چاپ خبــر
همزمان با آغاز محرم:

گردهمایی شاعران آیینی آران و بیدگل/ نخستین سوگواره منطقه‌ای شعر آیینی برگزار می شود

سلطان محمدی، رئیس انجمن ادبی هلال گفت: به همت انجمن ادبی هلال نخستین سوگواره منطقه‌ای شعر آیینی با حضو دوستداران اهل بیت(ع) از شهرستان‌های شمالی استان اصفهان در آینده نزدیک برگزار خواهد شد.

به گزارش خطب شکن، همزمان با آغاز ماه محرم، سوگواره شعر آیینی با موضوع مراثی اباعبدالله الحسین(ع) در حرم حضرت هلال بن علی(ع) برگزار شد.

در این مراسم که به همت انجمن ادبی هلال و با حضور شاعران، ادیبان، اصحاب فرهنگ و هنر و علاقه‌مندان به ساحت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در سالن اجتماعات امام‌زاده محمدهلال(ع) برگزار شد؛ شاعران آیینی به قرائت سروده‌های خود در وصف امام حسین(ع) و عاشورا پرداختند.

رئیس انجمن ادبی هلال در این همایش هدف از برگزاری این سوگواره را تلاش و عزم بیشتر در راستای زنده نگه داشتن رشادت ها، دلاوری ها و جانبازی‌های حماسه سازان عاشورا، زدودن تحریفات و خرافات از اشعار مربوط به اهل بیت (ع)، زمینه سازی برای شناسایی و کشف استعدادهای ادبی و شعری نهفته درعرصه فرهنگ عاشورا، برقراری ارتباط شاعران و ادیبان با جوانان علاقه مند به شاعران متعهد و معرفی الگوهای فرهیخته شعر و ادب عاشورایی اعلام کرد.

علی محمد سلطان محمدی افزود: شعر آیینی در اشعاری که در رثای امام حسین (ع) سروده می شود، از جایگاه و اثربخشی ویژه‌ای برخوردار است.

وی اظهار کرد: شعر و شاعری یکی از بهترین راه‌ها برای ترویج و تبلیغ فرهنگ عاشورایی است چرا که اهل بیت(ع) نیز به این هنر صحه گذاشته‌ و امروزه باید از این ابزار تاثیرگذار بیشتر استفاده شود.

سلطان محمدی ابراز امیدواری کرد: به همت انجمن ادبی هلال نخستین سوگواره منطقه‌ای شعر آیینی با حضو دوستداران اهل بیت(ع) از شهرستان‌های شمالی استان اصفهان در آینده نزدیک برگزار خواهد شد.

انجمن ادبی هلال در سال ۱۳۳۸ شمسی به همت تنی چند از شاعران بزرگ خطّه ی کویری آران و بیدگل در آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی(ع) راه اندازی شد.

این انجمن سالیان سال به فعالیت‌های ادبی خویش در عرصه‌ی سخن ادامه می داد که بعدها دچار رکود و سپس خاموش شد.

در سال ۶۰ و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با تلاش شادروان سید شهاب موسوی آرانی انجمن ادبی هلال مجدداً فعالیت خود را از سر گرفت.

در طول این مدت در این انجمن شاعران و غزل سرایان بزرگی به اوج شکوفایی رسیدند.

اعضای انجمن ادبی هلال را شاعران با تجربه و کهنسال و شاعران جوان و نوظهور تشکیل می دهند.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP