چاپ خبــر
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آران و بیدگل:

ورود آفرودسواران چالشی برای محیط زیست آران و بیدگل/ گونه های نادر جانوری منطقه در خطر است

دولتخواه، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آران و بیدگل گفت: نابسامانی در ورود و خروج علاقه مندان آفرود به منطقه کویر مرنجاب پذیرفتنی نیست و باید مانند پارک ملی کویر منطقه ای ترسیم و ظرفیت ها محدود و مشخص باشد.

به گزارش خطب شکن، اللهیار دولتخواه در نشست خبری با خبرنگاران به دستور قضایی هفته گذشته دادستان آران و بیدگل درباره جلوگیری از ورود موتورسیکلت های سنگین و خودروهای دو دیفرانسیل و تورهای فاقد مجوز رسمی به مناطق گردشگری کویری شهرستان اشاره کرد و افزود: ممنوعیت براساس گزارش اداره حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان در زمینه تخریب محیط زیست و منابع طبیعی به وسیله خودروهای دو دیفرانسیل و گروه های آفرود اعمال شده است.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آران و بیدگل تصریح کرد: این دستور مناطق ابوزیدآباد، سیازگه، پناهگاه حیات وحش یخاب، چاه عروس و مرنجاب را شامل می شود.

وی ورود خودروهای سافاری و آفرودسواران را چالشی برای محیط زیست آران و بیدگل دانست و گفت: گونه های نادر جانوری منطقه با از بین رفتن زیست بوم در خطر آسیب قرار خواهند گرفت.

دولتخواه با اشاره به این که ورود بی ضابطه و عدم قانون‌مداری در حوزه گردشگری شهرستان در آینده مشکل ساز خواهد بود، اظهار کرد: بحران زیست محیطی و فعال شدن ریزگردها با از بین رفتن پوشش گیاهی شهرستان مهم ترین تهدید برای آینده آران و بیدگل است.

وی با بیان این که اداره محیط زیست با ورود آفرودسواران و بهره مندی آنان از زیبایی های کویر مخالف نیست، تاکید کرد: نابسامانی در ورود و خروج علاقه مندان آفرود به منطقه کویر مرنجاب پذیرفتنی نیست و باید مانند پارک ملی کویر منطقه ای ترسیم و ظرفیت ها محدود و مشخص باشد.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آران و بیدگل در مورد گمانه زنی و ابراز نگرانی رسانه ها و برخی سمن های محیط زیستی از طرح انتقال پساب کاشان به مجتمع فولاد کویر عنوان کرد: نمونه‌های پساب کاشان در چند نوبت مورد آزمایش قرار گرفته که فاضلاب تصفیه شده مطابق استاندارهاست و جای نگرانی نیست.

وی با بیان این که تکمیل طرح انتقال پساب کاشان به فولاد قطع استفاده آن شرکت از آب‌های زیرزمینی را به همراه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: مسیر انتقال پساب کاشان به مجتمع فولاد کویر آران و بیدگل به صورت کامل کارشناسی شده و خط انتقال آن با کانال کشی بسته شده است و در عمق زمین انجام می شود.

انتهای پیام/

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP