چاپ خبــر
امام جمعه آران و بیدگل:

چرا از ظرفیت انرژی خورشیدی در آران و بیدگل استفاده نمی‌شود؟!

آیت الله موسوی گفت: چرا وقتی بزرگ‌ترین نعمت در شهرستان و بیش‌ترین تابش آفتاب در این منطقه کویری وجود دارد با یک برنامه ریزی درست از این منبع استفاده نمی کنیم و با تولید برق از تابش خورشید مشکل انرژی را برطرف نکنیم؟!

به گزارش خطب شکن، امام جمعه آران و بیدگل با اشاره به درخواست مسئولان از مردم برای صرفه جویی در مصرف آب، رعایت الگوی مصرف را یک وظیفه شرعی دانست و اضافه کرد: آران و بیدگل دروازه کویر مرکزی ایران و بحران کمبود آب در منطقه جدی است و مردم باید صرفه جویی را در دستور کار خود قرار دهند.

آیت الله سید محمد موسوی با بیان این که شهرهای شمالی استان اصفهان گرفتار کمبود آب هستند تاکید کرد: ما مردم را به صرفه جویی در مصرف توصیه می کنیم اما همان گونه که مردم وظیفه دارند مسئولان نیز موظف هستند برای حل مشکلات در این راه برنامه ریزی کنند.

وی خواستار ورود جدی شورای حفاظت از آب برای مقابله با این بحران شد و اظهار کرد: مسئله‌ی آب بسیار حیاتی است و کارشناسان، فقدان آب در این مناطق را در صورت عدم برنامه ریزی پیش بینی کرده‌‍اند.

آیت الله موسوی استفاده از کولر آبی را یکی از معضلات آران و بیدگل در هدررفت آب عنوان کرد و گفت: بنا به گفته کارشناسان، کولرهای آبی در ۲۴ ساعت ۲۰۰ لیتر آب مصرف می کند که اگر در آران و بیدگل به ازای هر ساختمان یک کولر استفاده شود حدود چهار میلیون لیتر آب در روز در شهرستان از این طریق مصرف می شود.

وی بیان کرد: برای استفاده از کولر آبی در این شهرستان و مصرف زیاد آب باید تدابیری اندیشیده و سیاست های تشویقی برای جایگزینی کولرهای گازی به جای کولر آبی ارائه شود.

امام جمعه آران و بیدگل با انتقاد ازعدم توجه مسئولان به ظرفیت انرژی خورشیدی در آران و بیدگل، آن را منبعی خدادادی خواند و خاطرنشان کرد: چرا وقتی بزرگ‌ترین نعمت در شهرستان و بیش‌ترین تابش آفتاب در این منطقه کویری وجود دارد با یک برنامه ریزی درست از این منبع استفاده نمی کنیم و با تولید برق از تابش خورشید مشکل انرژی را برطرف نکنیم؟!

وی با گلایه از اجرای ناقص برخی برنامه ها در این زمینه افزود: کارشناسان از تبدیل مشکل کمبود آب به فقدان آب در دو دهه آینده می گویند و از مهاجرت چند هزار نفری از این منطقه خبر می دهند که اگر آینده تا این اندازه بحرانی است پس باید از الآن به فکر آن بود و چاره اندیشی کرد.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP