چاپ خبــر
با پیروزی بر شاهین؛

سپاهان قهرمان زودهنگام لیگ فوتبال آران و بیدگل/ شمار قهرمانی‌های سپاهان به ۱۲ رسید

سپاهان یکی از باشگاه‌های باسابقه، پرطرفدار و پرافتخارترین تیم آران و بیدگل است که با قهرمانی در لیگ امسال، قهرمانی‌های خود در لیگ شهرستان را به ۱۲ رساند.

به گزارش خطب شکن، سپاهان دیروز با پیروزی بر شاهین دروازه، دوازدهمین قهرمانی خود در لیگ فوتبال آران و بیدگل را به دست آورد. خطب شکن به همین بهانه در این گزارش به بازی های امسال این باشگاه در لیگ فوتبال و افتخارات آن نگاهی انداخته است:

هفته اول: گام اول برای جبران ناکامی

شهدای دهنو روز سه شنبه هفتم شهریور، در نخستین بازی خود به مصاف تیم تازه صعودکرده ستارگان کارگران رفت. این تیم در گام نخست، حریف خود را با یک گل از پیش رو برداشت تا از تصمیم قاطع خود برای جبران اتفاق دراماتیک سال گذشته و از دست رفتن قهرمانی در لحظه آخر خبر دهد.

هفته دوم: تعویض در صدر جدول

فجر که در هفته اول خونه هنرمندا را با دو گل شکست داده بود، در هفته دوم حریف سر سختی در پیش داشت. روز یکشنبه ۱۲ شهریور، دیدار دو تیم فجر عباس آباد و شهدای دهنو با سوت علی اصغر غلامحسینی آغاز شد و در نهایت، شهدای دهنو مثل هفته گذشته، حریف خود را با یک گل شکست داد تا دومین پیروزی خود را در دومین گام خود کسب کند و جایگزین فجر در صدر جدول شود. تنها گل این دیدار را عمران سرانجام، یکی از گلزنان نام آشنای فوتبال آران و بیدگل به ثمر رساند که این فصل برای سپاهان به میدان رفت و یکی از گلزنان اصلی این تیم بود.

هفته سوم: درگیری بر سر بازی

پیش از شروع دیدار تیم های سپاهان و شاهد، پیش بینی می شد این دیدار پر برخورد باشد، ولی شاید کسی فکر نمی کرد جنجال در زمین مسابقه، این دیدار را در دقیقه ۸۳ نیمه تمام بگذارد. سپاهان در حالی که ترکیت تیم داوری ساعتی پیش از شروع دیدار عوض شده بود، توانست در نیمه اول به گل برسد و با این تک گل، به رختکن برود.

در ادامه این بازی پر تماشاگر، شاهد بازی را به تساوی کشاند. حمیدرضا شاه محمدی گل شاهد را به ثمر رساند. این پایان کار نبود و چند دقیقه بعد، سپاهان مجددا با ضربه عمران سرانجام به گل رسید. تیم هجومی شاهد با دریافت این گل در صدد جبران برآمد و توانست کار را مجددا به تساوی بکشاند.

با این حال پس از اعلام ضربه پنالتی برای سپاهان و درگیری بازیکنان، شاهد زمین را ترک کرد و بازی ناتمام ماند. در نهایت با رای کمیته انضباطی، این بازی سه بر صفر به سود سپاهان اعلام و شاهد از حضور تماشاگران در دو بازی بعدی خود محروم شد. با این نتیجه سپاهان در پایان هفته سوم حضور خود در صدر جدول را پر رنگ تر کرد.

هفته چهارم: جدال بالا و پایین

نماینده بخش کویرات، در سه هفته گذشته نمایش خوبی از خود بر جای نگذاشته بود، با این حال به امید خلق شگفتی در دومین روز مهرماه ۹۶ در مقابل سپاهان ایستاد. سپاهان پس از بازی جنجالی هفته گذشته در مقابل شاهد، این هفته سودای یک پیروزی آسان را در سر می پروراند. در نهایت این بازی با رقم خوردن چهارمین برد سپاهان خاتمه یافت. سپاهان با این برد که با دو گل علیرضا گندمکار به دست آمد، راه خود به سوی قهرمانی را هموارتر کرد.

هفته پنجم: تساوی با چاشنی حساسیت

در آخرین بازی هفته پنجم، سپاهان و هما بیدگل، تیم های اول و دوم رقابت ها مقابل هم صف آرایی کردند. تیم بیدگل که با دو امتیاز از سپاهان عقب بود، برای پیروزی به میدان آمد تا صدر جدول را از چنگ تیمی که تا کنون تمام بازی های خود را با پیروزی به سر رسانده، درآورد.

سپاهان سال گذشته در آخرین لحظه بازی، با اهدای یک پنالتی به ستارگان هما، قهرمانی را به این تیم تقدیم کرد. این تیم به خوبی می دانست در مقابل حریف قدرتمندی قرار می گیرد و یک اشتباه کوچک، سرنوشت قهرمانی این فصل را هم عوض خواهد کرد.

دو تیم با احتیاط کامل، نیمه اول را پشت سر گذاشتند و مثل خیلی از نیمه اول های هفته، بدون گل به رختکن رفتند. در نیمه دوم تیمی که اول به گل رسید، سپاهان بود. سه دقیقه از آغاز نیمه دوم گذشته بود که ضربه ابوالفضل عموزاده توپ را با تور دروازه هما بیدگل آشنا کرد. در ادامه سپاهان سعی کرد عقب بنشیند و به ضد حملات چشم بدوزد. در نهایت حملات هما بیدگل خیلی دیر، در دقیقه ۸۸ به ثمر نشست و حسین صلاحی پور کار را به تساوی کشاند. هر چند وقت عادی بازی تقریبا تمام شده بود، ولی تجربه سال قبل، آرام و قرار را از هواداران سپاهان ربوده بود. در نهایت بازی با همین نتیجه به پایان رسید تا سپاهان بعد از این بازی دشوار، گامی بزرگ برای قهرمانی برداشته باشد.

هفته ششم: به همین سادگی، به همین خوشمزگی

گویا نهضت قصد نداشت در هفته‌ای که تمام نتایج به سود سپاهان رقم خورده بود، شیرینی این نتایج را به کام هواداران سپاهان تلخ کند! این تیم در نیمه اول به خوبی در مقابل سپاهان مقاومت کرد، ولی از اواسط نیمه دوم، به بازیکنان سپاهان «نه» نگفت و توپ های آنان را یکی پس از دیگری از دروازه خود بیرون آورد تا در نهایت بازی با پنج گل به سود صدرنشین رقابت ها تمام شود. سپاهان در این بازی با گل های عمران سرانجام (دو گل)، قاسم ملکی (دو گل) و حسین رهبری فرد حریف خود را در هم کوبید.

سپاهان با این پنج گل، تفاضل گل خود را به لطف خط دفاع و دروازه نفوذناپذیرش به ۱۲+ رساند تا اگر در آخر فصل، مثل سال گذشته کار به اما و اگر رسید، دست پری داشته باشد.

هفته هفتم: پس گرفتن صدر با چهار گل

بازی خانه هنرمندا و سپاهان از هفته هفتم که به دلیل حضور تیم خانه هنرمندا در رقابت های جوانان استان به تعویق افتاده بود، روز دوشنبه هشتم آبان برگزار شد و با گل های عمران سرانجام، ابوالفضل عموزاده، روح الله شیرینی و قاسم ملکی، چهار بر صفر به سود سپاهان به پایان رسید. سپاهان با این سه امتیاز توانست صدر جدول را که هما بیدگل موقتا در اختیار گرفته بود، پس بگیرد

هفته هشتم: یک نیمه تمام دیگر برای سپاهان

سپاهان صدرنشین در هفته هشتم، به مصاف عقاب سختکوش رفت. عقاب در مقابل تیمی قرار گرفته بود که در هفت بازی گذشته خود، تنها یک گل دریافت کرده بود و در صدر جدول اختلاف خوبی با رقبا داشت. سپاهان ابتدا با ضربه علیرضا گندمکار در دقیقه ۲۸ به گل رسید، با این حال در دقیقه ۶۰، دروازه سپاهان با ضربه سر مهدی حسینی فرو ریخت. این بازی پرحاشیه که در نیمه دوم دقایقی متوقف شد، تا دقایق پایانی با تساوی دنبال می شد. با این حال سپاهان بار دیگر به گل رسید تا نشان دهد از سه امتیاز این بازی نمی گذرد. گل سپاهان را ابوالفضل عموزاده در دقیقه ۹۴ به ثمر رساند.

پس از این گل بازی نیمه تمام ماند تا این اتفاق برای دومین بار در این فصل، بازی سپاهان بدون سوت داور به پایان برسد. این بازی با رای کمیته انضباطی سه بر صفر به سود سپاهان اعلام شد.

هفته نهم: یک گام نزدیکتر

علی رغم شهامت مسئولان تیم انقلاب، جوان گرایی این تیم جواب نداد و این باشگاه پرسابقه در پایان هفته هشتم در قعر جدول رسوب کرد. انقلاب در بازی پایانی هفته که قرار بود ۲۶ آبان برگزار شود ولی به تعویقق افتاده بود، مقابل سپاهان قرار گرفت که تا این هفته، به هیچ تیمی رحم نکرده بود. دیدار تیم های بالا و پایین جدول با پیروزی یک بر صفر سپاهان خاتمه یافت تا این تیم یک گام دیگر به قهرمانی نزدیک تر شود.

هفته دهم: قهرمانی زودهنگام

خیلی ها امیدوار بودند در دو هفته مانده به پایان رقابت ها، شاهین ترمز سپاهان را بکشد و حداقل از قهرمانی زودهنگام این تیم جلوگیری کند. با این حال شاهین نیز نتوانست سپاهان را شکار کند و در نهایت، بازی را با یک گل به حریف واگذار کرد تا یک هفته پیش از پایان رقابت ها، جشن قهرمانی سپاهان برگزار شود.

آغاز راه سپاهان

باشگاه سپاهان که یکی از پرطرفدارترین باشگاه‌های آران و بیدگل نیز به شمار می‌رود، در ابتدا از بازیکنان تیم «حافظ آران» تشکیل می‌شد. پس از آن که تیم حافظ در سال ۱۳۵۸ منحل شد، برخی بازیکنان آن به تیم «سپاه آران» (که بعدها به «سپاهان آران» تغییر نام داد) و برخی دیگر به تیم «اتحاد آران» پیوستند.

زمینی که تیم سپاهان در آن تمرینات خود را انجام می‌داد در مزرعه‌ی معظم آباد قرار داشت. هم اکنون زمین اختصاصی تیم سپاهان در بلوار مالک اشتر قرار دارد.

1359

تیم فوتبال سپاهان در سال ۵۹

افتخارات

این تیم با ۱۲ عنوان قهرمانی در رقابت‌های لیگ فوتبال آران و بیدگل، عنوان پر افتخارترین تیم را به خود اختصاص داده است.

این تیم در سال ۶۱ اولین مقام قهرمانی خود در رقابت‌های فوتبال آران و بیدگل را به دست آورد. پس از آن در سال‌های ۶۴ تا ۶۶، سه سال پیاپی به عنوان قهرمانی دست یافت.

با این حال چهار سال طول کشید تا این تیم بتواند مجددا در صدر فوتبال آران و بیدگل قرار گیرد. سال ۷۰ پنجمین قهرمانی سپاهان به دست آمد. سال بعد نیز سپاهان توانست از قهرمانی خود دفاع کند، اما در سال ۱۳۷۲ انقلاب قهرمان شد. با این حال در سال ۷۳ سپاهان مجددا قهرمانی را از انقلاب پس گرفت.

پس از این سال، سپاهان افت محسوسی داشت و ۹ سال برای رسیدن به هشتمین قهرمانی خود انتظار کشید. در سال ۸۲ این تیم مجددا قهرمان آران و بیدگل شد. سپاهان در سال‌های ۸۷ تا ۸۹ نیز مجددا توانست سه سال پیاپی قهرمان فوتبال آران و بیدگل شود و با ۱۱ قهرمانی نام خود را به عنوان پر افتخارترین تیم فوتبال شهرستان مطرح کند. قهرمانی امسال سپاهان، دوازدهمین قهرمانی این تیم در فوتبال آران و بیدگل بود.

به طور کلی در ۳۹ دوره برگزاری رقابت ها از سال ۴۹ تا ۹۶، ۹ تیم توانستند عنوان قهرمانی آران و بیدگل را به دست آورند. از این میان سپاهان آران با ۱۲، انقلاب آران با ۹، شاهد بیدگل با هفت، هما آران با پنج، رسالت بیدگل با دو و خونه هنرمندا، ستارگان هما بیدگل، افسر بیدگل و جوانان آران هر کدام با یک قهرمانی، نام خود را در جمع قهرمانان فوتبال آران و بیدگل ثبت کرده‌اند.

از دیگر افتخارات سپاهان کسب مقام نخست مسابقات فوتبال شهرستان‌های استان اصفهان ر سال ۱۳۹۰ و صعود به دسته یک رقابت‌های آسیا ویژن است.

دعوت از تیم فوتبال پرسپولیس تهران و برگزاری دو مسابقه در سال‌های ۶۲ و ۶۴ از جمله خاطراتی است که نسلی از فوتبال‌دوستان آران و بیدگل از این باشگاه در ذهن دارند. گفتنی است بازی اول این دو تیم با نتیجه مساوی ۴ بر ۴ و بازی دوم با نتیجه‌ی ۳ بر دو به نفع پرسپولیس به اتمام رسیده بود. همچنین سپاهان در سال ۶۶ نیز یک بازی دوستانه با تیم شاهین تهران برگزار کرده که با نتیجه‌ی یک بر یک به پایان رسیده است.

سپاهان از جمله تیم‌های صاحب سبک فوتبال آران و بیدگل است که فوتبالی هجومی را به نمایش می‌گذارد. این تیم در حال حاضر در رده‌ی چهارم لیگ فوتبال آران و بیدگل قرار داد.

عکس شاخص از کانال تلگرامی روزنامه صبح ولیعصر.

انتهای پیام/ محمدرضا انیسی

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP