چاپ خبــر
پرورش شترمرغ در روستای محمدآباد؛

شترمرغ‌ها در کویر مرکزی ایران متولد می‌شوند/ روستایی که اقتصادش با فرش رونق گرفته است

روستای محمدآباد بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل یکی از روستاهای نمونه کشور از نظر اقتصادی به شمار می‌رود.

به گزارش خطب شکن، روستای محمدآباد مرکزی آران و بیدگل نزدیک دو هزار و ۳۰۰ نفر جمعیت دارد، با این حال یکی از روستاهای نمونه کشور از نظر اقتصادی به شمار می‌رود. به طوری که در این روستا با حدود ۷۰۰ خانوار، با تکیه بر توان داخلی روستا، هیچ بیکاری وجود ندارد.

روستای محمدآباد شهرستان آران و بیدگل به عنوان الگویی از اقتصاد درون‌زا و مقاومتی مطرح است. در این روستا طرح‌های عمرانی بسیاری بدون کمک دولت به بهره برداری رسیده است. به شکلی که با شناسایی ظرفیت‌های موجود روستا و حل معضل اشتغال، مهاجرت از روستا متوقف شده است.

خود مردم دست به کار شدند

چند سال پیش، با توجه به این که در مطالعات صورت گرفته در طرح جامع روستا، برای مسکن جوانان روستا مکانی پیش بینی نشده بود، کار ساخت یک مجتمع مسکونی ۴۰۰ واحدی به نام امام حسن مجتبی(ع) در یک قطعه زمین ۱۰ هکتاری لم یزرع با مشارکت اهالی روستا آغاز شد. همچنین هشت هکتار زمین نیز برای امور ورزشی اختصاص پیدا کرد. در تمام این موارد سعی شد مصالح ساختمانی این مجتمع و سایر طرح‌های عمرانی در خود روستا تولید و سرمایه آن به صورت مشارکتی با کمک اهالی روستا تامین شود.

الگوی اقتصاد مقاومتی

یکی از ویژگی های محمدآباد، برخورداری از مردمی مشارکت پذیر است که به خوبی در فعالیت‌ها شرکت می‌کنند. به همین خاطر محمدآباد به یک الگوی کامل از مدیریت درون‌زای اقتصاد و تکیه بر توان داخلی تبدیل شده است و می‌توان آن را به عنوان یک نمونه کامل اقتصاد مقاومتی معرفی کرد. به زبان ساده در این روستا خود مردم همه‌کاره‌اند و نیازی به کمک دولت یا دیگران ندارند.

جوانان صاحب مسکن شدند

به برکت اجرای این طرح‌ها، جوانان روستا صاحب مسکن شدند، آن هم مسکن‌هایی مقاوم شده که با بالاترین کیفیت احداث شده است. مسائل مربوط به زیباسازی این ساختمان‌ها به خوبی رعایت شد تا فضای ایجادشده امکان زندگی مطلوب را برای روستاییان فراهم کند.

ضمن این که این طرح منابع درآمدی خوبی هم برای دهیاری روستا فراهم کرد. بدین ترتیب دهیاری توانست طرح‌های عمرانی دیگری مانند ساخت دبیرستان، احداث مهدکودک، ایجاد بوستان هفت هکتاری، ساماندهی گلزار شهدا و جاده را بدون مشارکت دولتی به انجام برساند. تمام این طرح‌ها از درآمدهای حاصل از ساخت مجتمع مسکونی تامین مالی شد و مردم نیز در آن به خوبی مشارکت داشتند.

قطب تولید شترمرغ

مردم این روستا در گذشته بیشتر کشاورز بودند که به روش سنتی صورت می‌گرفت. در حالی که هم اکنون با توجه به بحران منابع آب، این شیوه اصلا جوابگو نیست. برای غلبه بر این مشکل جوانان را برای ایجاد گلخانه‌هایی که به پرورش گیاهان دارویی می‌پردازد هدایت کردیم. همچنین فراوری تولیدات کشاورزی و تهیه عرق‌های گیاهی و گلاب، در کنار پرورش طیوری مثل شترمرغ و بلدرچین، از دیگر تمهیداتی بود که برای رفع این مشکل اندیشیده شد. در حال حاضر وضعیت محمدآباد در پرورش شترمرغ در اندازه‌ای است که سیمای جمهوری اسلامی نیز برای به تصویر کشیدن پیشرفت آن اقدام به ضبط گزارش و مستند کرده است. هم اکنون محمدآباد یکی از صادرکنندگان مولد شترمرغ به سراسر کشور محسوب می‌شود.

اشتغال بانوان

با توجه به برخورداری بانوان روستا از هنر بافت فرش و در عین حال عدم توجیه اقتصادی آن که موجب رها شدن آن شده بود، فرش‌هایی که با رنگ گیاهی در زمان قاجار بافته می‌شد و در خارج طرفداران زیادی داشت، احیا شد، فرش‌هایی که با چله ابریشم و به صورت ریزبافت تولید می‌شد و مرغوبیت بالایی داشت.

برای یافتن بازار این تولیدات نیز با یکی از شرکت‌های فعال در این عرصه که فرش‌های عتبات عالیات را می‌بافتند، قراردادی منعقد شد. کارگاه فرش دستباف محمدآباد، ابتدا در یک حسینیه کار خود را آغاز کرد و تا سه سال در آن جا بود. پس از آن که کار کارگاه رونق پیدا کرد، یک سالن با سرمایه یک میلیارد ریال تاسیس شد و نزدیک ۳۰۰ نفر از بانوان روستا در آن مشغول به کار هستند.

انتهای پیام/ محمدرضا انیسی

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP