چاپ خبــر
به بهانه هفته فرهنگی شهرستان:

هفته فرهنگی آران و بیدگل فرصتی برای معرفی داشته‌های فرهنگی خانواده‌ها

پیشنهاد می کنم از همین سال اول برپایی هفته فرهنگی در آبادی ما، فرزندان خانواده ها به شناخت و معرفی شخصیت های فرهنگی خانواده خود بپردازند. یکی از نداری های ما در آبادی، نبود یا کمبود اسناد حاوی اطلاعات از پیشینه افراد انسانی اثر گذار در حوزه فرهنگی است.

خطب شکن: مقداد نمکی/ واژه «فرهنگ» در برگیرنده دانستنی ها، اعتقادات، هنرها، اخلاقیات، قوانین، عادات و هرگونه توانایی دیگری است که به وسیله انسان به عنوان عضو جامعه مورد هدف کسب شده است.

از فرهنگ تعاریف متعددی عنوان شده است که معروف ترین و شاید جامع ترین تعریفی که از فرهنگ ارائه گردیده است، متعلق به ادوارد تایلر است که در بالا آمد.

با توجه به تعریف فوق به طور کلی می‌توان فرهنگ را میراث اجتماعی انسان دانست.

بیست و پنجم شهریور هزار و سیصد و نود و شش، «هفته فرهنگی» در تقویم محلی آبادی ما تعریف شده است.

بی آنکه به عنوان، تناسب برنامه ها، مجری و متولی برگزاری این هفته اشاره شود که هر کدام از این شاخص ها، با توجه به مطالب پیش گفته درباره فرهنگ جای بحث دارد به ویژگی مناسب همزمانی این هفته با روز خانواده اکتفا می کنم.

از ده سال پیش روز بیست و پنجم ذیحجه به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان در تقویم رسمی کشور درج شده است. علت انتخاب این روز شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره الانسان که راجع به خانواده و استحکام پایه‌های آن است، عنوان شده است. سوره هل اتی در روز بیست و پنجم ذیحجه در شان اهل بیت پیامبر(ص) نازل شد که پس از سه روز روزه و انفاق افطار خود، از طرف خداوند اطعام شدند.

در دین مبین اسلام خانواده یکی از مهم‌ترین ارکان جامعه محسوب می‌شود. پایبندی به خانواده و همچنین ارتقای جایگاه و تحکیم بنیان آن، از جمله مسائلی است که به آن سفارش فراوان شده است. خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی و مهمترین و نخستین کانون فرهنگی هر جامعه ای می تواند باشد.

از جمله برنامه های خوبی که می تواند به مناسبت هفته فرهنگی مد نظر خانواده ها باشد و هیچ نیازی به اعتبار و مصوبه و جلسه و … هم ندارد، توجه به داشته های فرهنگی خانواده هاست.
پیشنهاد می کنم از همین سال اول برپایی هفته فرهنگی در آبادی ما، فرزندان خانواده ها به شناخت و معرفی شخصیت های فرهنگی خانواده خود بپردازند.
یکی از نداری های ما در آبادی، نبود یا کمبود اسناد حاوی اطلاعات از پیشینه افراد انسانی اثر گذار در حوزه فرهنگی است.

خدا رحمت کند ملاعلی آرانی را که می توان از شرح الاحوال او اطلاعات خوبی از اوضاع زندگی روزگارش در دویست سال پیش به دست آورد. چراغان نیز یکی از کتاب های خوبی است که محله به محله و خانه به خانه و خانواده به خانواده‌ی حدود بیش از یک قرن پیش آبادی را در این اثر مکتوب وصاف بیدگلی جست.

پیشتر درباره «اتنوگرافی» بنابر آنچه استاد عناصری در درس فرهنگ عامه در دانشگاه تهران گفته بود، نوشته بودم؛ اما در «شرح حال نگاری»، ثبت و نگارش خصوصیات زندگی افراد برجسته جامعه، از قشرها و اصناف گوناگون اقدام می‌شود. مانند تعیین و ثبت تاریخ زاد روز و مرگ افراد، ویژگی‌های اخلاقی، میزان معلومات و درجات علمی، کارهای اجتماعی، زندگی سیاسی، مصاحبه‌های مهم و سفرهای پرنقش، هویت شخصی و خانوادگی، و بالاخره گزارش دورنمایی از زندگی فردی و اجتماعی افراد و حوادث استثنایی و ارزشمند زندگی آنها.

به این وصف امروز به مناسبت نخستین روز هفته فرهنگی شهرستان آران و بیدگل که با روز شریف مباهله و روز خانواده و تکریم از بازنشستگان تقارن دارد، عملی شدن پیشنهادم را از خودم شروع کنم و به بهانه استقبال از حضور پدر بزرگوارم(حاج محمد تقی نمکی آرانی) که روز گذشته در اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی در اصفهان مورد تجلیل قرار گرفت، شرحی از زندگی او را که برگی زرین از تاریخ درخشان آبادی ما نیز محسوب می شود، تقدیم خواهم کرد. امید که همه علاقه مندان به فرهنگ، خانواده و تکریم از پیشکسوتان فرهنگی نیز چنین اقدامی را انجام دهند تا در برپایی هفته های فرهنگی سال های پبش رو، متولیان امر به داشته های پر ارزش و پر ارج آبادی ما بیش از پیش آشنایی پیدا کرده و برنامه های این هفته را مبتنی بر تکریم شخصیت های فرهنگی جامعه طراحی و اجرا نمایند.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP