چاپ خبــر
همه چیز درباره انتخاب شهردار آران و بیدگل:

شورای پنجم و انتخاب دشوار شهردار جدید/ چالش‌های پیش روی شهردار چیست؟

شهرداری آران و بیدگل به یک ارگان همیشه بدهکار و بیش از اندازه بزرگ تبدیل شده که حتی در مقایسه با نهادهای مشابه، کارآیی بسیار کمی دارد.

خطب شکن: انتخابات شوراها، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در اواخر اردیبهشت ماه برگزار و چهره منتخبان مردم برای حضور در شوراهای اسلامی شهر و روستا مشخص شد.

در آران و بیدگل نیز انتخاباتی پرشور برگزار و در نهایت هفت نفر به عنوان اعضای منتخب شورای پنجم معرفی شدند. با این حال قرار شد در قالب توافقی که گروه های موسوم به «معتمدان» آران و بیدگل اتخاذ کرده بودند، ترکیب شورا به صورت چهار به سه نهایی شود.

خطب شکن در این گزارش نگاهی اجمالی به فرایند انتخاب شهردار خواهد داشت. البته پیش از آن، باید به شکل گیری شورای پنجم و بحث های پیرامون آن پرداخت، زیرا شهرداری که از سوی این شورا انتخاب شد، جدا از فرایند انتخاب اعضای آن نیست.

*****

شورای مشترک، مطالبه شهر

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، از ابتدای آغاز به کار خود مدعی بود شورای مشترک و نماینده مستقل دو مطالبه اصلی آران و بیدگل است. از این رو یکی از فعالان تشکیل شورای مشترک، ساداتی نژاد بود.

وی اوایل تیرماه، در جمع نمازگزاران جمعه حل موضوعات بنیادی را یکی از نتایج توافق بر سر شورای ترکیبی در انتخابات شورای شهر آران و بیدگل برشمرد و عنوان کرد: در بین شهرهای ترکیبی که در کشور وجود دارد، به نظرم این نخستین باری است که چنین اتفاقی در قالب توافق شکل گرفته که برای وزارت کشور قابل الگوبرداری است.

سید جواد ساداتی نژاد اعتماد اجتماعی را یکی از سرمایه های اجتماعی حاصل از این توافق دانست و تاکید کرد: این سرمایه اجتماعی در بالاترین سطح خود است و پس از سرمایه های اقتصادی و سرمایه های انسانی باید آن را قدر دانست.

وی از دو نفری که برای کناره گیری به نفع شکل گیری شورای ترکیبی اعلام آمادگی کرده اند تشکر کرد و گفت: همه باید از این توافق صیانت کنند، زیرا رویکرد جدید سطحی از آگاهی را در بین مردم رقم زد که باید حفظ شود.

نماینده مردم در مجلس دهم تشکیل شورای ترکیبی را مقدمه ای برای دستیابی به نمایندگی مستقل برای شهرستان عنوان کرد و ادامه داد: برای نمایندگی مستقل یکپارچگی و وحدت شهر لازم بود که شورای شهر ترکیبی آن را حاصل کرد.

نخستین جلسات شورای جدید

از اواخر تیرماه، جلسات مشترک اعضای شورای شهر جدید شکل گرفت و یکی از مهم‌ترین بحث های این جلسات، انتخاب شهردار بود.

روز ۲۶ تیرماه، منتخب مردم آران و بیدگل در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر از برگزاری نشست منتخبان شورای جدید برای بحث، تبادل نظر و تصمیم گیری برای برنامه‌های شورای پنجم خبر داد.

کمال بلالی درباره جزئیات این جلسه اظهار کرد: در این نشست علاوه بر تاکید بر همدلی، شفافیت، نظم و برنامه ریزی مناسب در فعالیت‌ها در مورد انتخاب گزینه اصلح برای شهرداری آران و بیدگل  بحث و تبادل نظر شد.

وی با بیان این که لیستی از گزینه‌های پیشنهادی در این نشست مورد بررسی قرار گرفت اضافه کرد: قرار است از هفت نفری که مورد تایید و اعتماد تمام اعضا باشند در صورت تمایل رزومه و برنامه دریافت و در نشست‌های آینده پس از بررسی و مصاحبه احتمالی بهترین گزینه انتخاب شود.

در این روزها شنیده‌ها از خروج موضوع ابقای حسن ستاری، شهردار وقت آران و بیدگل از دستور کار شورای جدید خبر می‌داد. ضمن این که شایعاتی در مورد اعمال نفوذ نماینده مجلس و مطرح شدن نام نزدیکان دفتر نماینده شهرستان در میان گزینه‌های پیشنهادی و حتی بررسی گزینه های غیربومی نیز وجود داشت.

مذاکرات ادامه دارد

نزدیک یک ماه بعد، بلالی در ۲۱ مرداد در گفتگو اختصاصی با خطب شکن، به جلسات برگزار شده برای انتخاب شهردار اشاره کرد و گفت: در هفته های گذشته جلساتی با حضور منتخبان شورا برگزار شده است. در این جلسات برخی مسئولان شهرستان، از جمله امام جمعه نیز حضور داشته اند. علاوه بر آن مشورت هایی با بزرگان هر دو منطقه صورت گرفته و تصمیماتی اتخاذ شده است.

وی در مورد انتخاب شهردار تصریح کرد: از موارد مطرح‌شده، تصمیم در مورد انتخاب شهردار و چگونگی اجرای ساز و کار تفاهم معتمدان بوده است. همچنین نظرات و برنامه های منتخبان ارائه و برنامه ریزی‌هایی انجام شده است.

کمال بلالی اضافه کرد: گزینه هایی برای شهرداری معرفی شده‌اند، حتی از برخی از این گزینه برنامه هایی دریافت شده است، برخی نیز از پذیرش این مسئولیت عذرخواهی کرده‌اند.

عضو شورای پنجم خاطرنشان کرد: ما ملاک هایی را برای انتخاب شهردار در نظر داریم و بر اساس آن در حال جمع بندی هستیم، ولی در مورد زمان معرفی نام شهردار نمی توان اظهارنظری صورت داد، زیرا فرایند انتخاب شهردار که شامل ارسال نام به استانداری و تایید نهایی اوست، زمان بر است.

وی همچنین احتمال انتخاب سرپرست برای شهرداری را مطرح کرد و ادامه داد: این احتمال وجود دارد فردی از نیروهای شهرداری به عنوان سرپرست منصوب شود تا در زمان طی شدن فرایندهای اداری و انتخاب شهردار وظیفه اداره امور شهرداری را بر عهده داشته باشد.

بلالی در مورد شایعات مربوط به انتخاب رضا رمضانی، رئیس دفتر نماینده شهرستان در مجلس نیز عنوان کرد: دکتر رمضانی از گزینه های شاخص و جدی برای این پست است، با این حال برای انتخاب شهردار باید مسائل دیگری مانند شرایط احراز پست، مسائل سیاسی شهر و شرایط بومی منطقه در کنار برخی موضوعات دیگر در نظر گرفته شود. باید بگویم در مورد انتخاب شهردار، هنوز چیزی قطعی نشده است.

آغاز به کار شورا و اعلام غیر رسمی شهردار

اول شهریورماه، شورای جدید کار خود را رسما آغاز کرد و به صورت غیر رسمی، شایعات موجود در مورد انتخاب رئیس دفتر نماینده به شهرداری، تایید شد.

بر این اساس رضا رمضانی، رئیس پیشین دانشگاه پیام نور و رئیس فعلی دفتر ساداتی نژاد، گزینه نهایی برای شهرداری مرکزی آران و بیدگل معرفی شد. ضمن این که خانم فرزانگان نیز تا زمانی نهایی شدن انتخاب رمضانی، به عنوان سرپرست شهرداری مرکزی مشغول فعالیت خواهد بود.

نماینده در انتخاب شهردار دخالتی نداشت

هفتم شهریورماه، عضو شورای شهر جدید تغییر در نگرش مردم را نیاز امروز شهر دانست و اظهار کرد: باید قبل از هر گونه اقدام محسوس از سوی شورای پنجم تغییر نگاه مردم در آران و بیدگل را شاهد باشیم که با کمک رسانه‌های شهرستان امکان پذیر است.

عبدالله بابازاده انتخاب شهردار را مهم‌ترین تصمیم و حرکت شورای شهر برای مدیریت شهری خواند و تاکید کرد: اعضای شورا در انتخاب شهردار تلاش خود را برای تصمیم گیری به دور از تعصب، علایق بومی و سیاسی انجام دادند.

عضو شورای شهر پنجم با رد گمانه زنی‌ها درباره نقش نماینده مردم در مجلس برای انتخاب رضا رمضانی به عنوان شهردار آران و بیدگل افزود: با توجه به مسئولیتی که در دفتر مردمی دکتر ساداتی نژاد دارم و شاید نزدیک‌ترین فرد در اعضای شورا به وی باشم در انتخاب شهردار قبل از آن که به مسائل دیگران توجه کنیم مصالح خود را در اولویت قرار دادیم.

وی با بیان نقل قول نماینده مردم مبنی بر این که در انتخاب شهردار نظری نخواهم داشت اضافه کرد: ساداتی نژاد در گفت و گوی شخصی و در پاسخ به سوال بنده در این مورد عنوان کرد از هر فردی که شورای شهر برای جایگاه شهرداری انتخاب کند حمایت کرده و با هر فردی که در مسیر پیشرفت شهرستان قرار گیرد مقابله خواهم کرد.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر آران و بیدگل با اشاره به تدوین برنامه و چشم انداز شهر از سوی شورای جدید خاطرنشان کرد: علاقه مندیم در تمام زمینه‌های مدیریت شهری کار صورت گرفته و مردم تغییر را لمس و مشاهده کنند.

چالش های پیش روی شهردار جدید

در آران و بیدگل شهرداری همواره نهادی کمتر از حوزه فعالیت های خود بوده است. این نهاد به خاطر درگیری هایی که در مسائل مدیریت شهری و تامین بودجه داشته، هرگز نتوانسته به عنوان یک نهاد غیر دولتی نقش مهم خود در زمینه های فرهنگی و هنری را ایفا کند. بدین ترتیب شهرداری آران و بیدگل به یک ارگان همیشه بدهکار و بیش از اندازه بزرگ تبدیل شده که حتی در مقایسه با نهادهای مشابه، کارآیی بسیار کمی دارد.

شهردار جدید با چالش های بسیاری روبرو خواهد بود که در طول دوره فعالیت خود باید به آن ها رسیدگی کند. برخی از این چالش ها عبارتند از:

۱- فعالیت مالی، بودجه و ذیحسابی:

این حوزه که موتور محرکه فعالیت ها و خدمات گسترده شهرداری به حساب می آید نیازمند استفاده از روش های مدرن مدیریت مالی با استفاده از نرم افزارهای جامع و متمرکز در نواحی و ستاد است.

شفاف سازی عملیات با تکیه بر کاهش هزینه تمام شده خدمات، ایجاد نظم مالی، اعتماد سازی برای عموم همشهریان، جبران کسری بودجه میلیاردی، تامین مالی برای انجام پروژه های نیمه تمام و توان افزایش قدرت نقدینگی در پرداخت حقوق معوقه و دیون بخشی از مهارت های مالی شهردار آتی است تا بتواند ضمن تقویت نقاط قوت ادوار گذشته کاستی ها را رفع و رجوع کند. استفاده از تجارب و نشست با متخصصان مجرب بومی در این زمینه می تواند راهگشا باشد.

۲- اداری و مدیریت منابع انسانی:

این بخش با توجه به حجم سنگین و تعدد نیروی انسانی در سطح صف و ستاد شهرداری نیازمند تحول برنامه دار و هدفمند است.

کوچک سازی و چابک سازی فرآیندها و نیروها با روش های مختلف آموزشی و استفاده از فناوری های نوین و متدهای برون سپاری و بعضا جرح و تعدیل پرسنل و مدیریت نیروهای جوان و متخصص و جویای نام از گام های اساسی شهرداری آتی در این حوزه است.

۳- فعالیت های عمران و شهرسازی:

علی رغم تلاش های صورت گرفته حجم گسترده پروژهای در دست اجرا و نیمه تمام که بعضا طی سال ها با عدم توجه کافی مواجه شده لطمات و خسارات انبوهی را بر پیکره شهرداری وارد آورده است. تشکیل اداره مستقل و فعال پیمان ها، مدیریت واحد و متمرکز پروژه ها در سراسر شهر و اولیت بندی و تعیین تکلیف سریع پروژه های نیمه تمام و توجه کافی و فنی به خدمات آزمایشگاهی در اجرای پروژه ها در کنار تشکیل اتاق فکر متخصصین عمران و شهرسازی برای شهرداری از ضروریات این حوزه است.

۴- مدیریت خدمات شهری:

این حوزه را می توان نماد عینی زحمات بی شمار خادمین گرانقدر شهرداری تلقی کرد. خدمات این بخش نماد شهرداری فعال و پویاست که همواره در ذهن میهمانان و همشهریان محترم ماندگار خواهد بود. از این رو ارائه خدمات بروز، مناسب، بهنگام و همگانی همراه با برنامه ای جامع و زمان بندی شده با لحاظ هرگونه پیش بینی لازم، از ضروریات این حوزه محسوب می شود که با استفاده از متخصصان و تجارب بومی و ملی شدنی است.

۵- فعالیت فرهنگی و اجتماعی:

یکی از دغدغه های دلسوزان و نخبگان فرهنگی شهر فقدان یک سازمان منسجم فرهنگی برای شهرداری آران و بیدگل بوده است. با توجه به تخصیص بودجه های ویژه فرهنگی سالانه و در دسترس بودن منابع مالی آن در شهرداری، وجود سازمانی کارآمد و برنامه محور جهت ایفای وظایف و رسالت فرهنگی و اجتماعی برای شهروندان بسیار ضروری به نظر می رسد. آسایش، رفاه و ارتقای فرهنگی شهروندان در تولید و اشاعه محصولات فرهنگی بومی و مذهبی از پیامدهای حداقلی این ثمره خواهد بود.

۶- مدیریت سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی:

سال هاست که در شهرداری های کشور معاونت هایی با این عنوان آغاز به کار کرده است. در شهرداری آران و بیدگل هم دفتری به این نام استقرار یافته و حتی مبلمان نیز شده است. اما آیا براستی تا چه میزان در جلب مشارکت سرمایه های بومی و ملی توفیقی حاصل شده است؟! پروژه نیمه کاره بازار هلال شاید نمونه تلخی از این دست باشد.

اما براستی گردش مالی سالانه افزون بر پنج هزار میلیارد تومانی صنعت شهر آران و ییدگل به چه میزان درفرآیندهای عمرانی و توسعه خدمات و زیر ساخت های شهری شهرمان نقش ایفا کرده و می کند؟! حلقه مفقوده این ماجرا چیست؟! و آیا شورای صنعت محور پنجم قادر است این حلقه را به نحو احسن و اصولی و ماندگار پیوند زند؟!

۷- مدیریت گردشگری:

چه بخواهیم و چه نخواهیم و چه اراده ای باشد و یا نباشد، آران و بیدگل مرکز و خواستگاه اصلی اکوتوریسم کشور در سطح ملی و جهانی است و هر چه در این عرصه کوتاهی کنیم مسیر رقبا را هموارتر کرده ایم.

قطعا در شرایط کنونی نهادی قدرتمندتر از شهرداری در این عرصه توان بروز و ظهور نداشته و اتفاقا هم به رسالت فرهنگی و اجتماعی خود عمل کرده و هم با سرمایه گذاری به موقع و مناسب می تواند راه حصول درآمدی پایدار را برای همیشه هم فراهم سازد.

telegram

Go to TOP