چاپ خبــر
محمدآباد مرکزی نماد اقتصاد درون‌زا؛

روستایی که مردم آن همه‌کاره‌اند/ یک روستای کویری قطب صادرات شترمرغ به کشور است

در روستای محمدآباد بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل مردم همه‌کاره‌اند و به کمک دولت نیازی ندارند.

به گزارش خطب شکن، روستای محمدآباد مرکزی آران و بیدگل نزدیک دو هزار و ۳۰۰ نفر جمعیت دارد، با این حال یکی از روستاهای نمونه کشور از نظر اقتصادی به شمار می‌رود. به طوری که در این روستا با حدود ۷۰۰ خانوار، با تکیه بر توان داخلی روستا، هیچ بیکاری وجود ندارد.

خطب شکن به همین بهانه گفتگویی با محمد محمدی محمدآبادی، دهیار این روستا ترتیب داده است تا عوامل موفقیت این روستا را بررسی کند. محمدی ضمن این که محمدآباد را به عنوان الگویی از اقتصاد درون‌زا و مقاومتی معرفی می‌کند، با بیان این که طرح‌های عمرانی بسیاری بدون کمک دولت در این روستا به بهره برداری رسیده است، به معرفی برخی طرح‌های اشتغال زایی حوزه کشاورزی و تولید می‌پردازد.

*****

شما از چه زمانی عهده دار مسئولیت دهیاری محمدآباد بودید؟

بنده از ۱۹ سال قبل، از ابتدای تاسیس دهیاری‌ها، به عنوان دهیار افتخاری روستا انجام وظیفه می‌کنم که در این مدت با شناسایی ظرفیت‌های موجود روستا و حل معضل اشتغال، مهاجرت از روستا متوقف شد.

متاسفانه در مطالعات صورت گرفته در طرح جامع روستا، هیچ گونه پیش بینی برای مسکن جوانان روستا در نظر گرفته نشده بود. به همین خاطر با مشارکت اهالی روستا کار ساخت یک مجتمع مسکونی ۴۰۰ واحدی به نام امام حسن مجتبی(ع) در یک قطعه زمین ۱۰ هکتاری لم یزرع با مشارکت اهالی روستا آغاز شد و هشت هکتار زمین برای امور ورزشی اختصاص پیدا کرد. در تمام این موارد سعی شد مصالح ساختمانی این مجتمع و سایر طرح‌های عمرانی در خود روستا تولید و سرمایه آن به صورت مشارکتی با کمک اهالی روستا تامین شود.

به نظر شما مهم‌ترین عاملی که موجب موفقیت روستای شما شده چیست؟

مردم این روستا بسیار مشارکت پذیر هستند و به خوبی در فعالیت‌ها شرکت می‌کنند. به همین خاطر محمدآباد به یک الگوی در مدیریت درون‌زای اقتصاد و تکیه بر توان داخلی تبدیل شده است و می‌توان آن را به عنوان یک نمونه کامل اقتصاد مقاومتی معرفی کرد. در واقع به زبان ساده در این روستا خود مردم همه‌کاره‌اند و نیازی به کمک دولت یا دیگران ندارند.

نتایج اجرای این طرح‌ها چه بود؟

به برکت اجرای این طرح‌ها، جوانان روستا صاحب مسکن شدند، آن هم مسکن‌هایی مقاوم شده که با بالاترین کیفیت احداث شده است. مسائل مربوط به زیباسازی این ساختمان‌ها به خوبی رعایت شد تا فضای ایجادشده امکان زندگی مطلوب را برای روستاییان فراهم کند.

ضمن این که این طرح منابع درآمدی خوبی هم برای دهیاری روستا فراهم کرد. بدین ترتیب دهیاری توانست طرح‌های عمرانی دیگری مانند ساخت دبیرستان، احداث مهدکودک، ایجاد بوستان هفت هکتاری، ساماندهی گلزار شهدا و جاده را بدون مشارکت دولتی به انجام برساند. تمام این طرح‌ها از درآمدهای حاصل از ساخت مجتمع مسکونی تامین مالی شد و مردم نیز در آن به خوبی مشارکت داشتند.

مردم روستا بیشتر مشغول چه شغلی هستند؟

مردم محمدآباد در گذشته بیشتر کشاورز بودند که به روش سنتی صورت می‌گرفت. در حالی که هم اکنون با توجه به بحران منابع آب، این شیوه اصلا جوابگو نیست. برای غلبه بر این مشکل جوانان را برای ایجاد گلخانه‌هایی که به پرورش گیاهان دارویی می‌پردازد هدایت کردیم. همچنین فراوری تولیدات کشاورزی و تهیه عرق‌های گیاهی و گلاب، در کنار پرورش طیوری مثل شترمرغ و بلدرچین، از دیگر تمهیداتی بود که برای رفع این مشکل اندیشیده شد. در حال حاضر وضعیت محمدآباد در پرورش شترمرغ در اندازه‌ای است که سیمای جمهوری اسلامی نیز برای به تصویر کشیدن پیشرفت آن اقدام به ضبط گزارش و مستند کرده است. هم اکنون محمدآباد یکی از صادرکنندگان مولد شترمرغ به سراسر کشور محسوب می‌شود.

همین مجتمع مسکونی روزانه حداقل ۱۰۰ نفر اشتغال زایی دارد، از پی‌سازی در مراحل اولیه تا کابینت سازی و برق کاری در مراحل انتهایی طرح‌های ساختمانی.

گویا در این روستا برای اشتغال زایی در بخش بانوان هم فعالیت‌هایی صورت گرفته است…

بله! ما دیدیم بانوان روستا از هنر بافت فرش برخوردار هستند، ولی به دلیل عدم توجیه اقتصادی آن را رها کرده بودند. ما به لطف الهی فرش‌هایی را که با رنگ گیاهی در زمان قاجار بافته می‌شد و در خارج طرفداران زیادی داشت، احیا کردیم؛ فرش‌هایی که با چله ابریشم و به صورت ریزبافت تولید می‌شد و مرغوبیت بالایی داشت.

برای یافتن بازار این تولیدات، با یکی از شرکت‌های فعال در این عرصه که فرش‌های عتبات عالیات را می‌بافتند قرارداد بستیم. کارگاه فرش دستباف محمدآباد، ابتدا در یک حسینیه کار خود را آغاز کرد و تا سه سال در آن جا بودیم. پس از آن که کار کارگاه رونق پیدا کرد، یک سالن با سرمایه یک میلیارد ریال تاسیس شد و نزدیک ۳۰۰ نفر از بانوان روستا در آن مشغول به کار هستند.

۷۴۰۸/۶۱۷۲ — خبرنگار: مجتبی خانی– انتشار: ابوالفضل سربندی

telegram

Go to TOP