چاپ خبــر
محقق تاریخ آران و بیدگلی:

گردآوری اسناد منحصر به فرد در کتاب تاریخ فرهنگ کاشان/ نگارش کتاب حدود ۵ ماه زمان برد

سید محمود سادات بیدگلی گفت: «تاریخ فرهنگ کاشان» به بررسی تاریخی آموزش و پرورش این شهرستان از ابتدای تاسیس تا پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد و توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به چاپ رسیده است.

به گزارش خطب شکن، کتاب «تاریخ فرهنگ کاشان» دوشنبه ۲۲ آذرماه در سالن آمفی تئاتر دانشکده حقوق دانشگاه کاشان رونمایی شد.

دکتر سید محمود سادات بیدگلی در مورد این کتاب گفت: «تاریخ فرهنگ کاشان» به بررسی تاریخی آموزش و پرورش این شهرستان از ابتدای تاسیس تا پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد و توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به چاپ رسیده است.

این نویسنده با بیان این که در این کتاب ۴۰۸ صفحه‌ای با استفاده از تصاویر و اسناد منحصر به فرد سعی شده به صورت مستند به این برهه پرداخته شود اظهار کرد: از آن جا که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آموزش و پرورش را تحت نام اداره فرهنگ می‌نامیدند و هنوز نیز کادر آموزشی را فرهنگی و فرهنگیان می‌خوانند این کتاب به نام «تاریخ فرهنگ کاشان» نامیده شد.

وی در مورد گردآوری اسناد این کتاب افزود: برای یافتن اسناد به مرکز اسناد ریاست جمهوری، سازمان اسناد کتاب‌خانه ملی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، وزارت خارجه، مجلس، اسناد نخست‌وزیری، موسسه مطالعات تاریخ معاصر تهران و بایگانی راکد آموزش و پرورش و مرکز آموزش معلمان در کاشان و آران و بیدگل و موزه آموزش و پرورش و مرکز تحقیقات معلمان استان اصفهان مراجعه کردم.

سادات بیدگلی مدت نگارش کتاب را ۴ تا ۵ ماه عنوان کرد و ادامه داد: کتاب ۳ بخش دارد: بخش نخست گذری بر تاریخ کاشان و اشاره به بستر مدرسه و آموزش، بخش دوم از تاسیس اداره معارف هست تا ۱۳۲۰ و بعد ادامه آن. برای نوشتن این کتاب الگویی از قبل وجود نداشت و بخش‌بندی به آموزشی، پروشی، ساختار اجتماعی و چالش‌ها در همین کتاب ایجاد شد و بعد همه شهرستان‌های استان از این مدل و فرمت الگوبرداری کردند و بر این مبنا تاریخ آموزش و پروش شهرشان را نوشتند.

telegram

Go to TOP