چاپ خبــر
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آران و بیدگل عنوان کرد:

رهاسازی دو پرنده کمیاب در پناهگاه حیات وحش یخاب

دولتخواه رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آران و بیدگل گفت: دو پرنده چاخ لق و توکا از پرندگان کمیاب در پناهگاه حیات وحش یخاب رهاسازی شدند.

به گزارش خطب شکن، اللهیار دولتخواه از رهاسازی دو پرنده چاخ لق و توکا از پرندگان کمیاب در پناهگاه حیات وحش یخاب خبر داد.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آران و بیدگل با اعلام این خبر اظهار کرد: این دو پرنده توسط دوستداران محیط زیست بخش مرکزی به  این اداره تحویل داده شد که پس از تیمار و اطمینان از سلامت آن‌ها در پناهگاه حیات وحش یخاب رهاسازی شدند.

وی با اشاره به مشخصات ظاهری چاخ لق گفت: طول بدن این پرنده ۴۰ سانتی‌متر است و جثه به نسبت بزرگی با سر گرد و چشم‌های درشت به رنگ زرد دارد.

دولتخواه منقار کوتاه، پاهای بلند و پر و بالی به رگه‌رگه قهوه‌ای خاکی و سفید را از دیگر ویژگی‌های این پرنده عنوان کرد.

وی در تشریح شکل ظاهری توکا نیز افزود: جنس نر توکاها با حلقه چشمی و منقار نارنجی و جنس ماده آن پوشش قهوه‌ای پررنگ دارند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آران و بیدگل با بیان این که توکاها همه چیزخوار هستند و از انواع مختلف حشرات، کرم‌های خاکی، توت‌ها و میوه‌ها تغذیه می کنند تصریح کرد: این پرنده در درخت‌زارها و باغ‌ها زندگی می‌کند و لانه‌های شکیل با نوارهایی از گِل و فنجان‌شکل می‌سازد.

پناهگاه حیات وحش یخاب با وسعت ۲۷۱ هزار هکتار در شهرستان آران و بیدگل قراردارد. یخاب به علت دارا بودن گونه‌های نادر مانند یوزپلنگ، کاراکال، گربه شنی، گربه وحشی، جبیر، زاغ بور و پرندگان شکاری ارزشمند در کشور، از زیستگاه‌ها و ذخیره گاه‌های غنی ایران به حساب می آید.

telegram

Go to TOP