چاپ خبــر
معاون اجرایی انجمن دوستداران میراث فرهنگی نصرآباد:

آغاز مراحل ثبت آیین حلیم‌ پزان سفیدشهر/ مسئولان شهرستان به این آیین کم توجهی می‌کنند

معاون اجرایی انجمن دوستداران میراث فرهنگی نصرآباد از شروع مراحل اولیه ثبت آیین سنتی حلیم پزان خبر داد.

به گزارش خطب شکن، معاون اجرایی انجمن انجمن دوستداران میراث فرهنگی نصرآباد از آغاز مراحل ثبت معنوی آیین حلیم پزان سفیدشهر خبر داد.

حسن نظری با اشاره به قدمت ۱۵۰ ساله این آیین اظهار کرد: از سال ۱۳۸۵ نامه نگاری‌هایی برای انجام این کار صورت گرفته، ولی به دلیل پاره‌ای از مسائل و عدم  پیگیری جدی به نتیجه نرسیده است.

وی به تلاش‌های انجمن دوستداران میراث فرهنگی نصرآباد و پیگیری این موضوع اشاره کرد و گفت: در این بخش پیگیری‌های مثبتی صورت گرفت که به ثبت مستندات کافی، به خصوص مصاحبه با پیشکسوتان و دست اندرکاران این آیین در شب حلیم پزان امسال منتهی شد.

معاون اجرایی انجمن دوستداران میراث فرهنگی نصرآباد در ادامه با گلایه از کم توجهی مسئولان شهرستان آران و بیدگل به این آیین سنتی اضافه کرد: شهردار و انجمن دوستداران از فرماندار، بخشدار و رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان آران و بیدگل جهت حضور  در مراسم امسال دعوت به عمل آوردند که متأسفانه هیچ کدام از آنها در نصرآباد حاضر نشدند.

نظری در پایان با تاکید بر این که بی توجهی به سنت‌های سفیدشهر از چشم مردم این شهر دور نمی ماند ابراز امیدواری کرد: امیدواریم از این به بعد شاهد توجه بیشتری از سوی مسئولان آران و بیدگل در رسیدگی به توابع شهرستان و میراث فرهنگی آنان باشیم.

گفتنی است مردم سفیدشهر در نخستین جمعه زمستان با جمع آوری نذورات مردم به پخت حلیم محلی، که به نام آش حسین(ع) نیز معروف است، می‌پردازند و آن را بین مردم شهر توزیع می‌کنند.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP