چاپ خبــر
گفتگوی صریح خطب شکن و رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان:

شرکت توسعه پایدار مسئول ساماندهی است نه خدمات/ مبلغ ورودی مرنجاب تغییری نداشته است

خطب شکن در گفتگویی صریح با جواد صدیقیان، رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ابعاد مختلف فعالیت‌ها برای ساماندهی مرنجاب را بررسی کرده است.

خطب شکنبا وجود جاذبه‌های گردشگری فراوانی که در کویر مرنجاب وجود دارد، عدم نظارت و سرمایه‌گذاری درست در سال‌های اخیر باعث شده است که این منطقه به صورت صحیح مورد بهره برداری قرار نگیرد و حتی به خاطر بروز آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی، باعث ایجاد مشکلات بسیاری شود، تا حدی که مرنجاب به جای یک موهبت الهی، به یک شکل مشکل لاینحل در می‌آید.

در حالی که پاییز و زمستان بهترین وقت برای سفر گردشگران به مرنجاب است، اخیرا جلساتی برای ساماندهی این منطقه صورت گرفته است. به همین بهانه خطب شکن گفتگویی با جواد صدیقیان، رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ترتیب داده و ابعاد مختلف فعالیت‌ها برای ساماندهی مرنجاب را بررسی کرده است.

*****

در حال حاضر وضعیت مرنجاب چگونه است و چه نهادی مسئولیت ساماندهی وضعیت آن را بر عهده دارد؟

مدیریت کویر مرنجاب در سال ۹۴ از سوی سازمان میراث فرهنگی به فرمانداری آران و بیدگل سپرده شده است. فرمانداری نیز به مدت یک سال ساماندهی این منطقه را به شرکت تعاونی عمران و توسعه‌ی پایدار شهرستان سپرد.

پس از این واگذاری کارگروه ساماندهی مرنجاب تشکیل و تقریبا ۱۸ جلسه رسمی از سوی این کارگروه برای رسیدگی به امور مرنجاب تشکیل شد که از نتایج آن تصمیم گیری برای برگزاری یک جلسه با حضور فعالان حوزه‌ی گردشگری شهرستان بود که روز چهارشنبه، دهم آذرماه به میزبانی شرکت تعاونی برگزار شد و مسئولان به عنوان مهمان دعوت شدند، از جمله فرماندار و رؤسای ادارات میراث فرهنگی و منابع طبیعی.

maranjab-havaei

هدف این جلسه بیشتر آشنایی فعالان گردشگری شهرستان با نحوه‌ی واگذاری امور مرنجاب به این شرکت تعاونی بود. بنده هم در این جلسه مباحثی را در موضوع گردشگری و رابطه‌ی آن با اقتصاد مقاومتی ایراد کردم، البته این جلسه به عنوان جلسه‌ای با موضوع مرنجاب تشکیل شده بود، ولی گردشگری آران و بیدگل منحصر به مرنجاب نیست.

در محافل مختلف خصوصا شبکه‌های مجازی اشکالاتی در مورد این واگذاری مطرح می‌شود. از جمله این که این شرکت در زمان واگذاری مجوز فعالیت نداشته است. آیا این موضوع صحت دارد؟

خیر! این شرکت دارای مجوز و شماره ثبت است. در مورد مجوز هم اطلاعات تکمیلی را باید از اداره تعاون شهرستان جویا شوید.

یکی از انتقاداتی که در مورد مرنجاب وارد می‌شود، عدم تناسب مبالغ اخذشده به عنوان ورودی منطقه و خدمات ارائه شده است. این موضوع خصوصا در اتفاقی که اخیرا در کویر رخ داد و یکی از گردشگران به دلیل نبود آمبولانس و فقدان نیروهای امدادی جان خود را از دست داد. نظر شما در این مورد چیست؟

حضور نیروی انتظامی، نیروهای امدادی یا استقرار آمبولانس برای خدمت رسانی، در حیطه وظایف هر کدام از دستگاه‌های مسئول است و نیروی انتظامی، هلال احمر و شبکه بهداشت و درمان باید پاسخگوی فقدان این امکانات باشند. البته برخی افراد معتقدند این امکانات نباید توسط بخش دولتی فراهم شود، بلکه متقاضیان سرمایه گذاری در مرنجاب عهده دار این امور هستند…

dsfr_53_1454480534

شما تایید کردید که امور مرنجاب به شرکت توسعه پایدار واگذار شده است…

بله! این واگذاری مربوط به ساماندهی امور گردشگری است نه خدمات.

ساماندهی و خدمات چه تفاوتی با هم دارند؟

منظور از ساماندهی این است که حضور این شرکت از فعالیت‌های جزیره‌ای در موضوع مرنجاب جلوگیری می کند و فعالیت‌ها از کانال این شرکت و تحت نظارت اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان صورت گیرد. البته خود این شرکت سرمایه گذار نیست، بلکه باید افراد حقیقی و حقوقی که مایل به سرمایه گذاری در مرنجاب هستند از این طریق صورت گیرد…

بالاخره پولی از گردشگران به عنوان ورودی اخذ می‌شود. این مبالغ کجا می‌رود؟

یک نکته را باید عرض کنم: این طور نیست که این ورودی به خاطر ابلاغ فرمانداری اخذ شود، بلکه در سال‌های گذشته نیز از گردشگرانی که به مرنجاب وارد می‌شدند ورودی گرفته و در اختیار شورای شهر قرار می‌گرفت و به گفته‌ی این شورا برای خدمات راهداری مثل نصب تیرهای برق یا ترمیم مسیر هزینه می‌شد. هم اکنون هم مبالغی که توسط شرکت تعاونی اخذ می‌شود بر اساس همان مبالغی است که شورای شهر دریافت می‌کرد و ریالی کم و زیاد نشده است، صرفا هم باید خرج امور خدماتی شود. مهم ترین مشکلی هم که اکنون در مورد مرنجاب وجود دارد، جاده‌ی آن است که باید عملیات اصلاحی و ترمیمی آن انجام شود. این پول‌هایی هم که تا به حال گرفته شده، حساب و کتاب خاص خود را دارد و می‌توانید میزان آن را از رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی بپرسید؛ هنوز هیچ مقداری از این پول هزینه نشده و در حساب شرکت نگهداری می‌شود که باید صرف امور خدماتی شود.

متاسفانه خیلی با آن چیزی که مدنظر و مطلوب ماست فاصله داریم، ولی إن شاءالله اگر کمی زمان به ما داده شود و دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های مردم نهاد و بخش غیر دولتی کمک کنند، شاهد پیشرفت‌های خوبی در موضوع مرنجاب خواهیم بود.

80861_926

در سطح استانی هم جلساتی برای ساماندهی مرنجاب تشکیل شده است. در این مورد توضیح می‌دهید؟

در سطح استانی نیز جلساتی برای ساماندهی مرنجاب صورت گرفته است که چهارمین و آخرین آن تاکنون، شنبه سیزدهم آذر در محل استانداری اصفهان تشکیل شد، جلسه سوم هم ۱۲ اسفند ۹۴ در فرمانداری برگزار شده بود. در جلسه سیزدهم آذرماه که آقای رحمانی موحد ریاست آن را بر عهده داشت، مدیران کل ادارات مختلف که به نحوی حضور آنان در ساماندهی وضعیت مرنجاب لازم حضور داشتند، از جمله مدیر کل ادارات راه و شهرسازی، میراث فرهنگی و گردشگری و دادگستری استان.

از تصمیمات این جلسه تدوین نظامنامه‌ای برای مدیریت مرنجاب توسط سازمان میراث فرهنگی بر اساس ضوابط طبیعت گردی بود که مبنای انتشار فراخوان واگذاری امور ساماندهی مرنجاب قرار گیرد. مصوبه بعدی این جلسه نیز مربوط به بررسی طرح شرکت تعاونی عمران و توسعه پایدار برای ساماندهی مرنجاب بود که مالکیت ۱۳ هکتار از زمین‌های اطراف مرنجاب را در اختیار دارد. این طرح ظرف مدت دو ماه آینده با ورود اداره کل گردشگری استان در کمیته طبیعت گردی کشور بررسی و جواب نهایی ارائه خواهد شد.

این که سازمان میراث فرهنگی برای این موضوع وارد شده است امری طبیعی محسوب می‌شود؟

بله! با توجه به این که طبق مصوبه هیأت دولت مرنجاب به عنوان منطقه نمونه‌ی گردشگری انتخاب شده است، وظایف ساماندهی آن بر عهده‌ی سازمان است.

6335645-7638-l

وضعیت فعلی گردشگری شهرستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با وجود ظرفیت‌های گردشگری شهرستان، این حوزه به صورت جزیره‌ای و با تصمیماتی پراکنده اداره می‌شود و حالت به سامانی ندارد. به همین دلیل صرفه‌های اقتصادی مناسبی برای مردم آران و بیدگل از قِبل آن فراهم نمی شود؛ گردشگر می‌آید و بدون اقامتی حتی کوتاه در شهرستان، از این جا می‌رود. چنین اتفاقی باعث می‌شود که این افراد اصلا در تعریف گردشگر نگنجند.

به نظر شما با توجه به تحولات کنونی در آینده افق گردشگری آران و بیدگل چگونه خواهد بود؟

گردشگر کسی است که حداقل ۲۴ ساعت در مقصد خود اقامت داشته باشد. در حال حاضر زیرساخت‌های حضور افراد به طوری که بتوان آنان را گردشگر خواند، در شهرستان وجود ندارد. علاوه بر این شهرستان سند جامع گردشگری ندارد و مسئولان، مردم و فعالان گردشگری از برنامه‌هایی که ما را به هدف نهایی می‌رساند بی اطلاع هستند. این سند نیازمند اعتبار است که نزدیک یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال براورد می‌شود. تاکنون یکی دو جلسه با حضور شهرداری ها برای تدوین این سند تشکیل شده است… با این وجود افق آینده‌ی گردشگری آران و بیدگل روشن است اگر اولا سند جامع گردشگری وجود داشته باشد، ثانیا زمان لازم برای رسیدن به اهداف ترسیم شده مشخص شده باشد.

چه کسی متولی تدوین این سند است؟

سازمان میراث فرهنگی نقش نظارتی دارد و تدوین این سند بیشتر بر عهده‌ی شهرداری‌هاست.

telegram

 1. ناشناس گفته:

  من یک چیزی بگم و اون اینکه خیالتان راحت مرنجاب هیچ وقت سر و سامان نخواهد گرفت چون منافع خیلی ها پشت این قضیه هست

 2. آرانی گفته:

  هر مدیری در زمان مسئولیت خود سه چیز را در نظر بگیرد تا به وظیفه اش عمل کرده باشد و بعد از بر کناری از سمت خود پشیمان نشود و در اینم زمینه ها باید جوابگوی مردم در امروز و فردا ها باشد ۱- قانون و سیاست ۲- تاریخ و فرهنگ ۳- محیط زیست و اقتصاد و هیچکدام بر از این بخش ها بر دیگری برتری ندارد . چون اگر به این موارد توجه نشود و خدشه ای برآن ها وارد شود دیگر قابل برگشت نیست . البته جزئیات هر بخش را هم باید متخصصین روشن کنند که در این بخشها نقش اساسی در سرنوشت مردم دارد و برای مردم آینده ساز است و بهترین روش برای سرو سامان دادن آن ها لازم است مثلا بهداشت و صنعت و مسکن و کشاورزی و راه و مدارس …….

 3. آران گفته:

  باید مرنجاب ثبت جهانی کرد با توسل به هر کسی و…..

 4. آرانی گفته:

  از نظر مذهبی هم باید مرنجاب جایگاه خود را بدلیل چاه دست کن که با اشاره امام رضا ع حفر شده مورد توجه قرار گیرد و حداقل سالی یک دعای کمیل و یا دعای ندبه در آنجا با هماهنگی مومنین و مذهبیون مساجد برگزار شود .

 5. ناشناس گفته:

  پیشنهاد می گردد یک مسجد یا یک حسینیه در منطقه مرنجاب با مصالح سنتی ساخته شود .

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP