چاپ خبــر
۱۴ سال پس از وفات:

تازه ترین اثر اقتصاددان آران و بیدگلی منتشر شد

کتاب «اقتصاد ایران امروز؛ توسعه بر محور آموزش، فرهنگ و تمدن» تازه ترین اثر دکتر حسین عظیمی آرانی منتشر شد.

به گزارش خطب شکن، کتاب «اقتصاد ایران امروز؛ توسعه بر محور آموزش، فرهنگ و تمدن» نوشته دکتر حسین عظیمی آرانی، ۱۴ سال پس از وفات این اقتصاددان برجسته کشور به کوشش خسرو نورمحمدی منتشر شد.

این کتاب مجموعه ای از اندیشه های عظیمی آرانی در زمینه آموزش و فرهنگ و توسعه است که در سال های پایان عمر خود، فرصت انتشار بسیاری از افکار، اندیشه ها و آثار خود را نداشت و در نتیجه به تدریج به همت خانواده و مسئول جمع آوری آثار وی گردآوری و منتشر شده است.

کتاب اقتصاد ایران امروز؛ توسعه بر محور آموزش، فرهنگ و تمدن در ۲۵۲ صفحه در قطع رقعی توسط انتشارات نشر نی چاپ و روانه بازار کتاب شده است.

دکتر حسین عظیمی از اساتید نوگرای اقتصاد توسعه‌ی ایران در سال ۱۳۲۷ در شهرستان آران و بیدگل به دنیا آمده است. وی در سال ۱۳۵۹ از دانشگاه آکسفورد دکترای اقتصاد گرفت. موضوع رساله او «بررسی رابطه رشد اقتصادی، توزیع درآمد و فقر با توجه به مسائل ایران» بود.

مخالفت با سیاست‌های توسعه و تعدیل اقتصادی دولت سازندگی که در نخستین سمینار بازسازی اقتصاد ایران پس از جنگ به دلیل آن چه که عواقب آزادسازی و خصوصی سازی بدون تمهیدات نهادی و ارزشی لازم، خطر وقوع شکاف‌های اقتصاد عمیق را به گفته‌ی او به وجود می آورد از جمله حاشیه های زندگی وی بود.

هر ساله به مناسبت درگذشت وی همایشی با عنوان مرزهای دانش اقتصاد توسعه برگزار می شود و اقتصاددان دیدگاه‌های خود را در چارچوب تعیین‌شده این همایش مطرح می‌کنند.

ایران امروز در آینه مباحث توسعه، ایران و توسعه. اتاق بازرگانی و صنایع معادن اصفهان، مدارهای توسعه‌نیافتگی در اقتصاد ایران، اقتصاد ایران: توسعه، برنامه‌ریزی، سیاست و فرهنگ و… از جمله کتاب های منتشر شده از دکتر عظیمی است.

telegram

Go to TOP