چاپ خبــر
برداشت هندوانه از کویر بی باران آران و بیدگل:

چاله سنبک شگفتی بزرگ کویر/ تصاویر

از حدود ۳۰۰ سال پیش در حاشیه کویر‌ بی باران آران و بیدگل کشاورزلن شهرستان شیوه ای جالب برای کشاورزی و برداشت هندوانه در پیش گرفته اند.

به گزارش خطب شکن، همزمان با آغاز تابستان، برداشت هندوانه دیم در دو منطقه چاله سنبک و چاله چهار طاقی آران و بیدگل آغاز شده است که قدمتی افزون بر سه قرن دارد و در آن در حاشیه کویر‌ بی باران آران و بیدگل کشاورزلن شهرستان شیوه ای جالب برای کشاورزی و برداشت هندوانه در پیش گرفته اند به گونه ای که در دو دشت چاله سنبک و چهارطاقی شکلی تازه و هوشمندانه ای از کشاورزی دیم را ابداع و این میراث کهن را نسل به نسل حفظ کرده‌اند.
نکته جالب ماجرا آنجاست که در این منطقه‌ بارش سالانه به ندرت به ۸۰ میلیمتر می‌رسد و آب‌های در دسترس برای کشاورزی به شدت شور است.

مدیر جهاد کشاورزی آران و بیدگل با تایید این مطلب و در پاسخ به این که کشت هندوانه دیم معمولا در مناطق پر آب انجام می شود و هیچ سنخیتی با کویر خشک ندارد خاطرنشان کرد: در چاله های سنبک و چهار طاقی با کندن چاله هایی به عمق کمتر از یک متر به آب رسیده و در حال حاضر از ۲۰۴ چاله مفروض، ۱۰۳ چاله در مناطق سنبک و چهار طاقی کشت هندوانه دیم فعال است.

حسین فتاحی با اشاره به ویژگی های هندوانه های کشت شده در سنبک و چهارطاقی تصریح کرد: میزان آب هندوانه های برداشت شده از این چاله ها، حدود ۱۰ درصد بیش از سایر هندوانه هاست و قند بسیار پایین تر از هندوانه های معمولی دارد و برای برخی از بیمارهای خاص مانند دیابت و دستگاه گوارش بسیار مناسب است.

وی با بیان این که در این چاله ها از هیچ گونه کود شیمیایی استفاده نمی شود و محصول بدست آمده از آن کاملا ارگانیک است اظهار کرد: در کشت معمولی هندوانه آب به سمت بذر هدایت شده اما در کاشت هندوانه در منطقه های سنبک و چهارطاقی بذر هندوانه به سمت محصول هدایت می شود.

ثبت کشت هندوانه دیم آران و بیدگل در فهرست میراث طبیعی

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل نیز با اشاره به قدمت ۳۰۰ ساله برداشت هندوانه دیم از ثبت ملی فن کشت هندوانه دیم در کویر سنبک و چهارطاقی در فهرست میراث طبیعی استان اصفهان خبر داد.

جواد صدیقیان گفت: ه دلیل سختی این کار تنها ۱۲۰ چاله در این مناطق باقی مانده و کارشناسان مردم شناسی اداره کل در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل با تهیه پرونده چگونگی انجام این امر، آن را جهت ثبت به شورای ثبت ارائه کردند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه این حرکت و فن کشت دیم هندوانه در کویر آران و بیدگل منحصر به خود بوده و از قدمت برخوردار است پرونده ثبت ملی آن در فهرست میراث طبیعی استان اصفهان با اکثریت آرا در شورای ثبت ملی آثار اداره کل میراث فرهنگی استان به تصویب رسیده و به شورای ملی ثبت کشور ارسال شد.

تلاش برای شناساندن میراث ۳۰۰ ساله

انجمن دوستداران میراث فرهنگی سلیمان صباحی پس از تجربه برگزاری موفق نخستین جشنواره هندوانه دیمی سنبک در تیرماه سال گذشته فعالیت های خود را با هدف معرفی جاذبه‌های گردشگری کویر سنبک و معرفی شیوه‌های کشاورزی خاص این منطقه ادامه می دهد که در نمونه اخیر آن با همکاری اهالی رسانه اقدام به پوشش رسانه ای برداشت هندوانه دیم از چاله سنبک همزمان با آغاز فصل کشت کرده است.

telegram

Go to TOP