چاپ خبــر
ملاک‌ها برای انتخاب شهردار شهر چه باید باشد؟!:

هفت گانه شهردار آینده آران و بیدگل

آران و بیدگل در پایان دهه‌ی چهارم انقلاب اسلامی باید شهری پیشرو در منطقه و استان باشد و این مسیر سخت را باید با شهرداری عاشق پیمود که از زخم‌های راه هرگز نهراسد. او باید بخواهد و البته بتواند…

خطب شکن: عباس مسلمی نژاد/ این روزها حال و هوای شهر آران و بیدگل پس از ترکیب ائتلافی هفت نفره شورای پنجم، در تب و تاب انتخاب گزینه‌ای مناسب برای تصدی پست شهرداری است.

در این که شهردار باید مدیر باشد شکی نیست اما امروزه در علم مدیریت با همه تعاریف کلاسیک متنوع برای آن، توجه به ابعاد سازمان و توان مدیر، تعریف نوینی از مدیریت سازمانی ارائه می کند. از طرفی عنایت به این نکته کلیدی که ضرب آهنگ توسعه شهر آران و بیدگل همواره در شهرداری‌ها تپیده و با آن رشد و افول داشته است، نگارنده را ترغیب نمود تا با بیان هفت شاخص، ابعاد مدیریتی شهردار و شهرداری آینده را تبین نماید.

شهردار عاشق توسعه شهر آران و بیدگل:

یقینا هر گزینه‌ی پست شهرداری دوستدار توسعه شهرش بوده و این امری بسیار پسندیده و لازم است اما کافی نیست. این که چه فردی در طول دوران خدمت خود همه منافع شخصی و اجتماعی خود را عاشقانه در راه توسعه شهر صرف کند امر دیگریست. آران و بیدگل در پایان دهه‌ی چهارم انقلاب اسلامی باید شهری پیشرو در منطقه و استان باشد و این مسیر سخت را باید با شهرداری عاشق پیمود که از زخم‌های راه هرگز نهراسد.
او باید بخواهد و البته بتواند.

شهردار نماد اتحاد و انسجام:

مردم آران و بیدگل قرن‌ها دوشادوش یکدیگر زندگی کرده اند. اگرچه برخی منازعات سیاسی چند دهه اخیر نهاد خانه و خانواده ها را هم متاثر کرده اما در این برهه از زمان با فروکش کردن برخی کنش های سیاسی و تشکیل شورای ترکیبی که می توانست با شورای ائتلافی و رأی همه شهروندان به آن نیز همراه باشد مسیر روشنی را پیش رو قرار داده است.
شهردار آینده باید نماد و آینه‌ی تمام قد مدیریت شهری واحد باشد و از هرگونه فرآیندهای سیاسی منطقه مصون و به دور بماند تا بتواند در میدان عمل توان و اقتدار و شکوه آران و بیدگل را نمایان سازد.

شهردار کاریزمای اجتماعی:

این که شهردار در چه وزن و مقبولیت اجتماعی باشد تا کنون کمتر مورد عنایت واقع شده است. حقیقت آن است که اگر شهردار در بین آحاد مردم شهر از مقبولیت عامه و خاصه برخوردار باشد می تواند با تکیه بر این پایگاه اجتماعی و مقبولیت نه تنها آرامش و اعتماد شهروندان را به سازمان شهرداری فزونی بخشد بلکه به عنوان محور همدلی بسیاری از قفل های بسته شده و مغفول مانده عمرانی و اجتماعی شهر را با سرانگشت اعتماد اجتماعی متقابل بگشاید. قطعا این اعتماد دو سویه گنجی است ارزشمند که همواره به مدد مدیریت کارآمد شهری در خواهد آمد.

شهردار آگاه از دانش مدیریت شهری:

امروزه مدیریت شهری در عرصه خدمات جامع شهری بر مبنای متدهای علمی و کاربردی به روز، موثرترین روش برون رفت از معضلات عدیده شهرهاست. لزوم تسلط و اعتقاد براین مدیریت علمی از وجوه بارز یک شهردار موفق و کارآمد است و قطعا تجارب مدیریتی موفق در این شیوه دانش محور یک فرصت بی نظیر خواهد بود.

شهردار پاکدست و قانون مدار:

در سپردن امور مهم به افرادی قوی و امین که نص صریح قرآن و دستور اکید اسلامی است رموز بسیاری برای جلوگیری از بروز مشکلات در جامعه دین محور ما نهفته است. قطعا پاکدستی از شفافیت در امور اجرایی، نظم و انضباط اداری و مالی، رعایت صریح قوانین و ایجاد ساختارهای مردم نهاد برای عیان شدن شفافیت، ظهور و بروز می نماید. توجه به معیشت و جبران خدمت نیروهای خدوم شهرداری همزمان با رعایت حقوق و ارائه خدمات به موقع و درخور به شهروندان ماحصل این نظام قانون سالار و پاک سرشت است.

شهردار مقتدر در اجرا و عمل گرایی:

اگرچه روزگار مردان بزرگی که با حضور در دل پروژه های عمرانی، اجتماعی و فرهنگی، آران و بیدگل را از کوره دهی به شهری مقتدر و مستقل تبدیل نموده اند سپری شده است اما شهردار آینده برای پیروزی در رقابت تنگاتنگ جهانی شهرها ولو در عرصه منطقه‌ای باید مردی باشد در میدان، مسلط بر روش‌های نوین مهندسی پروژه، آگاه از الگوهای نوین شهرسازی و خدمات عمرانی، مسلط بر جریان اداره پیمان ها و مسائل فنی عمرانی، درد آشنای مسائل فرهنگی و اجتماعی و پیشرو در نهضت نوین توسعه‌ی شهری آران و بیدگل در زمینه گردشگری.
به حق چنین فردی نوک پیکان توسعه این شهر قرار گرفته و ماندگار خواهد بود.

شهردار موتور محرکه اقتصاد درآمدزای شهری:

حسب برآوردها اداره پویای شهر آران و بیدگل برای پاسخگویی به مطالبات جاری خدمات شهری و توسعه عمرانی سالانه ۵۰ میلیارد تومان را طلب می کند که در شرایط کنونی حدود نیمی از این مبلغ تامین می شود؛ از این رو شهردار آینده آران و بیدگل بایستی راهکاری علمی و عملی در ایجاد درآمدزایی پایدار و منطقی برای شهرداری ارائه کند.
قطعا می توان گفت اقتصاد خفته صنعتی، تجاری و عمرانی شهر آران و بیدگل در انتظار هنرنمایی مردی است که بیش از دیگران می داند،می خواهد و می تواند.

telegram

Go to TOP