چاپ خبــر
گزارشی از رونق بازار روز آران و بیدگل؛

از اصناف ناراضی و اجناس بی‌کیفیت تا تعادل بازار و قیمت‌های مناسب‌تر

«آسمانی» نوشته است: «اصناف محترم شهرستان برای شغل و تجارت خود علاوه بر پرداخت مالیات و عوارض باید هزینه‌های جاری محل کسب خود را هم در این رکود بازار پرداخت کنند در حالی که فروشندگان دوره‌گرد با کمترین هزینه کالای غیراستاندارد خود را با سود مناسب به فروش می‌رسونند.»

خطب شکن: بازار روز یکی از پدیده‌هایی است که در اکثر شهرهای کشور وجود دارد. این بازارها برای عرضه مستقیم کالاها با قیمت‌های کم و معمولا در مکان‌هایی سرباز و مراکز تجمع شهری به وجود آمده و شاید قدمت آن‌ها در برخی نقاط به صدها سال برسد.

در آران و بیدگل نیز سال‌ها قبل بازار روز وجود داشت، اما به دلایلی برچیده شد. با این حال اخیرا این بازار رونق بیشتری گرفته و مکانی ویژه از سوی شهرداری برای برگزاری آن احداث شده است.

68947_770

این اقدام اگرچه امکان دسترسی بهتر به اجناس مختلف را برای مردم فراهم آورد، موجب انتقادهایی از سوی افراد مختلف نیز شد. این گزارش به بررسی برخی نظرات مردم که عمدتا در شبکه‌های مجازی منتشر شده می‌پردازد و ابعاد مثبت و منفی رونق بازار روز را می‌سنجد.

روز ممنوعه

حدود دو هفته پیش اطلاعیه ای از سوی شهرداری آران و بیدگل مبنی بر برگزاری این بازار در دو روز هفته (یکشنبه‌ها و پنجشنبه‌ها) موجب اعتراض اتاق اصناف شهرستان شد. اتاق اصناف در واکنش به این تصمیم در بیانیه ای برگزاری بازار روز در روزهای غیر از یکشنبه‌ها را غیر قانونی اعلام کرد.

در این بیانیه آمده بود: «با توجه به  انتشار برخی اخبار در فضای مجازی در خصوص برگزاری روز بازار در روزهای پنج شنبه بر اساس جلسه روز شنبه ۳۰ بهمن ماه، که با حضور مسئولان بازار شهروند و رئیس اتاق اصناف در محل دفتر این بازار برگزار شد، مخالفت اتاق اصناف با برپایی بازار در روزهای پنجشنبه اعلام شده و برپایی بازار در روزهایی غیر از یکشنبه غیرقانونی و بر خلاف قوانین نظام صنفی است.»

66288_607

اجناس بی کیفیت

«چلیپا» یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی معتقد است بازار روز موجب شده اجناسی بی کیفیت با قیمت‌هایی نازل به مردم فروخته شود. وی نوشته است: «شهرداری‌ها به عنوان یک بنگاه اقتصادی مستقل به دنبال درآمدزایی هستند و ممکن است به خاطر این درآمدزایی برخی مسائل مثل سلامت مردم تحت تاثیر قرار گیرد.»

چلیپا معتقد است: «اجاره‌ی غرفه‌های بازار روز یکی از بهترین راه‌های درآمدزایی برای شهرداری است، ولی در آن برخی اجناس بی کیفیت و فاقد استانداردهای بهداشتی هم عرضه بشه که سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازد.»

«سحرگاه رفتن» آگاه سازی شهروندان در خصوص خرید اجناس با کیفیت را راه حل غلبه بر این مشکل می‌داند و می‌نویسد: «باید متمرکز بشویم روی آگاه سازی همشهریان و مردم را آگاه کنیم که خرید مایحتاج خوراکی و آرایشی که مستقیما با سلامتی آن‌ها سر و کار داره با قیمت‌های بسیار پایین عوارض و عواقبی داره که یکی از آن‌ها شلوغ شدن مطب پزشکان محترم است!»

«مهدی نسب» در این خصوص نظارت صنفی را ضروری می‌دارند و می‌نویسد: «عدم اعمال نظارت دقیق و سریع و همه جانبه بر کار فروشندگان از مشکلات بازار روز است. به نظر می‌رسه بهتره که تمامی کسبه‌ی بازار روز با هماهنگی شهرداری و اصناف دارای کارت شناسایی و پلاک بندی باشند تا نظارت دقیق تر صورت بگیره و همچنین اتاق اصناف هم حضور پر رنگی داشته باشه و اولویت را به کسبه‌ی شهرستان بده.»

