چاپ خبــر
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل خبر داد:

افتتاح نخستین کارگاه تخصصی شعربافی در آران و بیدگل/ هزینه ۵۰۰ میلیون ریالی برای راه اندازی کارگاه

صدیقیان رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت: نخستین کارگاه تخصصی شعربافی با همکاری بخش خصوصی در آران و بیدگل راه اندازی شد.

به گزارش خطب شکن، جواد صدیقیان در گفتگویی اظهار کرد: همزمان با هفته دولت نخستین کارگاه تخصصی شعربافی با همکاری بخش خصوصی و انجمن سلیمان صباحی بیدگلی در آران و بیدگل راه اندازی شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل هدف از راه اندازی این کارگاه را ترویج صنایع دستی و جلوگیری از فراموشی هنرهای دست ساز بومی عنوان کرد و گفت: ترویج صنایع دستی در اشتغالزایی جوانان شهرستان موثر است.

وی افزود: برای راه اندازی کارگاه اعتباری حدود ۵۰۰ میلیون ریال برای مرمت ساختمان کارگاه از یادگاران دوره صفویه هزینه شده که اشتغال سه نیروی کار را نیز به همراه داشته است.

صدیقیان با اشاره به تاثیر ترویج صنایع دستی در اشتغال‌زایی و پر کردن اوقات فراغت جوانان تصریح کرد: صنایع دستی مظلوم‌ترین حوزه در سازمان میراث فرهنگی است که نیاز بیشتری به حمایت دارد.

به گفته‌ی وی بیش از ۱۵۰ هنرمند در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی در آران و بیدگل فعالیت دارند و شعربافی، زربافی، چادرشب بافی، سفالگری، گیوه دوزی و خرجین بافی از مهم‌ترین صنایع دستی شهرستان به حساب می آید.

شعر بافی به معنای موی نازک می باشد که به خاطر ظرافت و نازکی الیاف این نوع پارچه که از جنس ابریشم می باشد این نام را نهاده اند،بافت پارچه های شعر با دستگاه های کاملا چوبی چهار وردی تولید می شود که معمولا بدون طرح و نقش بوده و به صورت ساده و یا تیرک(راه راه) بافته می شود،رنگ بندی که در این پارچه ها قرار می گیرد معمولا با دو رنگ متضاد ، تیره و روشن می باشد.

telegram

Go to TOP