چاپ خبــر
امام جمعه آران و بیدگل:

شهید مفتح با اهدای خون خود وحدت حوزه و دانشگاه را رقم زد

آیت الله موسوی گفت: شهید مفتح اندیشمند و متفکری بود که در هر دو سنگر دانشگاه و حوزه منشاء اثر شد و با ایثار خون پاکش رویداد بزرگی بنام وحدت حوزه و دانشگاه را رقم زد.

به گزارش خطب شکن، امام جمعه آران و بیدگل عصر شنبه در مسجد اعظم محقق با بیان این که شهید مفتح اندیشمند و متفکری بود که در هر دو سنگر دانشگاه و حوزه منشاء اثر شد و با ایثار خون پاکش رویداد بزرگی بنام وحدت حوزه و دانشگاه را رقم زد اظهار کرد: با وجود آن که شهید مفتح عالی ترین درجه‌های تخصصی را در حوزه و دانشگاه احراز کرده بود به برنامه‌های تعبدی و اعمالی که سازنده روح و روان انسان‌هاست توجه خاصی داشت.

آیت الله سید محمد موسوی به برخی اصول اندیشه‌ی شهید آیت الله مفتح اشاره کرد و گفت: آیت الله مفتح معتقد بود اگر استعمار بگذارد مسلمانان جهان با هم ارتباط یابند و اختلافات مرزی و قومی از بین برود اقتدار اسلام حاصل خواهد شد که طومار استعمار را در هم خواهد پیچید.

وی مبارزه شهید مفتح با عنصر جهل را مهمترین وسیله برای مبارزه با رژیم پهلوی عنوان کرد و افزود: برای ایجاد تحول در اندیشه‌های مردم باید آنان را از دره نادانی و جهل به قله علم و آگاهی رسانید.

امام جمعه آران و بیدگل در ادامه با گرامیداشت سالروز ولادت رسول خدا(ص) و حضرت امام صادق(ع) راه شهید مفتح را در ادامه مسیر آن بزرگواران دانست و خاطرنشان کرد: آن شهید بزرگوار بعثت پیامبر اعظم(ص) را نهضتی علمی و فرهنگی می‌دانست که بر پیکر مرده و بی جان اجتماع عصر خویش روحی تازه دمید و این تحول ریشه دار علمی تمامی مسائل اخلاقی و اجتماعی را بر پایه تعقل و مبانی علمی قرار داد.

آیت الله موسوی در بخش دیگری از سخنان خود تبدیل شدن دانشگاه به مرکز کفر در زمان طاغوت را یادآور شد و اضافه کرد: شهید مفتح بی اعتنا به افکار موهوم استعماری به عنوان یکی از بر جسته ترین اساتید حوزه علمیه قم که درجه اجتهاد را احراز کرده بود پا به عرصه دانشگاه و جمع دانشجویان نهاد و بر این اعتقاد بود که علم در همان بوستانی می‌روید که دین در آن جوانه می‌زند و رشد می‌کند.

امام جمعه‌ی آران و بیدگل جدایی دین از سیاست را توطئه‌ی بزرگ استکبار خواند و بیان کرد: شهید مفتح با کلید دین، باغ اندیشه را باز کرد و دانشگاه را به سوی حوزه گشود و با تدریس در دانشگاه نشایِ مکتب را در مزرعه دانشگاه به وجود آورد.

وی در توصیف خدمات ارزنده آیت الله مفتح به حوزه و دانشگاه اظهار کرد: در زمانی که طوفان سهمگین استعمار واستکبار از نوع شرقی و غربی آن مشغول پژمردن شکوفه‌های اندیشه بود نسیم ایمان را به دانشگاه روانه کرد.

وی با یادآوری خدمات شهید مطهری عنوان کرد: شهید مفتح و شهید مطهری همچون دو خورشید تابناک در آن شب ظلمانی دانشگاه دست به نور افشانی زدند و با درک صحیح از واقعیت‌های جامعه و شناخت مقتضیات زمان و درک ضرورت تاریخی این مهم سعی در زنده کردن فرهنگ اسلامی در محیط دانشگاه نمودند و افشای فرهنگ استعماری را در کلاس‌های درس همراه با سخنرانی‌های ارشادی، در دستور کار خویش قرار دادند تا بتوانند حقانیت و اصالت فرهنگ اسلامی را به جوانان عرضه کنند.

آیت الله موسوی وحدت حوزه و دانشگاه را راه مصونیت دانشگاه از توطئه‌های بیگانگان دانست و تاکید کرد: دانشگاه و حوزه دو مرکز قوی فرهنگی و دانشجو و روحانی دو مغز متفکر اجتماع هستند، چون دانشگاه به تهذیب و تربیت اسلامی که ویژگی بارز حوزه علمیه است نیاز دارد و از طرف دیگر شیوه‌های جدید پژوهش و تحقیق علمی دانشگاهی در مراکز حوزوی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در مورد تاثیر زندگی طلاب و دانشجویان در کنار یکدیگر افزود: وقتی دانشجو سادگی و بی آلایشی زندگی و درس طلبه‌ها را از نزدیک مشاهده کند و نسیمی از این صفا و خلوص در فضای  دانشگاه بوزد و عطری از این بارقه معنوی در مشام جان تحصیلکرده‌ها پراکنده شود، روح تفاهم و دوستی و عطش برای نزدیک تر شدن حوزه دانشگاه افزایش می‌یابد و این مسئله است که استاد مطهری و شهید مفتح در پی آن بودند.

امام جمعه آران و بیدگل در پایان کارکرد دانشگاه را تقویت تخصص در کنار تعهد دانست و تصریح کرد: هدف دانشگاه باید پرورش انسان‌های دانشمند، دیندار، متعهد و درستکار باشد که علم و تخصص خود را در راه آبادی کشور و تامین سعادت مردم به کار گیرند و در راه استقلال‌‌‌‌‌، عزت و عظمت کشور جدیت داشته باشد.

telegram

Go to TOP