چاپ خبــر
گفتگویی با عکاس حماسه 9 دی 88 آران و بیدگل؛

جنس راهپیمایی ۹ دی متفاوت بود/ شکوه حضور مردم عکس‌ها را ماندگار کرده است

با رسیدن جمعیت به نزدیکی ستاد نماز جمعه و پیوستن جمعیت از سمت خیابان شهید رجایی، عملا دیگر کنترل از دستم خارج شده بود و به خاطر حجم زیاد جمیعت و این که جایی نبود تا در ارتفاع قرار بگیرم و لحظات را ثبت کنم از عکاسی ناتوان شده بودم…

به گزارش خطب شکن، پس از گردنکشی فتنه گران و هتک حرمت عزاداری سیدالشهدا(ع) غیرت اسلام‌خواهانه‌ی مردم سراسر ایران، جوشش ابدی عشق به اهل بیت(ع) را در نهم دی ماه ۸۸ به نمایش گذاشت و این روز را در تاریخ ایران اسلامی جاودانه کرد.

در این روز مردم آران و بیدگل هم همراه با سایر شهرها و روستاهای ایران، برای تجدید بیعت با انقلاب اسلامی به خیابان‌ها آمدند و همچون سایر برهه‌های حساس انقلاب اسلامی در صحنه حضور یافتند. محمدرسول نجاتی، عکاس جوان آران و بیدگلی یکی از معدود کسانی بود که در آن زمان حضور مردم شهرستان در این واقعه عظیم را به تصویر کشید و عکس‌هایی به یادماندنی را خلق کرد. به همین بهانه خطب شکن گفتگویی با وی ترتیب داده است. نجاتی هم اکنون در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی در یکی از دانشگاه‌های استان تهران است و عکاسی را نیز به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کند. (عکس‌های این روز را می‌توانید در اینجا و اینجا و اینجا ببینید.)

*****

شما از معدود کسانی هستید که توانستید حماسه ۹ دی در آران و بیدگل را به تصویر بکشید. چطور شد این اتفاق افتاد؟

سال ۸۸ بنده دانش آموز سال دوم دبیرستان شهیدان عبداللهی بودم. تقریبا همزمان با پایان یافتن امتحانات خرداد بود که حوادث پس از انتخابات آغاز شد. من همیشه اخبار را از روزنامه و تلویزیون دنبال می‌کردم.

آن سال‌ها با پایگاه اینترنتی طاووس بهشت کانون فرهنگی هنری امام زمان(عج) به عنوان عکاس همکاری می‌کردم، با اصول اولیه عکاسی هم آشنا شده بودم. یادم می‌آید به دلیل کمبود امکانات، برای عکاسی در آن زمان با چه مرارت‌هایی دوربینی جور می‌کردم و به عکاسی از مراسم انقلابی و مذهبی شهر می‌پرداختم… راهپیمایی‌های مردم شهرستان از جمله برنامه‌هایی بود که من سعی می‌کردم برای عکاسی از آن حتما حضور داشته باشم. تقریبا از همان سال‌ها بود که دیگر کمتر موفق شدم در بین جمعیت حاضر باشم، ولی همیشه دوست داشتم تا عظمت حضور مردم را تا جایی که در توانم بود، به خوبی نشان دهم.

photo_2016-12-29_01-26-49

فکر می‌کردید لحظه‌هایی که در عکس‌های خود ثبت می‌کنید به یکی از روزهای فراموش نشدنی تاریخ شهرستان و کشور تبدیل شود؟

حقیقتا راهپیمایی روز ۹ دی ۸۸ خیلی عجیب بود، هم از لحاظ این که راهپیمایی در چنین تاریخی بی سابقه بود و هم از این لحاظ که زمانش با بقیه راهپیمایی‌ها فرق می‌کرد. راهپیمایی ۹ دی ۸۸ بعد از ظهر برگزار شد، در حالی که راهپیمایی‌ها اغلب صبح برگزار می‌شود. غیر از این‌ها جمیعت راهپیمایان آن روز اگر بی سابقه نگوییم، واقعا کم سابقه بود. جنس راهپیمایی هم فرق می‌کرد: علیه کسانی بود که هشت ماه امنیت را از مردم گرفته و به امام اهانت کرده بودند، رهنمود‌های رهبری را زیر پا گذاشته بودند و در آخر هم به عزاداری امام حسین(ع) حمله کردند و خلاصه بر موضع غلط خود پافشاری می‌کردند.

آن روزها هم من یک عکاس آماتور بودم و حتی دوربین شخصی نداشتم و چون همیشه با اصرار از افراد مختلف دوربینشان را قرض می‌گرفتم و از بس دوربین از افراد مختلف گرفتم یادم نیست که دوربین چه کسی آن روز دستم بود! ولی هر چه بود یک دوربین دیجیتال معمولی بود به همین خاطر هیچ وقت فکر نمی‌کردم که عکس‌های من ماندگار شود. در آن سال هنوز سیستم گوشی‌های پیشرفته کنونی هم نبود که بتوان با آن عکس‌های با کیفیت ثبت کرد، بنابراین شاید دلیل برجسته شدن عکس‌های من این است که تعداد عکاسان معدود بود و دستگاه‌های پیشرفته امروزی نبود.

dsc00352

به نظرتان بهترین عکسی که از مراسم ۹ دی در شهرستان ثبت شده کدام عکس است؟ 

من عکسی از ۹ دی آران و بیدگل، از افراد دیگر را مشاهده نکردم، ولی همه عکس‌های آن روز الان که چند سال از آن می‌گذرد با ارزش است. هر چند به دلیل این که آن روزها اولین روزهایی بود که دروبین به دستم گرفته بودم الان که نگاه می‌کنم ایرادهای هنری زیادی به عکس‌های وارد است، اما همین که این تصاویر  از شکوه حضور مردم ثبت شده ارزش آن را بالا برده است.

از آن روز چه خاطره‌ای در ذهن دارید؟

من چون منزلمان در جوار حرم محمد هلال(ع) است، از اولین کسانی بودم که برای شروع راهپیمایی در حرم حاضر بودم. فکر کنم در ابتدا که جمعیت کمتری در صحن بود، به دلیل تقارن ایام با محرم روضه هم خوانده شد. اندک اندک جمعیت به راه افتاد و گروهی از محله دهنو در میدان حرم به جمیعت اضافه شدند. جمیعت نسبت به دیگر راهپیمایی‌ها در شروع مراسم هم بیشتر بود و من برای این که جمیعت را نشان بدهم باید در مکان مرتفع قرار می‌گرفتم، ولی جای خوبی برای استقرار پیدا نکردم، منتها باز هم به تلاش ادامه دادم.

شعار‌هایی که داده می‌شد شعارهای همیشگی مرگ بر امریکا و اسرائیل و انگلیس و نیز حمایت از ولایت فقیه بود که با مضامین محرم در هم آمیخته شده بود. البته این‌ها شعار‌های رسمی بود که توسط بلندگو اعلام می‌شد و مردم به صورت خود جوش در بخش‌هایی از مسیر در مواردی شعار‌هایی علیه فتنه گران و سران فتنه سر می‌دادند، که از بلند گو اعلام می‌شد فقط به شعار‌هایی که اعلام می‌شود پاسخ گویند و هر کسی خودش شعار ندهد.

dsc00329

با پیوستن مردمی که از سمت خیابان‌های زینبیه و ولیعصر(عج) آمده بودند و ورود راهپیمایان به خیابان ۱۷ شهریور، که نسبت به سایر خیابان‌ها باریک تر است، بر تراکم جمیعت افزوده شد. این لحظات اوقات پراسترسی برای من بود، زیرا باید تصویر‌ها را ثبت می‌کردم و هر لجظه ممکن بود سوژه‌ها از میان برود.

یادم می‌آید پرده‌های محرم هیئات مذهبی در خیابان‌ها بر جلوه بصری مراسم افزوده بود و عمق حرکت مردم را نشان می‌داد؛ این که مردم از چه نارحت هستند و علت حرکتشان چیست. با رسیدن جمعیت به نزدیکی ستاد نماز جمعه و پیوستن جمعیت از سمت خیابان شهید رجایی، عملا دیگر کنترل از دستم خارج شده بود و به خاطر حجم زیاد جمیعت و این که جایی نبود تا در ارتفاع قرار بگیرم و لحظات را ثبت کنم از عکاسی ناتوان شده بودم…

شما در رشته علوم سیاسی مشغول به تحصیل هستید و اگر قرار باشد به عنوان یک کارشناس با نگاه سیاسی به این موضوع بپردازید چه نکاتی را مدنظر قرار می‌دهید؟

فتنه ۸۸ یک پروژه عمیق و برنامه ریزی شده توسط آمریکا، انگلیس و اسرائیل بود و عده‌ای هم با بستن چشمان خود به روی حقایق، کورکورانه در زمین دشمن بازی کردند. برای همگان واضح بود که مطرح کردن ادعای تقلب در انتخابات دروغی بیش نیست و نظام هیچ گاه به امانت مردم خیانت نمی‌کند. هر روزی که از انتخابات می‌گذشت علی رغم طرح‌های مختلف برای رفع شبهات و نیز توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی باز هم فتنه گران با لجبازی بر صحبت‌های خود تاکید می‌کردند و مردم را به حضور در خیابان و بر هم زدن نظم دعوت می‌کردند، آتش زدن مسجد، حمله به پایگاه بسیج، برهم زدن آرامش عمومی در خیابان‌های و آتش زدن اموال و دارایی‌ها، کتک زدن مردم، صدور بیانیه‌های ساختارشکن و… همه و همه ادامه داشت. هر چند با گذشت روزها و واضح شدن چهره واقعی فتنه برخی از حقیقت مطلع شدند و هر روز از جمیعت فتنه گران کاسته می‌شد، اما حادثه روز عاشورا و حمله فتنه گران به عزادارن حسینی در تهران و پایکوبی و هلهله، دیگر چیزی برای فتنه گران باقی نگذاشت و چهره واقعی آن‌ها را مشخص کرد. مردم حتی در برخی از شهر‌ها زودتر از ۹ دی به خیابان‌ها آمدند.

dsc00383

حقیقتا ۹ دی از روزهای الهی این سرزمین بود و در حالی که همه مانده بودند که بالاخره سرنوشت مملکت چه می‌شود بار دیگر قیام اباعبدالله الحسین(ع) انقلاب اسلامی را از شر دشمنان نجات داد و این تیر خلاصی بود بر پیکر فتنه. البته از این نگذریم که چه ضربه‌هایی به کشور در ابعاد مختلف وارد شد، اما این عنایت و لطف الهی بود که ۹ دی کار را تمام کرد و مردم آن روز همه بر بیعت دوباره با ولی فقیه زمان تاکید کردند.

telegram

  1. دختردی گفته:

    ۹دی،روز بصیرت ومیثاق امت با ولایت گرامی باد.

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP