چاپ خبــر
5+2 گانه‌های پیش روی شهرداری:

ملاک‌ها برای انتخاب شهردار آران و بیدگل چه باید باشد؟

آن چه می تواند در روزهای خطیر آتی گفتگوهای پیچیده آشکار و غیر آشکار نخبگان و منتخبان مردم در شورای اسلامی شهر در خصوص انتخاب شهردار آینده آران و بیدگل را هدفمند و در مسیر صحیح توسعه همه جانبه شهر جهت دهی کند توجه به نکات کلیدی ۲+۵ گانه در ارکان شهرداری است.

خطب شکن: عباس مسلمی نژاد/ آن چه می تواند در روزهای خطیر آتی گفتگوهای پیچیده آشکار و غیر آشکار نخبگان و منتخبان مردم در شورای اسلامی شهر در خصوص انتخاب شهردار آینده آران و بیدگل را هدفمند و در مسیر صحیح توسعه همه جانبه شهر جهت دهی کند توجه به نکات کلیدی ۲+۵ گانه در ارکان شهرداری است که در ادامه به آن اشاره می شود.

ابتدا پنج گانه اصلی:

۱-حوزه فعالیت مالی، بودجه و ذیحسابی:
این حوزه که موتور محرکه فعالیت ها و خدمات گسترده شهرداری به حساب می آید نیازمند استفاده از روش های مدرن مدیریت مالی با استفاده از نرم افزارهای جامع و متمرکز در نواحی و ستاد است.
شفاف سازی عملیات با تکیه بر کاهش هزینه تمام شده خدمات، ایجاد نظم مالی، اعتماد سازی برای عموم همشهریان، جبران کسری بودجه میلیاردی، تامین مالی برای انجام پروژه های نیمه تمام و توان افزایش قدرت نقدینگی در پرداخت حقوق معوقه و دیون بخشی از مهارت های مالی شهردار آتی است تا بتواند ضمن تقویت نقاط قوت ادوار گذشته کاستی ها را رفع و رجوع کند. استفاده از تجارب و نشست با متخصصان مجرب بومی در این زمینه می تواند راهگشا باشد.

۲- حوزه اداری و مدیریت منابع انسانی:
این بخش با توجه به حجم سنگین و تعدد نیروی انسانی در سطح صف و ستاد شهرداری نیازمند تحول برنامه دار و هدفمند است.
کوچک سازی و چابک سازی فرآیندها و نیروها با روش های مختلف آموزشی و استفاده از فناوری های نوین و متدهای برون سپاری و بعضا جرح و تعدیل پرسنل و مدیریت نیروهای جوان و متخصص و جویای نام از گام های اساسی شهرداری آتی در این حوزه است.

۳- حوزه فعالیت های عمران و شهرسازی:
علی رغم تلاش های صورت گرفته حجم گسترده پروژهای در دست اجرا و نیمه تمام که بعضا طی سال ها با عدم توجه کافی مواجه شده لطمات و خسارات انبوهی را بر پیکره شهرداری وارد آورده است. تشکیل اداره مستقل و فعال پیمان ها، مدیریت واحد و متمرکز پروژه ها در سراسر شهر و اولیت بندی و تعیین تکلیف سریع پروژه های نیمه تمام و توجه کافی و فنی به خدمات آزمایشگاهی در اجرای پروژه ها در کنار تشکیل اتاق فکر متخصصین عمران و شهرسازی برای شهرداری از ضروریات این حوزه است.

۴- حوزه مدیریت خدمات شهری:
این حوزه را می توان نماد عینی زحمات بی شمار خادمین گرانقدر شهرداری تلقی کرد. خدمات این بخش نماد شهرداری فعال و پویاست که همواره در ذهن میهمانان و همشهریان محترم ماندگار خواهد بود. از این رو ارائه خدمات بروز، مناسب، بهنگام و همگانی همراه با برنامه ای جامع و زمان بندی شده با لحاظ هرگونه پیش بینی لازم، از ضروریات این حوزه محسوب می شود که با استفاده از متخصصان و تجارب بومی و ملی شدنی است.

۵- حوزه فعالیت فرهنگی و اجتماعی:
یکی از دغدغه های دلسوزان و نخبگان فرهنگی شهر فقدان یک سازمان منسجم فرهنگی برای شهرداری آران و بیدگل بوده است. با توجه به تخصیص بودجه های ویژه فرهنگی سالانه و در دسترس بودن منابع مالی آن در شهرداری، وجود سازمانی کارآمد و برنامه محور جهت ایفای وظایف و رسالت فرهنگی و اجتماعی برای شهروندان بسیار ضروری به نظر می رسد. آسایش، رفاه و ارتقای فرهنگی شهروندان در تولید و اشاعه محصولات فرهنگی بومی و مذهبی از پیامدهای حداقلی این ثمره خواهد بود.

و اما دوگانه استراتژیک شهرداری:

۱- مدیریت سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی:
سال هاست که در شهرداری های کشور معاونت هایی با این عنوان آغاز به کار کرده است. در شهرداری آران و بیدگل هم دفتری به این نام استقرار یافته و حتی مبلمان نیز شده است. اما آیا براستی تا چه میزان در جلب مشارکت سرمایه های بومی و ملی توفیقی حاصل شده است؟! پروژه نیمه کاره بازار هلال شاید نمونه تلخی از این دست باشد.
اما براستی گردش مالی سالانه افزون بر پنج هزار میلیارد تومانی صنعت شهر آران و ییدگل به چه میزان درفرآیندهای عمرانی و توسعه خدمات و زیر ساخت های شهری شهرمان نقش ایفا کرده و می کند؟! حلقه مفقوده این ماجرا چیست؟! و آیا شورای صنعت محور پنجم قادر است این حلقه را به نحو احسن و اصولی و ماندگار پیوند زند؟!

۲- حوزه مدیریت گردشگری:
چه بخواهیم و چه نخواهیم و چه اراده ای باشد و یا نباشد، آران و بیدگل مرکز و خواستگاه اصلی اکوتوریسم کشور در سطح ملی و جهانی است و هر چه در این عرصه کوتاهی کنیم مسیر رقبا را هموارتر کرده ایم.
قطعا در شرایط کنونی نهادی قدرتمندتر از شهرداری در این عرصه توان بروز و ظهور نداشته و اتفاقا هم به رسالت فرهنگی و اجتماعی خود عمل کرده و هم با سرمایه گذاری به موقع و مناسب می تواند راه حصول درآمدی پایدار را برای همیشه هم فراهم سازد.

آن چه در این ۲+۵ آمد گرچه ذاتا از وظایف سازمانی شهرداری تلقی می شود اما وجود شهرداری خلاق، کارآمد، مقتدر و برنامه محور فارغ از مرزبندی های سیاسی، جغرافیایی و محلی به یقین آران و بیدگل را پیشرو و سرآمد در منطقه خواهد کرد. به امید آن روز…

telegram

 1. محسن سلطان محمدی گفته:

  به نام خدا
  یک شهردار خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد.
  یکی از وظایف اعضای شوراهای شهر انتخاب شهردار است, حال در این انتخاب چه ملاک هایی باید مورد توجه قرار گیرد. ???
  ا-آشنایی با مسایل جغرافیای شهری
  ۲- شناخت دغدغه های شهروندان
  ۳- شناخت مشکلات زیست محیطی مانند آب. هوا. خاک. فضای سبز.زباله
  ۴-حضور میدانی در سطح شهر وگرفتن اطلاعات موردنیازشهر به صورت واقعی
  ۵- تعامل بااعضای شوراهای شهر نه زدوبندهای سیاسی واقتصادی واجتماعی با آنان .
  ۶-تعامل با سازمان هایی که به, شکلی با شهرداری, ارتباط, بیشتری دارند از جمله اداره ثبت ومسکن ومحیط زیست ومنابع طبیعی و……..
  ۷- داشتن یک برنامه چند ساله
  ۸- توجه به مسایل فرهنگی وتاریخی واجتماعی.
  ۹- کسب راههای کسب در آمدهای پایدار برای شهر.
  ۱۰- توان تصمیم گیری در شرایط بحران های مادی واجتماعی وزیست محیطی
  ۱۱- تعامل با گروههای مردم نهاد وسمن ها
  ۱۲-استفاده از مشورت های افراد مطلع ومتخصص در برنامه های شهری

Go to TOP