چاپ خبــر
به بهانه‌ی تازه ترین کتاب محمود سادات بیدگلی؛

تاریخ آموزش و پرورش کاشان در یک کتاب

چندی پیش تاریخ فرهنگ کاشان، به عنوان تازه ترین اثر دکتر سیدمحمود سادات بیدگلی، استادیار پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی و دارای مدرک دکترای تاریخ محلی از دانشگاه اصفهان منتشر شد.

خطب شکن: چندی پیش تاریخ فرهنگ کاشان، به عنوان تازه ترین اثر دکتر سیدمحمود سادات بیدگلی، استادیار پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی و دارای مدرک دکترای تاریخ محلی از دانشگاه اصفهان منتشر شد. «نقد مدخل آران و بیدگل در دانشنامه ایران»، «بررسی علل تاریخی – اقلیمی ایجاد اوئی‌ها در منطقه کاشان»، «گروه‌های اجتماعی و مشروطیت در کاشان» و «نگاهی به زندگی، نظرات و اقدامات حجه الاسلام سید محمد باقر شفتی» از جمله مقالات این نویسنده به شمار می‌رود.

tarikh-farhang

تاریخ آموزش و پرورش پیش از انقلاب

سادات بیدگلی پیش از این مقالاتی در تاریخ کاشان و آران و بیدگل نگاشته و در تدوین دانشنامه کاشان نیز همکاری داشته است.

کتاب تاریخ فرهنگ کاشان در ۴۰۸ صفحه به بررسی تاریخی آموزش و پرورش شهرستان کاشان از ابتدای تاسیس تا پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد و توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به چاپ رسیده است.

نویسنده کتاب در مورد انتخاب نام این کتاب گفته است: از آن جا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آموزش و پرورش را تحت نام اداره فرهنگ می‌نامیدند و هنوز نیز کادر آموزشی را فرهنگی و فرهنگیان می‌خوانند این کتاب به نام «تاریخ فرهنگ کاشان» نامیده شد.

این کتاب نتیجه حدود ۵ ماه تلاش سادات بیدگلی است و در سه بخش تالیف شده است: بخش نخست گذری بر تاریخ کاشان و اشاره به بستر مدرسه و آموزش، بخش دوم از تاسیس اداره معارف تا ۱۳۲۰ و بخش سوم از ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷٫

kashan-holster-2-28

مرور منابع بسیار زیاد

استفاده از تصاویر و اسناد منحصر به فرد سعی یکی از ویژگی‌های شاخص این کتاب است.

یافتن این اسناد یکی از بزرگ ترین بخش‌های تحقیق کتاب به شمار می‌رود. به طوری که سادات بیدگلی اذعان کرده است: برای یافتن اسناد به مرکز اسناد ریاست جمهوری، سازمان اسناد کتاب‌خانه ملی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، وزارت خارجه، مجلس، اسناد نخست‌وزیری، موسسه مطالعات تاریخ معاصر تهران، و بایگانی راکد آموزش و پرورش و مرکز آموزش معلمان در کاشان و آران و بیدگل و موزه آموزش و پرورش و مرکز تحقیقات معلمان استان اصفهان مراجعه کردم.

یک‌ ماه کار در در بایگانی راکد آموزش و پرورش و بررسی حجمی وسیع از اسناد و مدارک جمع‌آوری شده، گفتگو و مصاحبه با پیشکسوتان و صاحبنظران برای برقراری پیوند بین اسناد منفرد، بررسی اسناد، مآخد و تمام روزنامه‌های قدیمی چاپ شده در کاشان مثل روزنامه «ثریا» ۱۲ شماره موجود، روزنامه‌های «عصر امید»، «ندای کاشان»، «نجات کاشان» و «شفق کاشان» از جمله تلاش‌های جالب توجه نویسنده برای گردآوری این کتاب بوده است.

با توجه به تازگی موضوع کتاب، استفاده از ۱۱۹ عکس منحصر به فرد و ۳۴ ضمیمه که به صورت فشرده و  در ۵۲ جدول تنظیم شده است روشی تحقیقی برای تحقیقات آینده در این زمینه به وجود آورده است.

%d8%b5%d8%af-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%88-%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%b1%d8%b4-0001

نگاه به تاریخ شفاهی

سادات در رشته تاریخ محلی موفق به اخذ درجه دکترا شده و به همین خاطر در این حوزه دقت نظر و عمق خوبی برای تحقیق دارد. از این رو علی رغم ناکافی بودن برخی شواهد، پناه بردن به تاریخ شفاهی و گفتگوهای متعدد با افراد صاحبنظر و آگاه موجب شده غنای مطالب بسیار افزایش یابد و حتی ماخذ خوبی برای مطالعه احوال مردم در دوران قاجار و پهلوی قرار گیرد.

telegram

Go to TOP