چاپ خبــر
بهترین راه تدبیر است؛

مروری بر پیشینه ممنوعیت ورود گردشگران به کویر مرنجاب

در حالی که بازار کسب و کارهای مرتبط با صنعت گردشگری در شهر همسایه پر رونق است، خبرهای ممنوعیت و محدودیت‌های ورود گردشگران به کویر مرنجاب آران و بیدگل در صدر اخبار رسانه های ملی و حتی بین المللی قرار می گیرد.

خطب شکن: ویژه‌نامه نسل فردا در آران و بیدگل/ در حالی که این روزها گردشگران قطار لوکس بین المللی «عقاب طلایی» در کوچه پس کوچه های کاشان در حال قدم زدن هستند و بازار کسب و کارهای مرتبط با صنعت گردشگری در شهر همسایه پر رونق است، خبرهای ممنوعیت و محدودیت های ورود گردشگران به کویر مرنجاب آران و بیدگل در صدر اخبار رسانه های ملی و حتی بین المللی قرار می گیرد. اخباری که هر کدام حکم پتک سنگینی را دارد که بر پیکره سست و نحیف صنعت گردشگری در کویر مرنجاب وارد می شود. تنها در همین یک ماه اخیر، دو بار به دو توجیه متفاوت، ورود گردشگران به مرنجاب ممنوع شده است. البته باز هم جای شکرش باقی است! چرا که برخی در تلاش بودند در این روزها که فصل کویرنوردی است ورود گردشگران به مرنجاب را از ۴ تا ۲۵ آبان‌ماه به مدت سه هفته متوالی ممنوع اعلام کنند!

این سلسله ممنوعیت ها ما را به فکر واداشت تا مروری کنیم بر تاریخچه پربار صدور حکم ممنوعیت برای ورود گردشگران به کویر مرنجاب آران و بیدگل.

اولین ممنوعیت‌ها

آبان‌ماه سال ۱۳۹۰ بود که خبر ممنوعیت ورود کلیه تورها و گردشگران به مرنجاب به خبر اول تمامی رسانه های کشور و حتی بعضی رسانه های خارجی بدل شد. این تصمیم به دلیل آنچه رفتار خارج از عرف تورهای گردشگری خوانده شده بود به دستور دادستان منطقه گرفته شد. بر این اساس اعلام شد که هدف از این تصمیم، جلوگیری از برخورد و نزاع بین گردشگران و مردم محلی بوده است. پس از گذشت حدود چهار ماه از صدور این حکم و دقیقا در ایام پایانی سال و روزهای مانده به نوروز ۹۱، کاروانسرای مرنجاب از سوی صندوق احیا و بهره برداری از آثار تاریخی تعطیل شد! در آن روز پایگاه اطلاع رسانی صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی کشور در این باره نوشت: «در هفته جاری قرارداد اجاره کاروانسرای مرنجاب با مجری بخش خصوصی به پایان رسیده وبازگشایی مجدد آن، منوط به عقد قرار داد صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کل کشور با سرمایه گذار جدید است.»

چند سال خواب خرگوشی

چند سالی از این ماجرا گذشت و در حالی که در این فرصت چند ساله هیچ اقدام جدی و کارشناسانه ای برای رفع اصولی مشکلات کویر مرنجاب انجام نشد، رئیس کل دادگستری استان اصفهان دستور برخورد قاطع با متخلفان و تورهای مختلط در منطقه مرنجاب را صادر کرد. این دستور بدون آن که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در جریان قرار داده شود، مستقیم به دادستان آران و بیدگل داده شد.

دادسرای عمومی و انقلاب آران و بیدگل نیز طبق این دستور، نامه ای را مبنی بر توقف ورود تورهای مختلط به کویر مرنجاب به فرماندهی انتظامی آران و بیدگل ارسال کرد. در این نامه مقرر شد از ۲۳ آذرماه ۹۴ از ورود تمام تورهای مختلط جلوگیری شود. البته ورود به کویر مرنجاب در این سال ها چند نوبتی نیز به علت برگزاری رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران محدود و ممنوع شده بود که البته مانند ممنوعیت  ۳۱اردیبهشت ۹۵ تا سوم خرداد ماه، از پیش اعلام شد. این نوع ممنوعیت در سال ۹۶ نیز تکرار شد و یک منبع آگاه اعلام کرد ورود کلیه گردشگران داخلی و خارجی و همچنین تورهای گردشگری به کویر مرنجاب آران و بیدگل به دلیل برگزاری رزمایش گروه راکت انداز موشکی ۸۴۰ نزاجا شهید کبریایی از تاریخ ۴ آبان ۹۶ تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

شکایت محیط زیست و منابع طبیعی

درست یک هفته بعد از این ممنوعیت و پس از برگزاری تجمع بزرگ آفرود سواران در کویر مرنجاب که در آن آسیب هایی به محیط طبیعی کویر وارد شد، حکم جدید ممنوعیت و محدودیت ورود به مرنجاب این بار به نام خودروهای دو دیفرانسیل و موتور های سنگین صادر شد. جواد صدیقیان، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل در این باره گفت: این تصمیم با توجه به گزارش هایی که از ادارات محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان آران و بیدگل در خصوص اثرات نامطلوبی که حضور این وسایل نقلیه بر کویر برجای می گذارد گرفته شده است.

چرا مرنجاب سامان نمی‌یابد؟

شکی نیست که صدور احکام ممنوعیت ورود به کویر مرنجاب در این سال ها برآمده از دغدغه های صحیح فرهنگی و زیست محیطی و یا مصالح امنیتی و نظامی صورت گرفته است. اما نکته این جاست که با وجود این محدودیت ها و ممنوعیت ها چرا اغلب مشکلات مرنجاب همچنان به قوت خود باقی است؟ چرا به جای نشستن و دست روی دست گذاشتن و رصد کردن اتفاقات مرنجاب و هر از گاهی صدور حکم ممنوعیت ورود به منطقه، برنامه ای ریخته نمی شود که خود به خود با اجرای آن هم سامانی به گردشگری شهرستان داده شود و هم از رفتارهای خارج عرف و قانون در مرنجاب جلوگیری شود؟ آیا بهتر نبود قبل از صدور حکم ممنوعیت ورود خودروهای آفرود به مرنجاب، منطقه ای ویژه به عنوان پیست اتومبیلرانی کویری تعریف می شد و سپس با هدایت این خودروها به آن منطقه، خود به خود از ورود ماشین ها به مناطق بکر کویر پیشگیری می شد؟ آیا بهتر نیست به جای جمع آوری فیلم و عکس از رفتارهای خارج عرف برخی گردشگران و ارسال آن به مراجع قضایی، با ایجاد پلیس گردشگری و استقرار آن در منطقه از بروز چنین رفتارهایی از سوی هنجارشکنان جلوگیری کنیم؟

راه مدیریت مرنجاب نه محدودیت است، نه ممنوعیت. بهترین راه تدبیر و اراده و دغدغه ای عملی و مجدانه برای رفع مشکلات کویر است. اگر چنین اراده و تدبیری نیست همان بهتر که در ورودی مرنجاب تابلویی نصب شود و روی آن نوشته شود: مرنجاب، ورودا کیدا ممنوع!

انتهای پیام/

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP