چاپ خبــر
نگاهی به معضل مصرف مواد مخدر در شهرستان:

بلای شیشه‌ای/ شیشه‌های عمر جوانان آران و بیدگل ترک خورده است

درست است که آران و بیدگل شهری مذهبی به شمار می‌آید و سابقه‌ای طولانی در پشتیبانی از آرمان انقلاب اسلامی دارد، با این وجود گرد محرومیت هنوز هم بر چهره‌ی آن خودنمایی می‌کند، محرومیتی که بسیاری از معضلات اجتماعی را به همراه می‌آورد.

خطب شکن: اعتیاد از گذشته‌های دور بلای جان جامعه ایرانی بوده است. در این سال‌ها که مواد مخدر صنعتی جایگزین تریاک و وافور قدیمی شده، جان‌ها و جوانی‌های بسیاری بر سر استفاده از این مواد هدر رفته است.

امروز اعتیاد در کنار طلاق، یکی از عمده ترین مشکلات اجتماعی آران و بیدگل است و هرچند آمار دقیقی از هیچ کدام از این معضلات ارائه نمی‌شود، ابعاد ابتلای جوانان شهرستان به آن گسترده است.

صنعتی بکش، راحت!

شیوع مواد مخدر صنعتی یکی از بلایای بسیار بزرگ اجتماعی است. در گذشته مصرف مواد مخدر نیازمند تجهیزات و وسایلی بود که هم معتاد را رسوا می‌کرد و هم کار او را برای جفت و جور کردن وسایل دشوار می‌کرد. اما امروز یک قرص اثری بیشتر از آن مواد بر جای می‌گذارد و کار را به جایی می‌رساند که زندگی فرد را تا انتها خراب می‌کند…

image205209

اعتیاد به جای امکانات!

درست است که آران و بیدگل شهری مذهبی به شمار می‌آید و سابقه‌ای طولانی در پشتیبانی از آرمان انقلاب اسلامی دارد، با این وجود گرد محرومیت هنوز هم بر چهره‌ی آن خودنمایی می‌کند، محرومیتی که بسیاری از معضلات اجتماعی را به همراه می‌آورد.

فرماندار آران و بیدگل از جمله افرادی است که فقدان امکانات را به خاطر فراوانی شیوع اعتیاد متهم می‌داند. وی در این مورد می‌گوید: نبودن امکانات رفاهی، تفریحی و ورزشی موجب می‌شود جوانان به تفریحات ناسالم روی آورند و به دام مشکلاتی از قبیل اعتیاد گرفتار شوند.(خبر)

jootix-i6

این نکته در سخنان حمیدرضا صرامی، مشاور عالی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر که مهرماه امسال در همایش مبارزه با مواد مخدر در سالن شهید عربیان سخن می‌گفت نیز به چشم می‌خورد.

وی به فقدان زیرساخت تفریحات سالم در آران و بیدگل اشاره کرد و افزود: فقدان زیرساخت‌های استاندارد برای سرگرمی و غنی سازی اوقات جوانان و نوجوانان در این شهرستان در بالا رفتن میزان تمایل آنان به مصرف مواد مخدر موثر است.(خبر)

بریم صحرا، قلیون!

در خلا تفریح درست و سالم، نبودن نظارت خانواده‌ها و عدم رسیدگی مسئولان در حال حاضر بسیاری از دشت‌های کشاورزی اطراف شهر به مکانی برای مصرف مواد دخانی از سوی جوانان تبدیل شده است، موادی که در نهایت جوانان را در مسیرهایی می‌اندازد که عاقبت خوشی ندارد!

42662_135

این وضعیت بی ارتباط به گسترش مغازه‌های فروش مواد دخانی نیست، مغازه‌هایی که در تمام شهر به آسانی سیگار و تنباکو را در اختیار همه قرار می‌دهند و کاسبی خوبی هم راه انداخته‌اند.

شیشه بکش بیدار بمونی!

شیشه خطرناک ترین ماده روان گردان موجود است که باورهای نادرست در مورد آن، از جمله مواردی است که جوانان آران و بیدگلی را به دام اعتیاد می‌اندازد. یکی از این باورهای نادرست که طی چند سال اخیر در بین نوجوانان و جوانان شیوع زیادی پیدا کرده، مصرف ماده اعتیادآور شیشه با هدف لاغری یا افزایش حافظه و بیداری شب امتحان و یا محل کار است. این نکته را مسئولان انتظامی شهرستان نیز تایید می‌کنند.

سروان عابدی، رییس پلیس مواد مخدر آران و بیدگل در همایش علمی پژوهشی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در جمع دانشجویان دانشگاه پیام نور آران و بیدگل گفته است: بسیاری از افراد معتاد با تصورات و باورهای نادرست به سراغ اعتیاد رفته و در آن گرفتار می‌شوند، افزایش گرایش به مصرف شیشه در سال‌های اخیر بر پایه باورهای نادرست جوانان به ویژه دختران جوان در زمینه اثرات این ماده مخدر است.(خبر)

hqdefault

شیشه صدرنشین مواد مخدر مصرفی آران و بیدگل

بر اساس اعلام رییس پلیس مواد مخدر آران و بیدگل، بیشترین موارد استعمال مواد مخدر مربوط به شیشه و ۸۵ درصد دستگیری جوانان آران و بیدگلی به خاطر مصرف این ماده است.

تحقیقات نشان می‌دهد توهمات ناشی از مصرف شیشه موجب می‌شود بیش از ۸۰ درصد مصرف کنندگان این ماده خطرناک، سلاح سرد با خود حمل کنند. این توهمات حتی گاهی منجر به اعمال خشونت آمیز مبتلایان و قتل بستگان و خویشان نزدیک نیز می‌شود که مواردی از این دست در آران و بیدگل نیز مشاهده شده است.

افزایش کشف مواد مخدر

در سال ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال گذشته کشفیات مواد مخدر آران و بیدگل ۱۷ درصد رشد داشته است. این آمار از سوی جانشین فرمانده انتظامی آران و بیدگل اعلام شده است.

سرهنگ‌هاشمی زاده علاوه بر این افزایش ۲۰۰ درصدی دستگیری خرده فروشان و توزیع کنندگان مواد مخدر را نیز یادآور شده است. به اذعان این مقام انتظامی با تلاش‌های این نیرو اکنون مواد برای مصرف کنندگان در شهرستان آران و بیدگل به راحتی در دسترس و قابل وصول نیست، به گونه‌ای که در شهرستان به سطحی رسیده ایم که مصرف کنندگان چاره‌ای جز مراجعه به شهرستان‌های مجاور برای تهیه مواد ندارند.

image634637761374667968

خانواده‌ها هشیار باشند

درست است که مسئولان انتظامی شهرستان مسئولیت خود را در مبارزه با مواد مخدر انجام می‌دهند، با این حال اصلی ترین نهادی که می‌تواند این معضل را کنترل کند، خانواده است. آموختن شیوه‌های درست تعامل با فرزندان، خصوصا در سنین نوجوانی که تضاد نسل‌ها و اختلاف نظرهای پدر و مادرها با آنان نمود بیشتری پیدا می‌کند، از جمله وظایفی است که باید مدنظر والدین باشد.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP