چاپ خبــر

آیا برجام لغو شده است؟

ترامپ به دنبال بازی با برجام و به دست آوردن امتیاز از آن است او تنها به دنبال برجام در حوزه موشکی، نظامی، منطقه ای و در نهایت برجام پایان جمهوری اسلامی است.

به گزارش خطب شکن به نقل از فردانیوز، ترامپ در سخنان جمعه شبش که همراه با هتاکی علیه کشورمان و ادامه توهمات واهی ترامپ در مورد ملت ایران بود، ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد و در مورد برجام گفت: «من نمی توان پایبندی ایران به آن را تایید کنم و بعد از اظهار نظر کنگره در مورد برجام تصمیم خواهم گرفت و آن را لغو خواهم کرد»

این سخنان در رسانه های داخلی و برخی رسانه های خارج از کشور بازتاب گسترده ای داشت و یکی از روزنامه های اصلاح طلب سخنان او را به «نق زدن» ترامپ تعبیر کرد که عملا حرف و موضع جدیدی از سوی ترامپ مطرح نشد. ترامپ در مبارزات انتخاباتی، توافق برجام را «توافق بد» و توافقی که منافع آمریکا را به خطر انداخته است نام برده بود و وعده داده بود که در صورت تکیه زدن برکرسی ریاست جمهوری آمریکا در مورد آن به اتخاذ تصمیمات جدید خواهد پرداخت.

حامیان برجام ترامپ را فاقد قدرت لغو برجام می دانستند چرا که معتقد بودند برجام به تایید شورای امنیت و جامعه  بین المللی! رسیده است و او نمی تواند یک طرفه برجام را لغو کند و «امضای کری تضمین است» اما سخنان  ترامپ گویا اصلاح طلبان را به این نتیجه رسانده است که ترامپ می‌تواند برجام را لغو کند هرچند که سخنان و عملکرد او در ماه‌های اخیر و عدم اجرای تعهداتش در لغو تحریم‌ها و وضع تحریم جدید و تمدید قبلی ها گویای آن است که در عمل لغو شده است و تنها صریحا اعلام نمی شود.

فرایند تصویب برجام و بده و بستان های هر دو طرف در برجام و آورد هایشان نشان می دهد حتی ترامپ اگر دیوانه هم باشد که نیست، باز هم به دنبال لغو برجام نخواهد بود چرا که امریکا با تصویب برجام هم به رویه خود در وضع تحریم های جدید و گاها تمدید تحریم های قبلی در حوزه ی موشکی، حقوق بشری ادامه داد چیزی که مقامات ایرانی از آن صرفا تعبیر به نقض روح برجام می کنند و با نامه نگاری نسبت به آن اعتراض می کنند. در کل شرایط برجام نشان می دهد ترامپ باید دودستی آن را بچسبد پس چرا ترامپ سخن از لغو برجام می زند؟

ترامپ بلاشک یک تاجر است در واقع اگر عده ای او را به عنوان سیاستمدار قبول ندارند، اگر عده ای او را نابلد در حوزه روابط بین الملل و حوزه های دیگر می داند، اما همه اذعان دارند که ترامپ یک «تاجر» موفق و ماهر است او می داند چگونه مهره‌های خود را حرکت بدهد که حداکثر سود را از آن خویش بکند. ترامپ در حال بازی با مهره برجام است تا ابتدا با گروگان گرفتن برجام، دولت و مسئولان ایران را بترساند و در مرحله بعد برای حفظ برجام نیمه جان، از دولت ایران طلب برجام دیگری را بکند. ترامپ به دنبال آن است که ایران معتاد به برجام بکند و برای حفظ برجام ، برجام دیگر را در سبد ایران قرار دهد و بازهم ایران را پای میز مذاکره بکشاند.

ترامپ به دنبال بازی با برجام و به دست آوردن امتیاز از آن است او تنها به دنبال برجام در حوزه موشکی، نظامی، منطقه ای و در نهایت برجام پایان جمهوری اسلامی است.

ترامپ تازه به برجام علاقه مند شده است و به این زودی ها از برجام دل نخواهد کند تنها یک راه برای ایران وجود دارد تا همچنان ماهیت خود را حفظ کند و آن مقاومت در مقابل ترامپ است او بیشتر از ایران به برجام نیازمند است بلوف های او را نباید باور کرد.

باید در حوزه اقتصادی، اقتصاد مقاومتی را به عنوان راهبرد اصلی کشور مورد توجه قرار گیرد و بر مبنای توجه به توان اقتصادی داخلی دستگاه دیپلماسی به یاری تولید‌کنندگان و کارآفرینان داخلی در بیاید. از سوی دیگر در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی نیز حمایت از محور مقاومت و ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی های آمریکا و دست نشانده‌های منطقه‌ای ان‌ها باید سرلوحه اقدامات کشور قرار گیرد.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP