوند، ممکن است به مناطق ممنوع شده وارد شوند و به تخریب ناخواسته محیط زیست دست بزنند.

رئیس اداره محیط زیست آران و بیدگل با اشاره به این که به هم خوردن آرامش زیست بوم گونه های جانواری کویر حیات آن ها را تهدید می کند، تصریح کرد: گاهی برخی گردشگران با تعقیب جانوران ساکن در کویر آنان را از محیط زندگی خود آواره می‌کنند و موجب مرگ آنان می‌شوند.

وی تاکید کرد: در برخی قسمت های کویر مناطقی وجود دارد که محیط‌بانان نیز با ماشین اجازه ورود به آن را ندارند ولی گردشگران بی‌قاعده به آن وارد می شوند.

دولتخواه در مورد منطقه یخاب عنوان کرد: منطقه یخاب ۲۷۲ هزار هکتار وسعت دارد و قسمت وسیعی از دشت ها و رمل های کویری غرب شهرستان را در بر می گیرد، این منطقه به عنوان پناهگاه حیات وحش محسوب می شود که در رتبه بندی مناطق محیط زیست، یک رتبه از مناطق حفاظت شده بالاتر است.

وی به لزوم احداث دو پاسگاه محیط بانی در این منطقه اشاره کرد و ادامه داد: هنوز در اول راه محافظت از این منطقه هستیم و برای ارتقای آن به امکانات بسیاری نیاز داریم.

پناهگاه حیات وحش یخاب به علت دارا بودن گونه‌های نادر مانند یوزپلنگ، کاراکال، گربه شنی، گربه وحشی، جبیر، زاغ بور و پرندگان شکاری ارزشمند در کشور، از زیستگاه‌ها و ذخیره گاه‌های غنی ایران محسوب می‌شود.

انتهای پیام/ مجتبی خانی

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP