چاپ خبــر
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اصفهان:

ارتقای یخاب فرصتی برای بهره مندی خردمندانه از منطقه/ یخاب از بهترین زیستگاه‌ها برای یوز آسیایی است

جمشیدیان گفت: یخاب به دلیل هم مرز بودن با پارک ملی کویر می تواند مسیر مهاجرتی مهمی برای گونه‌های جانوری به خصوص یوزپلنگ آسیایی باشد.

به گزارش خطب شکن، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اصفهان با اشاره به تصویب ارتقای منطقه‌ی یخاب به پناهگاه حیات وحش در شورای عالی حفاظت محیط‌ زیست کشور تصریح کرد: افزایش شاخص‌های زیستی منطقه‌ی شکار ممنوع یخاب آران و بیدگل به عنوان مسیر مهاجرت گونه‌های جانوری در ارتقای آن به پناهگاه حیات وحش بی تاثیر نبوده است.

مرتضی جمشیدیان زمین‌های هموار کویری را بهترین زیست بوم برای گربه سانان معرفی کرد و گفت: همجواری یخاب با پارک ملی کویر آن را به یکی از مناطق بسیار مساعد برای زندگی یوزپلنگ آسیایی تبدیل کرده است.

وی وضعیت مناسب پوشش گیاهی، منابع آبی و وجود چشم‌اندازهای دیدنی را از جمله ویژگی‌های یخاب دانست و اضافه کرد: نظارت‌ها و گشت‌های مستمر محیط بانان و دوستداران محیط زیست شهرستان آران و بیدگل به ویژه انجمن حامیان محیط زیست ابوزیدآباد، منطقه‌ی یخاب را از نظر پوشش جانوری و گیاهی در وضعیت بسیار مطلوب‌تری نسبت به گذشته قرار داده است.

جمشیدیان قرار گرفتن یخاب در میان مناطق چهارگانه‌ی زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست را بسیار با اهمیت خواند و خاطر نشان کرد: براساس ماده‌ی سه قانون حفاظت و به‌سازی محیط زیست، عرصه‌های طبیعی با عنوان پارک‌های ملی، پناهگاه حیات وحش و… در حمایت حفاظت محیط زیست قرار گرفته و با افزایش امکانات و اختیارات محیط زیست منطقه شرایط بهره‌مندی خردمندانه و پایدار برای پناهگاه فراهم می شود.

منطقه یخاب از سال ۱۳۶۰ با راه‌اندازی اداره حفاظت محیط ‌زیست کاشان تحت نظارت و کنترل آن اداره قرار گرفت و از آبان ماه سال ۱۳۸۹ با راه‌اندازی اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان آران و بیدگل مسئولیت نظارت بر این منطقه بر عهده این اداره قرارگرفته و با پیگیری‌های انجام‌شده در اوایل سال ۱۳۹۲ رسما به عنوان منطقه‌ی شکار ممنوع و در حال حاضر نیز به عنوان پناهگاه حیات وحش معرفی شده است.

پناهگاه حیات وحش یخاب به علت دارا بودن گونه‌های نادر مانند یوزپلنگ، کاراکال، گربه شنی، گربه وحشی، جبیر، زاغ بور و پرندگان شکاری ارزشمند در کشور، از زیستگاه‌ها و ذخیره گاه‌های غنی ایران محسوب می‌شود.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP