چاپ خبــر
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل:

سه اثر تاریخی آران و بیدگل در فهرست آثار ملی ثبت شد

جواد صدیقیان گفت: سه اثر تاریخی آران و بیدگل در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش خطب شکن، رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل اعلام کرد: طبق بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی ‌تاریخی کشور خانه‌های تاریخی غلامی، عمارتی و سرافرازی در شهرستان آران وبیدگل ثبت ملی شدند.

جواد صدیقیان تصریح کرد: خانه تاریخی غلامی در بخش کویرات شهر ابوزید آباد به شماره ۳۱۶۰۷، خانه عمارتی در بخش مرکزی شهر نوش آباد به‌شماره ۳۱۶۱۰ و خانه سرافرازی در بخش کویرات شهر ابوزید آباد هم به ‌شماره ۳۱۶۸۰ در فهرست آثار ملی کشور به ‌ثبت رسیده است.

وی این آثار را نمایانگر سبک معماری کویری و مناطق بیابانی دانست و عنوان کرد: شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی ثبت ملی و با جاذبه‌های طبیعی فراوان، از ظرفیت‌های بسیاری برای ارتقای جایگاه صنعت گردشگری در استان برخوردار است.

صدیقیان همچنین از بررسی و ثبت گویش محلی راژی ابوزیدآباد خبر داد و اذعان کرد: گویش راژی در جلسه هفته گذشته شورای ثبت استان اصفهان به عنوان یکی از شاخص ترین گویش‌های مرکز فلات مرکزی ایران ثبت و سپس برای تصویب نهائی به شورای عالی ثبت آثار ملموس و ناملموس کشور ارسال شد.

telegram

 1. محمد گفته:

  سلام
  تشکر از زحمات میراث فرهنگی
  لطفا آسفالت جاده کویر مرنجاب را در اولویت کاری قرار دهید

 2. ناشناس گفته:

  ضمن تشکر از میراث فرهنگی خانه های آیت اله عاملی و ملاعلی آرانی و آب انبار میدان حاج امین و خانه قلعه و …. و مرنجاب برای ثبت جهانی فراموش نشود.

 3. ناشناس گفته:

  فرصت سوزی و ضیف کار نشود حداقل اد اره میراث فرهنگی سالی ۴ اثر را ثبت ملی کند .

 4. ناشناس گفته:

  پیگیری برای افزایش تعداد ثبت آثار در هر سال را بیشتر کنید .

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP