چاپ خبــر
تحلیلی بر انتخاب شهردار جدید آران و بیدگل:

دیروز، امروز و فردای شهردار جدید/ موفقیت رمضانی تکرار می شود؟!

رمضانی از چهره های موفق دانشگاهی آران و بیدگل است، فردی که بر خلاف ظاهر امر نشان داده با وجود گرایش به جناج اصولگرایی در کار و سمت خود کمتر سیاست جناحی را دخالت داده آیا بازهم خواهد توانست در شهری مانند آران و بیدگل که شاید بر خلاف برخی از شهرها به جای یک شهردار سیاسی نیازمند یک شهردار کاردان و مدیر هست موفق باشد یا خیر؟!

خطب شکن: حسین کدخدائیان/ با مشخص شدن اعضای شورای شهر در اردیبهشت ماه امسال، نوبت به انتخاب شهردار به عنوان اصلی ترین وظیفه شورا رسید تا تیمی که منتخب مستقیم مردم  و البته با لحاظ کردن تفاهم و میثاق نامه ای محکم هستند با ارزیابی معیارها و شاخص های مورد نیاز بتوانند مسیر مدیریت شهری را برای مدت چهار سال مشخص کنند.

با این که تحصیلات مرتبط شهری و مهندسی یکی از معیارهای لازم برای انتخاب یک شهردار همواره مورد توجه بوده است اما نگاه همه جانبه به شهر و رویکردهای اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی، امنیت و سلامت روانی حاکم بر شهر هم نباید نادیده گرفته شود.

هر شهر به تناسب وسعت و جمعیتی که در خود جای می دهد مسائل و راهکارهای خاص خود را می طلبد، اما این که شهردار یک شهر باید سیاسی یا غیر سیاسی باشد بحثی جدا و البته قابل بحث است، بحثی که شاید می توان گفت کار شورای پنجم آران و بیدگل را تا ۲۴ ساعت قبل از شروع کار رسمی خود سخت کرده بود. سخت از آن جهت که از بین گزینه های مطرح شده برای شهرداری آران و بیدگل بنا به دلایل خاص اغلب گزینه ها از لیست کنار گذاشته شدند و یا خود کنار رفتند و ماندند دو نفر. احسان کوزه گر شهردار ناحیه یک آران و رضا رمضانی عضو هیات علمی دانشگاه و رئیس دفتر سید جواد ساداتی نژاد نماینده مردم در خانه ملت در آران و بیدگل و البته یکی از حلقه های واسطه برای ایجاد اتحاد در شورا که تصمیم شورای شهر آران و بیدگل یا بر اساس مصلحت و یا برای رسیدن به اهداف والای شهری و شهرستانی منجر به معرفی رمضانی به عنوان شهردار آران و بیدگل شد.

 معمولا شهرداران از همه حیث بر سایر قوای سیاسی ارجحیت دارند و مردم شهردار خود را بیشتر از فرماندار یا والی یا نماینده خود می شناسند.
بر اساس معانی رایج در ایران، شهرداری نهادی عمومی، غیر دولتی، محلی و خودکفا است یعنی مثل دیگر نهادهای دولتی از بودجه دولتی استفاده نمی‌کند و باید دارای درآمد محلی برای اداره خود باشد که این درآمد توسط شورای اسلامی شهر به تصویب رسیده و در قالب عوارضات متعلقه از مردم اخذ می‌ شود حال این که یک شهردار سیاسی و با خط و مشی مشخص برای شهری با ویژگی های آران و بیدگل مناسب هست و می تواند موفق عمل کند؟!

باید گفت رمضانی از چهره های موفق دانشگاهی و دارای حسن رفتار عمومی در بین مردم آران و بیدگل است.  فردی که بر خلاف ظاهر امر نشان داده با وجود گرایش به جناج اصولگرایی در کار و سمت خود کمتر سیاست جناحی را دخالت داده ولی با توجه به این که در دو سال اخیر رمضانی به واسطه نزدیکی زیاد فکری و کاری به ساداتی نژاد تا حدی مورد انتقاد قرار گرفته آیا بازهم خواهد توانست در شهری مانند آران و بیدگل که شاید بر خلاف برخی از شهرها به جای یک شهردار سیاسی نیازمند یک شهردار کاردان و مدیر هست موفق باشد یا خیر؟! آیا  شورای پنجم در انتخاب رمضانی به عنوان شهردار به جای کاردانی سیاست را ارجح دانسته؟ آیا رمضانی خواهد توانست مانند سمت قبلی خود در ریاست دانشگاه پیام نور که تا حد زیادی  به واسطه عدم ورود سیاست به کارش موفق بود، در شهرداری هم موفق باشد؟ آیا ساداتی نژاد قصد ورود  بیش از اندازه به حوزه کاری شهرداری و شورای شهر  آران و بیدگل را  با اهداف خاص شهرستانی و سیاسی دارد؟!

این ها بخشی کوتاه از سئوالاتی است که در آینده ای نزدیک پاسخ آن برای همه مشخص خواهد شد…

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP