چاپ خبــر
یادی از یک خیر نیک اندیش؛

از بوی کاهگل کوچه «غولا» تا فضای سبز ورزشگاه مادر

خیر مدرسه ساز و ورزشگاه ساز و …، سخت تحت تاثیر قرار گرفت و اشک از چشمانش جاری و به حال زار عاشقِ شاعرِ کوچه گردِ کوچه آشتی کنان اشک ریخت. آن روز منصور سحابی قول داد تا از اجرای یک طرح شهری حمایت کند…

خطب شکن: مقداد نمکی/ اندر زیبایی های بافت های شهری به ویژه در بافت قدیم، کوچه های آشتی کنان است. به کوچه های تنگ و باریک بافت قدیم شهر که معمولا دو نفر به دشواری از آن می گذرند، کوچه «آشتی کنان» می گویند. در سایه دیوارهای بلند این کوچه ها، سال ها انسانِ تنها و تشنه‌ی کویر، خود را خنک می کرد. اما انسانِ مدرن امروزی با ورود به این کوچه های کاهگلی بهم متصل، احساسِ تک افتادگی می کند و اگر دقیق نباشد، در آن گم می شود.

در کوچه آشتی کنان آبادی ما خانه ای است که استاد پدر شعر نو در آن زاده شد. کمتر کسی است که اشعار نظام وفا آرانی که سرشار از لطایف و احساس شاعرانه است را بخواند و بوی کاهگل و معماری ساده کوچه «غولا» را همراه با معنویت مسجد باباحاجی از آن حس نکند.

یادش بخیر یک روز صبح در محل کارم مواجه شدم با یکی از همشهری های مقیم آمریکا و البته از افراد خیّر شهر که ساخت چندین بنای خیر از جمله ورزشگاه و استخر و مرکز رفاهی و کاشی‌کاری صحن حضرت محمد هلال بن علی(علیه السلام) از جمله خدمات اوست. مهندس منصور سحابی آرانی آن روز در بدو ورود به اتاقم، باکمال تعجب از اینکه من کجا و شهرداری کجا؟ به من گفت جای شما اینجا نیست شما باید در جایگاه های فرهنگی باشید.
در پاسخ به او گفتم: شهرها وجه تمدنی آداب، رسوم و آیین جاری بر جامعه انسانی پیرامونی خود است و به واقع شهرها هرچند تمدن سازند اما زاییده‌ی فرهنگ هستند. فرهنگ وجوه گونه گونی دارد مشتمل بر معماری، نواها و آواها و شعر و … گاهی یک بنا، یک اثر هنری و یک حرکت فرهنگی و حتی یک شعر، یک شهر را هویت می بخشد.

در ادامه، شعری برای مهندس سحابی خواندم به این شرح:
«شاعر از کوچه مهتاب گذشت؛
لیک شعری نسرود؛
نه که سرگشته نبود؛
نه که معشوقه نداشت؛
سال ها بود دگر کوچه مهتاب، خیابان شده بود.» حالا کوچه «مهتاب»، همان کوچه آشتای کنانی بود که در اثر طرح های شهری، مورد هجوم قرار گرفته بود و شاعرِ عاشقِ ما را به سکوتی غم انگیز فرو برده بود.

به واقع ما باید به هویت و داشته های فرهنگی خود توجه کنیم و مهمترین نهاد اثر گذار در این زمینه شهرداری است که باید به هویت شهر، نگاه مسوولانه داشته باشد…

با این توضیحات، خیر مدرسه ساز و ورزشگاه ساز و …، سخت تحت تاثیر قرار گرفت و اشک از چشمانش جاری و به حال زار عاشقِ شاعرِ کوچه گردِ کوچه آشتی کنان اشک ریخت.

آن روز منصور سحابی قول داد تا از اجرای یک طرح شهری حمایت کند. حالا وقتی به آبادی ما می آیید در ورودی شهر، مجموعه ای زیبا با عنوان «مادر» وجود دارد که به همت آن خیر اندیش احداث شد و هر فردی که وارد آبادی ما می شود از منظر فضای سبز پیرامونی آن لذت می برد.
روحش شاد.

telegram

 1. ا-م گفته:

  یادوخاطره اش راگرامی می داریم.

 2. آراني گفته:

  با پیگیری و همت مسئولین و رئیس اداره میراث فرهنگی خانه های آیت الله عاملی در ثبت ملی تاریخی میراث فرهنگی شهرمان که باید زودتر این ها انجام می شد اما چه اگرچه دیر بود ولی باید ثبت آثار می شد هم این خانه و هم سایر ابنیه محله تاریخی قاضی بخصوص خانه روبرو ی آن خانه کرباسی ها(قاضی ملاعلی ) و باید محله را برای جلب و جذب گردشگری مهیا ساخت چونکه شهرما آب برای کشاورزی و توسعه صنعت برای اشتغال جوانان ندارد و اگر گردشگری رونق بگیرد چونکه توریست برای دیدن خانه های بتونی و آسفالت و خیابان ما که نمی آید برای دیدن خانه باغ با کوچه های باریک و دالان دار و کاهگلی می آید که با مرمت و باز سازی این خانه ها هم فرهنگ و تاریخ مان حفظ می شود و مطابق شعار در این سال هم اشتغال در زمینه های مختلف گردشگری بخصوص صنایع دستی و قالی بافی ایجاد می شود و کسب و کار و درآمد زایی بوجود می آید و هم ؛ مهاجرت به سایر شهرها برعکس می شود .

 3. شوت گفته:

  خیر ببین شورای محترم قبلی که این هویت را زیر خاکی کردند و برامون خیا بون کج وکوله چهار سوق را اوردند و هزینه چندین میلیاردی به شهر تحمیل کردند مردم را ازبهره برداری میراث فرهنگی خودشون با تزریق امپول خیابون کشی محروم کردند

 4. بیگ منگ گفته:

  افرین به این روح فداکار و بدا به حال اقای همشهری مسول میراث در دهه قبل که گام بلند در رها کردن این میراث بر داشت راه تخریب طبیعی و تصنعی اونا را تسریع کرد

 5. بچه محله قاضي گفته:

  با تشکر از اداره میراث فرهنگی که خانه اندرونی آیتد الله عاملی را در جریان ثبت قرار دادند انشااله که خانه بعدی آیت اله که محل درس و کاری ایشان بود(خانه فعلی حسن عاملی ) هم ثبت گردد.

Go to TOP