او اضافه می‌کند: «مردم از بازار روز استقبال می‌کنند ولی ریشه‌ی این جریان به وضعیت نامطلوب اقتصادی مردم بر می‌گرده وگرنه کی از خوردن و پوشیدن جنس مرغوب بدش می‌آد؟!!!»

62257_775

«پرسپولیسی‌ام» نیز با این موضوع هم عقیده است. این کاربر می‌نویسد: «بازار روز [تبدیل] شده به مرکز یه مشت کالای تاریخ گذشته و [با کیفیت] پایین.»

اصناف ناراضی

یکی از کاربران فضای مجازی معتقد است ایجاد بازار شهروند موجب نارضایتی اصناف است. طلایی نوشته است: «این کار شهرداری از اول اشتباه بوده و اکثریت صنف کسبه ناراضی هستند. چون مالیاتی که از طرف اداره دارایی براشون بریده شده، در این اوضاع نابسامان اقتصادی واقعا به حق نبوده و روی آن‌ها فشار میاره.»

او اضافه می‌کند: «شهرداری اگه به فکر سلامتی و رفاه مردم هست بیاد یه مرکز خرید بزنه که هم آبروی شهر باشه هم تفریحگاه برای مردم، هم مرکز خرید و [هم منبع] درامد برای خودش.»

«آسمانی» که خود را یک کاسب معرفی می‌کند بازار روز را یک مشکل برای کسبه‌ی شهر می‌داند. وی می‌نویسد: «اصناف محترم شهرستان برای شغل و تجارت خود علاوه بر پرداخت مالیات و عوارض باید هزینه‌های جاری محل کسب خود را هم در این رکود بازار پرداخت کنند در حالی که فروشندگان دوره‌گرد با کمترین هزینه کالای غیراستاندارد خود را با سود مناسب به فروش می‌رسونند.»

62251_421

«رضا» نیز به این موضوع اشاره می‌کند و می‌افزاید: « وجود بازار روز برای افرادی که ملاک خریدشان فقط ارزانی جنس است خیلی خوب است لیکن برای کسبه‌ی محترم مغازه دار که با این بازار حسابی مشتری‌هایشان کم می‌شود خطر و ظُلمی آشکار است.»

او تاکید می‌کند: «ما می‌گوییم حمایت از کسبه داخل شهر و حمایت از مرم عزیز باید با هم توأم باشد. باید چند صنف خاص آن هم به صورت محدود به بازار روز راه داده شوند تا به مغازه داران داخل شهر ضربه وارد نشود؛ برای تامین نیاز‌های اولیه مردم مانند پوشاک، تولیدات دامی و کشاورزی، صنایع دستی همین منطقه…»

رضا همچنین معتقد است: «ورود لوازم آرایشی بهداشتی، خوراکی‌ها، لوازم التحریر و… سلامتی مردم را به خطر می‌اندازد یا کسب و کار کسبه‌ی محترم داخل شهر را به چالش و رکود می‌کشد.»

مشکلات بزرگ‌تر داریم!

در مورد ضرورت تاسیس بازار روز کربلایی معتقد است با توجه به مشکلات بزرگی که در شهرستان وجود دارد فعلا نیاز مبرمی به احداث بازار شهروند وجود نداشته است.

با این حال «چلیپا» می‌نویسد: «ضرورت بودن یا نبودن بازار را مردم تعیین می‌کنند. پس وقتی جریانی با استقبال مردم روبرو می‌شه بودنش بهتر به نظر می‌رسه البته نه با این شکل و شمایل و مدیریت فعلی.

کمک به تعادل بازار

یکی از کاربرانی که نسبت به وجود بازار روز ابراز خشنودی می‌کند «متین» است. او می‌گوید: «بعضی کسبه شهر می‌خواهند سر مشتری کلاه بگذارند و سود خودشان را ببرند. برای همین جنس را بالاتر از قیمت بازار می‌فروشند ولی بازار روز که ایجاد شده موجب شده این افراد قیمت‌های خود را واقعی تر کنند.»

62245_219

«متین» معتقد است: «باید از شورا و شهرداری تشکر کرد که همچین مکانی را درست کرده‌اند تا اجناس بدون واسطه به دست مردم برسد و هزینه‌های اضافی به مردم تحمیل نشود.»

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP