چاپ خبــر
نگاهی به تاثیر کنارگذر آران و بیدگل بر آینده سفیدشهر:

از کاروانسرا تا کنارگذر، گذرگاهی به نصرآباد نوین

شهری که در بن بست باشد و نتواند خود را به طور مناسب به محیط پیرامونی اش اعم از شهرستان، استان، کشور و جهان عرضه کند، چگونه می تواند پذیرای گردشگر و صنعت باشد؟

خطب شکن: محمدجواد حجتی، عضو شورای شهر سفیدشهر/ از قدیم الایام و از زمانی که بنای شهرنشینی و شکل گیری تمدن ها گذاشته شده، عوامل مختلفی در رونق شهرها اثرگذار بوده است. برخی ها همچون مشهد به واسطه مذهب، برخی شهرها به خاطر نزدیکی به آب، بعضی به دلیل داشتن منابع طبیعی و معادن، برخی به خاطر سیاست و نگاه خاص حکومت ها و بعضی شهرها نیز به دلیل وجود راه و قرار گرفتن در مسیر تردد رونق گرفته اند.

نصرآباد[۱] نیز در گذشته رونق بسیاری داشته و علت اصلی آن نیز کشاورزی گسترده و قرارگرفتن در مسیر اصلی تردد کاروان ها بوده و شاهد آن نیز کاروانسرای تاریخی نصرآباد است؛ کاروانسرایی که گرچه تخریب شده ولی شکوه آن هنوز در ذهن مردم جای دارد. اگر در سفرنامه های تاریخی و اسناد قدیمی نیز نامی از نصرآباد برده شده، به دلیل وجود همان کاروانسرا و جاده ابریشم بوده است.

تا دوره قاجار نصرآباد مسیر اصلی عبور و مرور کاروان های متعدد بوده ولی در دوره پهلوی و آمدن گوشه هایی از مدرنیته به ایران و احداث جاده قم-کاشان، نصرآباد از رونق می افتد و مسیر قبلی، جای خود را به سیاهی آسفالت می دهد.

اکنون نصرآباد با همان موقعیت جغرافیایی، به یک شهر تبدیل شده است. شهری که هنوز نتوانسته توقعات مردمش را برآورده کند و آن ها را به یک رفاه نسبی برساند. در این میان اقتصاد ضعیف نصرآباد و کاهش درآمد مردم به ویژه در بخش کشاورزی، اصلی ترین چالش شهر است که خود را در کاهش مشارکت مردم درفعالیت های عمرانی، آموزشی و فرهنگی نشان داده است.

شورای اسلامی شهر از گردشگری، صنعت و کشاورزی نوین به عنوان راه های تقویت بنیه اقتصادی نصرآباد نام برده ولیکن در کنار آن به زیرساخت مهمی به نام راه نیز اشاره می کند. شهری که در بن بست باشد و نتواند خود را به طور مناسب به محیط پیرامونی اش اعم از شهرستان، استان، کشور و جهان عرضه کند، چگونه می تواند پذیرای گردشگر و صنعت باشد؟


نقشه هوایی سفیدشهر

طرح کنارگذر شهرستان های کاشان و آران و بیدگل، پروژه ای بزرگ است که سال‌هاست نام آن را می شنویم. جاده ای با ۴۸ کیلومتر طول که از دارالسلام کاشان شروع می شود و پس از عبور از شمال آران و بیدگل و کارخانه فولاد و تقی آباد، نوش آباد، از شمال علی آباد و محمدآباد نیز گذر می کند و حدود ۱۰ کیلومتر از آن نیز در اراضی نصرآباد قرار دارد.

این جاده چه فواید و آثاری برای نصرآباد خواهد داشت؟

خروج نصرآباد و منطقه سفیددشت از بن بست جغرافیایی:
جاده کنارگذر یکی از راه های اصلی به حساب می آید و مجاورت شهر نصرآباد با این جاده، باعث می شود تا از بن بست خارج شود. همچنین با احداث کنارگذر دسترسی آسان به جاده گرمسار برای شهروندان فراهم می شود.

ارتقای جایگاه نصرآباد در جغرافیای سیاسی شهرستان:
یکی از مهم ترین محورهای برنامه جامع ۱۲ ساله شهر که توسط شورای اسلامی و با نظر نخبگان شهر تدوین شده، معرفی نصرآباد به عنوان دروازه ورودی شهرستان آران و بیدگل است. عبور کنارگذر از مسیر نصرآباد این جایگاه را تثبیت می کند و در آینده باعث ارتقای جایگاه سیاسی منطقه سفیددشت می شود.

تسهیل شرایط برای جذب سرمایه گذار و رونق اقتصادی در حاشیه مسیر:
سرمایه گذاران همواره دنبال نقاطی برای سرمایه گذاری هستند که جاذبه های مختلفی داشته باشد. وجود زمین مناسب، نزدیکی به آب و برق و گاز و دسترسی به راه های اصلی از جمله این جذابیت‌هاست که با احداث کنارگذر، این جذابیت ها در نصرآباد نیز حاصل می شود و شرایط را برای توسعه صنعتی منطقه فراهم می کند.

اثربخشی و تسریع در روند جذب گردشگر:
احداث جاده کنارگذر می تواند راه های چند ساله برای معرفی جاذبه ها را به راه های چند ماهه تبدیل کند و یک فرصت استثنایی در اختیار مردم نصرآباد قرار دهد تا از قِبَل آن شهر خود را معرفی کنند.

و اما حرف آخر

در چند سال گذشته مسئولان مختلف در خصوص این پروژه زحمت کشیده اند ولی از یک ماه قبل تا کنون آزادسازی مسیر در اراضی نصرآباد به طور جدی از سوی شورای اسلامی دوره پنجم کلید خورده است. با ده ها کشاورز و افراد معتمد نشست و برخاست صورت گرفته و بخش قابل توجهی از مسیر آزاد شده است.

از مردم عزیز و سایر کشاورزان که مزرعه آن ها در مسیر پروژه قرار دارد تقاضا داریم به این روند همکاری ادامه دهند و به فرزندان خود در شورای شهر اعتماد داشته باشند. از نخبگان، اهل قلم و سخن، ریش سفیدها و کسانی که دلسوز شهر هستند می خواهیم در این راه یار و یاور نمایندگان خود باشند.

امروز باید با همدلی و وفاق، حق خود را که همانا وجود نصرآباد در مسیر راه های اصلی کشور است باز پس بگیریم.


[۱]نصرآباد نام قدیم سفیدشهر است که در تقسیمات جدید شهری و پس از ارتقای آن از روستا به شهر در سال ۱۳۸۱ مصوبه وزارت کشور جمهوری اسلامی از میان اسامی مختلف پیشنهادی سفیدشهر انتخاب و جایگزین نام نصرآباد کویر شد.

انتهای پیام/

telegram

 1. نوید گفته:

  با سلام مقاله مفید و موجز بود نصر اباد و امثال اون تا زمانیکه شیر اور بود دوشیده شد بعد از اون با غفلت زدگی از راه اصلی کنار زده شد و هیچ اقدامی برا جبران ان بر داشته نشد ولیکن سو استفاده گران بذر نفاق و تفر قه را می پرا کنند امیدواریم با هوشیاری و اگاهی از لزوم احداث جاده در ازاد سازی مسیر ان گام بردارین وب به از بین رفتن حقوق خود پایان داده و منفعت انی و فردی را فدای منفعت بلندمدت و گروهی نمایید

 2. arony گفته:

  کاروانسرایی که ادوارد براون ایرانگرد انگلیسی ۱۰۰ سال پیش در آن اقامت کرد وجود دارد یا نه ؟

 3. ناشناس گفته:

  آخر ما نفهمیدیم نصرآباد بگوییم یا سفیدشهر یا نصفا نصف

 4. ناشناس گفته:

  سفید آباد یا نصر شهر

 5. ناشناس گفته:

  کاورانسرای تاریخی تخریب شده را در همان نزدیکی باز سازی کنید

 6. ناشناس گفته:

  کاروانسرای نصر آباد و ابنیه قدیمی جز افتخارات شهر و محله و هر آبادی است مخصوصاً که ایرانگردان در آن اقامت داشته اند .

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP