چاپ خبــر
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری آران و بیدگل خبر داد:

ثبت دانش بومی کشت هندوانه دیم آران و بیدگل در فهرست میراث ناملموس کشور

صدیقیان، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: دانش بومی کاشت هندوانه سنبک به شماره ۱۴۲۳ در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۰۱ در فهرست ملی میراث ‌فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید.

به گزارش خطب شکن، جواد صدیقیان با اشاره به کاشت هندوانه بومی در چاله سنبک اضافه کرد: سده های متمادی است که مردم کویر آران و بیدگل با اجرای فنی جالب توجه محصول هندوانه را در مناطق سنبک و چهارطاقی در کویر آران و بیدگل به صورت دیم کشت می کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل بیان کرد: کویر آران و بیدگل یکی از خشک ترین مناطق کویر مرکزی ایران به شمار می رود، با این حال مردم سخت‌کوش کویر به ویژه در مناطق سنبک و چهارطاقی منطقه ای را در چند صد سال گذشته کشف نموده اند که دارای مقادیر متناوبی آب زیر زمینی است.

وی قدمت کشت هندوانه در سنبک را از حدود ۴۰۰ سال پیش عنوان کرد و گفت: مردمان این مناطق در این چاله ها که در گذشته تعداد آن به بیش از ۳۶۰ عدد می رسید به صورت دیم تخم هندوانه کشت کرده و بوته این گیاه از آب کمی که در این چاله ها جمع می شد به تدریج تغذیه و سپس هندوانه به عمل می آمد.

صدیقیان با بیان این که حرکت و فن کشت دیم هندوانه در کویر آران و بیدگل منحصر به فرد بوده ادامه داد: برداشت هندوانه در دل کویر جاذبه‌ای است که برای اکثر گردشگران کویر مورد توجه قرار گرفته و به نظر می رسد، پدیده طبیعی کاشت و برداشت هندوانه در کویر در آینده نزدیک و با تبلیغات مناسب برای جذب گردشگر به یکی از عجایب طبیعی دنیا تبدیل شود و بر جذابیت های همیشگی کویر بیفزاید.

وی از ثبت دانش بومی کاشت هندوانه دیمی در کویر چاله سنبک آران‌ و ‌بیدگل در فهرست میراث ناملموس کشور خبر داد و اظهار کرد: دانش بومی کاشت هندوانه دیمی در کویر چاله سنبک به شماره ۱۴۲۳ در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۰۱ در فهرست ملی میراث ‌فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP