چاپ خبــر
رئیس اداره هواشناسی کاشان:

دمای هوا رکورد شکست/ گرمای هوا در ۱۰ سال گذشته بی سابقه بوده است

ارغوانی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته گرم‌ترین روز سال ۹۶ با دمای ۴۴ درجه ثبت شد.

به گزارش خطب شکن، رئیس اداره هواشناسی کاشان با اشاره به افزایش دما و گرم شدن هوا در روزهای گذشته تصریح کرد: در ۲۴ ساعت گذشته گرم‌ترین روز سال ۹۶ با دمای ۴۴ درجه به ثبت رسید.

عباس ارغوانی با بیان این که دماسنج ها دمای ۴۰ درجه را تا ساعت ۱۹ شب نیز به ثبت رسانده‌اند اضافه کرد: میزان گرما در ۱۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی با هشدار نسبت به بروز گرمازدگی اظهار کرد: معمولا در دمای بالاتر از ۴۰ درجه سانتی گراد، بدن از دفع گرمای خود ناتوان می‌شود و گرمازدگی به وجود می‌آید.

ارغوانی افزایش دمای بدن، سردرد، سرگیجه و منگی، حال بد و بی اشتهایی، تشنگی شدید، تپش قلب، تند نفس کشیدن، تعریق شدید، پوست رنگ پریده و نمناک و انقباضات شدید عضلانی را از علائم گرمازدگی برشمرد و ادامه داد: این علائم در همه سنین یکسان است، اما کودکان، سالمندان، زنان باردار و افرادی که بیماری‌های جدی دارند آسیب‌پذیرتر هستند.

وی به افرادی که با این علائم روبرو می‌شوند تاکید کرد: انتقال به مکان خنک، خارج کردن لباس‌های اضافی، نوشیدن مقدار زیاد آب و مرطوب کردن پوست، از جمله راهکارهای غلبه بر گرمازدگی است.

رئیس هواشناسی کاشان برای جلوگیری از گرمازدگی گفت: نوشیدن زیاد آب خنک خصوصا در هنگام ورزش در هوای گرم، ماندن در منزل در ساعت‌های اوج گرما، پرهیز از قرار گرفتن در تابش مستقیم آفتاب، مرطوب کردن پوست و پوشیدن لباس مناسب از جمله راهکارهای کاهش خطر گرمازدگی است.

وی با اشاره به موج گرمایی و وجود اشعه ماورای بنفش(uv) به همشهریان کاشانی و آران و بیدگلی توصیه کرد: خردسالان، کهنسالان و بیماران قلبی و تنفسی حتی المقدور از منزل خارج نشوند و امورات روزمره خود را به ساعات اولیه صبح یا اواخر روز که از شدت آفتاب کاسته شده موکول نمایند.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP