چاپ خبــر
در آران و بیدگل برگزار شد:

نکوداشت هنرمندان و معماران کویر/ همایشی برای احیای هویت گمشده شهر+ تصاویر

نخستین همایش نکوداشت هنرمندان و معماران کویر با عنوان «روزگاری از روایت های معماری» در آران و بیدگل برگزار شد.

به گزارش خطب شکن، نخستین همایش نکوداشت هنرمندان و معماران کویر با عنوان «روزگاری از روایت های معماری» آران و بیدگل شامگاه امروز در زورخانه حضرت ابوالفضل(ع) برگزار شد.

دبیر همایش در این مراسم اظهار کرد: جرقه این همایش از پویشی کاملا مردمی که با هدف حفظ و احیای آثار در حال فراموشی و نابودی آران و بیدگل تشکیل شد آغاز و دوست داران معماری سنتی در این پویش تصمیم گرفتند در قالب نکوداشتی از هنرمندانی که در عرصه حفظ و احیای شاکله تاریخی و معماری اصیل سنتی و اسلامی این شهرستان نقش داشتند تقدیر نمایند.

زهرا دانش با ابراز نگرانی از فراموشی هویت قدیم در دنیای مدرنیته امروز تصریح کرد: این گونه همایش ها می تواند در بازسازی فرهنگ و معماری اصیل ایرانی اسلامی که از سوی کشورهای دیگر الگوبرداری شده نقش موثری ایفا کند.

وی با بیان این که معماری سنتی سرشار از تازگی و طراوت است اضافه کرد: آران و بیدگل با معماری اصیل و هم‌ساز با اقلیم خود یکی از کم نظیرترین سبک های معماری اصیل ایرانی اسلامی را به خود اختصاص داده است.

تجلیل از ۱۸ معمار متوفی و ۳۲ نفر از هنرمندان معاصر شهرستان که در خاندان های مختلف نسل به نسل کار معماری ایرانی اسلامی و ساخت و ساز هنری را بر عهده داشتند از جمله برنامه های این همایش بود.

telegram

 1. َََآرانزی گفته:

  از سخنان و گفتارها و وصیایای و درددل و خاطرات معماران را مطلبی می گذاشتید مثل آقای احمد معماری که در تخریب خانه های تاریخی اران و بیدگل بشدت انتقاد دارند و نیر تخریب قبر علما مثل ملاعلی در مسجد ملاعلی و قبر ملاعلی ( باحاجی )در مسجد با حاجی و عدم مرمت و بازسازی آب انبار محله حاج امین خانه قلعه و خانه کرباسی ها و……..

 2. آراني گفته:

  فرهنگ و معماری

  فرهنگ به معنی عام، روش زیستن و اندیشیدن است و حاصلی از مجموع دانسته ها و اعتقادهای یک قوم می باشد. استنتاجی است که ملتی در طی قرون متمادی از دریافت های خود از زندگی کرده اند. فرهنگ مجموعه ای از نمودهای مادی و غیرمادی است که انسان ایده آل جو و انسانی که همیشه به دنبال مرتبه ای بالاتر بوده برای ادامه این روند و یا در نتیجه حرکت خود ایجاد کرده است.

  فرهنگ به معنی مجموعه کوشش های مختلفی می باشد که در مرز بر آوردن احتیاجات روزمره متوقف نمی شود.صحبت از فرهنگ گذشته یا میراث فرهنگی صحبت از یک امر زنده است زیرا متعلق به شخصیت ملی ماست. فرهنگ خلاصه و عصاره محصولی است که ازگذشته باقی مانده است و حاصل بارورترین ساعات زندگی گذشتگان محسوب می شود. هر جامعه ای دارای اهداف و ایده آل هایی است و فرهنگ آن جامعه وظیفه نشان دادن ایده آل های ذهنی را از طریق نمود اشکال عینی بر عهده دارد. در این فرآیند، معماری نقش اساسی بازی می کند » معماری وسیله واقعی سنجش یک ملت بوده و هست« .

  هر بنا به عنوان جزئی از فرهنگ معماری، یک اندیشه ذهنی را عینیت می بخشد و آثار معماری جلوه ای از فرهنگ هستند. فرهنگ بر طراحی که نمودار سیستم ارزشی حاکم است تاثیر گذارده و آن را شکل می دهد و از طرف دیگر به طور غیر مستقیم یکی از پایه های اصلی زندگانی روانی انسان ها است. طراحی تحت تاثیر ایدئولوژی حاکم بر جامعه گاه به این سو و گاه به آن سو می رود و در نتیجه سبک معماری نیز همین تغییرات را نشان می دهد. آنچه ما از آن به عنوان سبک معماری نام می بریم در واقع نموداری مجسم از نظام ارزشی جامعه است و نمودی از سیستم کلی حاکم می باشد با تغییر کردن تناسب بین ایدئولوژی، دانش یا هنر، سبک نیز تغییر می کند« .

  برگرفته از:

  پاکزاد، جهانشاه، مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری(۱۳۹۴)، ، چاپ هفتم، انتشارات شهیدی.

  اسلامی ندوشن، محمدعلی (۱۳۷۱)، فرهنگ و شبه فرهنگ، انتشارات یزدان.

  گروتر، یورگن، زیبایی شناسی در معماری، ترجمه جهانشاه پاکزاد و عبدالرضا همایون(۱۳۷۵)، انتشارات دانشگاه شهید بهشتی.

Go to TOP