چاپ خبــر
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد:

اختصاص ۳۰۰ میلیون ریال برای مرمت مجموعه تاریخی خواجه زین الدین

صدیقیان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت: مجموعه تاریخی خواجه زین الدین با اعتبار ۳۰۰ میلیون ریال تا پایان شهریورماه مرمت و به‌سازی خواهد شد.

به گزارش خطب شکن، جواد صدیقیان با بیان این که سالانه بودجه‌های مرمتی تخصیص داده می شود و در میان بناهای مختلف تقسیم می شود اضافه کرد: در این نوبت بخشی از بودجه به مرمت مجموعه تاریخی خواجه زین الدین در ابوزیدآباد اختصاص یافته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل تصریح کرد: مرمت مجموعه تاریخی خواجه زین الدین با رویکرد بهسازی و مرمت بافت با ارزش تاریخی شهرستان انجام می شود.

وی از آغاز عملیان مرمت بنا و موقوفه خواجه از تیرماه ۹۶ خبر داد و اظهار کرد: این مرمت به همت پایگاه میراث فرهنگی و با پیگیری دوستداران میراث فرهنگی ابوزیدآباد در حال انجام است و تا پایان شهریورماه به پایان خواهد رسید.

صدیقیان مجموعه خواجه زین الدین را از ابنیه ارزشمند نیمه دوم سده نهم هجری و شامل مسجد، آب انبار، حمام مردانه، حمام زنانه و خانقاه برشمرد و گفت: برای مرمت این بنای تاریخی ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار اختصاص داده شده است.

وی با بیان این که مساحت تقریبی مجموعه ۷۲۰ متر مربع بوده و در سال ۸۴ در فهرست آثار ملی کشور به  ثبت رسیده است افزود: مرمت سردر ورودی، بدنه های راه پله، استحکام بخشی ساقه بادگیر و کلاهک آب انبار و جرزهای فرسوده از جمله اقداماتی است که در این مرحله انجام می شود.

شهرستان آران و بیدگل ۳۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده دارد که ۱۲۵ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP