چاپ خبــر
آیا میزان رای ملت است؟

نظر منتخبان در مورد ترکیب شورا چیست؟/ دو راهی احترام به رای مردم و تن دادن به تصمیم «معتمدان»

منتخبان شورای شهر، منتخبان تمام مردم شهر هستند و کنار گذاشتن برخی از آنان، بی احترامی به نظر تمام مردم است.

به گزارش خطب شکن، روز جمعه انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، همزمان با انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری برگزار شد و مردم سراسر کشور با حضوری چشم گیر، منتخبان خود را برای حضور در شوراها معرفی کردند.

در آران و بیدگل نیز اعضای منتخب شورای هفت نفره شهر معرفی شدند. بر این اساس مردم آران و بیدگل محمدرضا اکرمیان، محمد یوسفیان، عبدالرحیم مفیدی، محمد صالحی، کمال بلالی، علی حق پرست و سید شهاب الدین بنی طبا را با رای خود به عنوان اعضای شورای پنجم انتخاب کردند.

تصمیم معتمدان Vs تصمیم مردم

پیش از برگزاری انتخابات، افرادی که خود را معتمدان مردم شهر معرفی می‌کنند، با حمایت امام جمعه و نماینده شهرستان در مجلس جلسات متعددی برگزار کردند. در پایان این جلسات قراردادی منعقد شد که یکی از مفاد آن، ترکیب چهار به سه شورای شهر بود، ترکیبی که قرار شد در هر صورت شکل گیرد، حتی اگر رای و تصمیم مردم چیز دیگری باشد.

مفاد این تصمیم به صورت رسمی در رسانه‌ها و مجامع عمومی مطرح نشد، با این وجود شنیده‌ها حکایت از آن دارد که انتخاب شهردار و برخی معاونان آن، تعیین مرز شهری، انتخاب فرماندار و چند موضوع دیگر که مدتی به عنوان مسائل مورد مناقشه مطرح بود، در این قرارداد آمده است.

تصمیم مردم

پس از تصمیم افراد معروف به «معتمد»، هر قسمت از شهر لیستی مجزا را معرفی کردند و به رای مردم گذاشتند. انتخابات برگزار شد و پس از شمارش آرا، تصمیم مردم به انتخاب دو به پنج به جای چهار به سه منتهی شد. در این جا بود که حرف و حدیث‌ها پیرامون ایجاد ترکیب «معتمدان» یا پای‌بندی به همان ترکیب انتخابی مردم بر سر زبان‌ها افتاد.

نظر منتخبان مردم چیست؟

خطب شکن با پنج نفر از منتخبان مردم آران و بیدگل تماس گرفت و نظر آنان را در مورد ایجاد ترکیب چهار به سه جویا شد.

عبدالرحیم مفیدی با تاکید به شکل‌گیری ترکیب چهار به سه اظهار کرد: نظر جمع بر این است که این اتفاق حتما روی دهد.

منتخب مردم آران و بیدگل در شورای شهر ادامه داد: این اتفاق حتی اگر تصمیم بر کناره‌گیری فردی با رای بالاتر هم باشد، صورت خواهد پذیرفت.

دیگر منتخب مردم آران و بیدگل نیز تعهدات صورت گرفته را پابرجا خواند و عنوان کرد: نظر بنده و سایر دوستان بر این است که بیش از سه نفر در ترکیب شورا باقی نمانند.

کمال بلالی اضافه کرد: با وجود آن که بنده از نظر شمارش آرا در رده چهارم قرار گرفته‌ام، در صورتی که مشکلی پیش بیاید، کنار می‌روم.

محمد صالحی ساختار مورد قبول شورای ترکیبی آران و بیدگل را چهار به سه معرفی کرد و ادامه داد: ما امیدواریم بتوانیم اعتمادی را که مردم به ما کردند به خوبی پاسخ دهیم و مشکلات را برای همیشه از پیش رو برداریم.

علی حق پرست با بیان این که با ایجاد ترکیب سه به چهار هیچ گونه مخالفتی ندارد تصریح کرد: در حال حاضر نمی توانم اظهار نظر دیگری داشته باشم، فعلا اجازه دهید فضا آرام شود.

سید شهاب الدین بنی طبا نیز با بیان این که توافق انجام شده به قرار خود باقی است خاطرنشان کرد: من بر اساس این توافق اعلام آمادگی کرده‌ام در صورت نیاز از شورا کناره گیری کنم.

منتخب مردم آران و بیدگل در شورای پنجم با تاکید مجدد بر پای‌بندی به این توافق، تصمیم‌گیری در این مورد را منوط به تصمیم معتمدان دانست.

نظر پنج نفر از منتخبان شهر آران و بیدگل بیانگر دیدگاه آینده نگرانه آنان است.

میزان رای ملت است؟

واقعیت آن است که اختلاف همیشه برقرار است و نمی توان آن را به صفر رساند. با این حال نباید انکار کرد که گاهی برخی افرادی که با نیت خیر و برای حل اختلاف‌ها قدم به میدان می‌گذارند، خود عاملی می‌شوند برای دامن زدن به اختلاف‌ها و بالا گرفتن برخی بحث‌های حاشیه‌ای.

مردم شهر در زندگی روزمره خود با یکدیگر تعامل می‌کنند و مشکلی با یکدیگر ندارند، برای آن‌ها اصلا فرقی نمی کند کدام کوچه و خیابان مرز شهر باشد! با این حال کسانی هستند که در محافل خصوصی خود، بحث هایی را پیش می کشند که توفیر چندانی برای مردم ندارد…

در شرایط آرمانی، باید برنامه ای جامع تدوین شود که هر شورایی که بر سر کار می‌آید، قطعه ای از آن پازل را تکمیل کند. با این حال در حالت واقعی تر، همین که رای مردم ارج نهاده شود، مغتنم است. با این وجود تدابیر «داهیانه» «معتمدان» نوعی دهن کجی به آرای مردم است…

در همین انتخابات اخیر، اگر عده ای که ادعای بزرگی می‌کنند، طمّاعانه سیاست تک رای را ترویج نمی دادند یا برخی محلات، سیاست ورود «یک نفر از لیست و یک نفر مستقل» را دنبال نمی کردند، ضرری متوجه خودشان نمی شد. این دود تصمیم «بزرگان» بود که به به چشم مردم رفت… بنابراین نباید رای بخشی از مردم را نادیده گرفت، بلکه باید این افراد به ظاهر «بزرگ» و در باطن «پوک» را کنار گذاشت تا هم راه مردم برای تصمیم گیری باز شود و هم موانع پیش روی پیشرفت شهر از میان برود.

اغلب منتخبان این دوره شورای شهر بر خلاف برخی دوره های گذشته، افرادی صلاحیت دار و باتجربه هستند. این نشان می دهد حداقل در این دوره، مردم به دور از جناح بندی های مرسوم، با نگاه به صلاحیت افراد رای داده اند، پس چرا یک شورای قوی که منتخب مردم است و رای آنان را به عنوان پشتوانه خود دارد باید در هم شکسته شود؟

telegram

 1. شوت گفته:

  با سلام و احترام به دور از هر گونه دیدگاهی واقعا به فهم منتخبین بیدگلی در اینوع اظهار نظر افرین میگم بنده ارانی مردوج در بیدگل ام و اصلا رای ندادم اما برخورد و سوء رفتار شورای قبلی مایه انزاجار تاریخ شهر خواهد بود که در انتخاب ان به نظر جناب منصوری احترام نگذاشتند باشد که این انتخاب با همکاری نماینده محترم زمینه دسترسی به نماینده مستقل فراهم شود.

 2. آرون و بیدگل با همن گفته:

  از اینکه مردم شهر آرون و بیدگل از این جریان هیچ اطلاعی نداشتند جای بسی تاسف است.
  ما خود همشهریای ارون و بیدگلی همدیگه رو قبول داریم و هیچ تفاوتی بین هم نمیبینیم آرونی و بیدگل یگیه و هیچ تفاوتی نیست
  چرا این بزرگان همیشه با تعصبات بیجا از اختلافات سوء استفاده کردن و تصمیم های نادرست می گیرن؟
  تا کی ما به هر شهری میریم با تمسخر بگن آرونی هستی یا بیدگلی؟! و مجبور باشیم با خجالت بهشون بفهمونیم که هیچ فرقی نداره آرون و بیدگل یکیه و اونا باز هم به تمسخر بگیرن.

  بس کنیم این عقاید و نظرات کهنه رو و باهم سازش کنیم

  تا کی شاهد عقب بودن شهرمون به دلیل لج و لج بازی یه عده ای باشیم…

  بهرحال طبق گفته امام میزان رای ملت است. و این کار غیرقانونی می باشد…

  واگر هم در جهت رفع مشکلات قبلی و یک سری مسائل دیگر این تصمیم گرفته شده بایستی به صورت علنی، قبل از رای گیری کل مردم را از این موضوع آگاه میکردن و مردم با آگاهی کامل و بر این اساس پای صندق رای میرفتن.

  به این شکل یعنی بی احترامی به نظر مردم!!!!!!!!!!!!!!

 3. مهدی گفته:

  دوره قبل هم که لیست ۹ نفره رای آورد و حق مردم بیدگل ضایع شد آیا حاضر بودید مطلبی بنویسید و از ترکیب ۹ نفره بخواهید که ۴ نفرشان بروند کنار که حالا همچین توقعی دارید. ۳ دوره شورای یکطرفه تشکیل شده است.
  حالا تا سه دوره دیگر هم که شورا از این طرف باشد باز تازه مساوی خواهد بود. بعد از آن باید در مورد شورای ترکیبی صحبت کرد.

 4. آراني گفته:

  مردم عام اطلاع نداشتند که اساساً معتمدین چه کسی هستند و برای چه کاری انتخاب شده اند و آیا نظرشان برنظر مردم باید موجه تر باشد و آیا آنها چرا خودشان را از مردم بالاتر می دانند ؟؟؟ اگر برای شهرمان قبلاً برنامه ای داشتیم فرقی نمی کرد کدام افراد می آیند . می روند باید هرکسی این برنامه را به پیش ببرد فقط در اینجا معضل بی برنامگی است نه ترکیب افراد . در هر صورت تغییر افراد دهن کجی به قانون و رای مردم خواهد بود. و اساساً قراردادهای پشت پرده و نقشه کشیدن برای مردم نشانه توهین به مردم فهیم آران و بیدگل است مگر مردم به بلوغ نرسیده اند که بعضی برایشان تصمیم بگیرند . ما باید برنامه مثلاً ۲۰ ساله ۵۰ ساله و حتی ۱۰ ساله برای شهر مشخص کنیم که اگر اوضاع کشور آرام باشد این نقشه چشم انداز شهر ما از لحاظ ناظر بیرون و دورن چگونه خواهد بود ومنتخبین برای رسیدن به این چشم انداز نقشه و طرح خود را ارائه می کردند تا مردم به این طرحها رای می دادند . و در هر دوره ای بالاخره یا آرانی ها خواهند بود یا بیدگلی ها و یا شهردار آرانی و یا بیدگلی باشد برنامه ای اگر باشد فرقی نخواهد بود چه کسی باشد البته باید شهردار و مدیران باتقوا و عادل و با ایمان باشند دیگر دعوایی نخواهد شد.

 5. علی گفته:

  سلام این توافق توهین به رای مردم هست هرکس رای آورده باید بره شورا

 6. آرانزي گفته:

  اگر مثلاً فرآیند رای الکترال ایالات را مثل امریکا واضح به مردم می گفتیم و نمایندگان ۴۰ محله آران و بیدگل هم سال به سال در هر محله مشخص می شد منتخبین برای ورود به شورا باید ۳۰ رای از محلات را کسب کنند که این کارها در قانون شوراهای ایران وجود ندارد و فانونی نیست .

 7. آراني گفته:

  از همه داوطلبان دعوت کنید بالاخره هر یک برنامه داشته اند تا به شورای شهر بیایند و مردم به این دلیل نظر آنها را قبول کرده و به آنها کم یا زیاد رای داده اند . جلسه ای با داوطلبین بگذارید تا برنامه ای دراز مدت با جزئیات ۴ ساله عمر شورا ها و برای رفع مشکلات شهرمان طراحی شود و با این کارها زخم اختلاف ها بیشتر نکنید و رای مردم را خراب نکنید و همینطوری هم هم اکنون نسبت به شورای شهر مردم بدبین هستند پس منتخبین را برکنار نکنید که مردم را برکنار کرده اید و این سیاست بدعتی خواهد شد که سرنوشت و اثر شومی برای مردم در پی خواهد داشت .

Go to TOP