چاپ خبــر
حسن بادپی:

دو و میدانی آران و بیدگل می‌تواند آسیا را پشت سر بگذارد/ بی توجهی مسئولان شهرستان به این ورزش

مربی باسابقه دو و میدانی آران و بیدگل و قهرمان اسبق ده گانه کشور در گفتگو با خطب شکن با ستودن تلاش مربیان و ورزشکاران دو و میدانی از عدم همراهی مسئولان شهرستان برای ارتقای این رشته گلایه کرد.

خطب شکن: هفته گذشته خبر دعوت نخبه دو و میدانی آران و بیدگل به اردوی تیم ملی نوجوانان برای شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۷ که اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد سال آینده در تایلند برگزار می‌شود، منتشر شد. بر این اساس، ریحانه مبینی، دونده سرعت و ورزشکار پرش طول آران و بیدگلی به همراه حسن بادپی و سمانه مظلومی، مربیان دو و میدانی شهرستان در این اردو، که از ۱۸ آذر آغاز خواهد شد حضور خواهند داشت. مظلومی و بادپی به دعوت فدراسیون دو و میدانی و به عنوان مربی منتخب فدراسیون در اردوی تیم ملی نوجوانان حضور خواهد داشت.

به همین بهانه گفتگویی با حسن بادپی قهرمان اسبق ده‌گانه کشور و رئیس هیأت دو و میدانی آران و بیدگل ترتیب داده شده است. وی در سال‌های اخیر فعالیت‌های هیأت دو و میدانی شهرستان را سامان داده و استعدادهای بسیاری را از آران و بیدگل به جامعه‌ی دو و میدانی معرفی کرده است.

*****

آران و بیدگل در سال‌های اخیر استعدادهای خوبی در زمینه‌ی دو و میدانی معرفی کرده است. شما دلیل این امر را در چه می‌بینید؟

یکی از عوامل پیشرفت دومیدانی آران و بیدگل علی‌رغم فقر امکانات، تلاش‌هایی بوده که از سوی مربیان این رشته انجام شده است. در واقع حضور مربیان باتجربه در شهرستان یکی از مزیت‌های این رشته نسبت به سایر رشته‌های فعال است، به طوری که فعالیت‌های مربیان این رشته برای استعدادیابی در میان مربیان شهرستان ستودنی است. به همین خاطر اغراق نیست اگر بگوییم هیأت دو و میدانی از فعال ترین هیأت‌های ورزشی آران و بیدگل به شمار می‌آید و با وجود آن که آران و بیدگل شهرستان کوچکی است، در مسابقات مختلف همواره مقام‌های قابل توجهی را به دست می‌آورد.

4128314293330061492_184_orig

استعدادهای دو و میدانی آران و بیدگل بیشتر در چه رشته‌هایی موفق هستند؟

مناطقی که ارتفاع کمی از سطح دریا دارند، بیشتر در دوهای سرعت و رشته‌های پرتابی موفقند، از این رو آران و بیدگل هم نمی‌تواند بر روی دوهای استقامت برنامه ریزی کند و استعدادهایی که در آن بروز می‌کنند، بیشتر در دو سرعت و پرتاب هستند. در این رشته‌ها استعدادهایی در شهرستان هستند که اگر برنامه ریزی درستی برایشان وجود داشته باشد، به راحتی قهرمان آسیا می‌شوند. نتایج خوبی که پرتابگران و دوندگان سرعت شهرستان در سال‌های اخیر کسب کرده‌اند نشان از این واقعیت دارد.

امکانات شهرستان در این ورزش در چه وضعیتی قرار دارد؟

امکانات این ورزش در آران و بیدگل بسیار ضعیف است، به همین دلیل روند صعودی ما در چند سال گذشته نه تنها متوقف، بلکه نزولی هم شده است. کسی مثل مجتبی شبانه که دومین رکورددار پرتاب دیسک جوانان آسیا را در اختیار دارد، به دلیل فقر امکانات و فقدان حمایت دچار بی انگیزگی شده است و دیگر حتی در تمرینات هم شرکت مداوم ندارد. هم اکنون تاریخ مصرف بسیاری از وسایل و تجهیزات ما تمام شده است و ورزشکاران با وسایل بی‌کیفیت تمرین می‌کنند که خطر آسیب دیدگی را بسیار بالا می‌برد.

مجتبی شبانه ورزشکار جوان شهرستان و دومین رکورددار پرتاب دیسک جوانان آسیا

همین موضوع یکی از دلایلی است که جوانان شهرستان کمتر به دو و میدانی روی می‌آورند و به ورزش‌های سالنی و فوتبال رغبت دارند. در واقع وقتی شهرستان در رشته‌هایی مثل فوتسال و والیبال امکانات خوبی دارد، انگیزه‌ای برای جوانان نمی‌ماند تا به رشته‌های دو و میدانی که بسیار از نظر امکانات ضعیف‌اند رو بیاورند. ضمن این که فقر امکانات موجب می‌شود در رشته‌هایی مثل پرتاب چکش حتی نتوانیم در شهرستان فعالیتی انجام دهیم.

نحوه تعامل مسئولان و حمایت آنان از دو و میدانی شهرستان چگونه است؟

متاسفانه با وجود آن که ورزشکاران دو و میدانی بسیار فعال هستند برخی مسئولان شهر اصلا از فعالیت‌های آنان خبر ندارند و در طول دوران مسئولیت‌شان، حتی یک بار هم به محل تمرین ورزشکاران سر نزده‌اند. بودجه‌هایی که از طرف اداره ورزش و جوانان به این ورزش اختصاص داده می‌شود ناچیز است، فرماندار هم تا حدی که می‌تواند کمک می‌کند و شهرداری و شورای شهر باید بیشتر به این ورزش توجه داشته باشند.

49204_705

در کنار این‌ها آموزش و پرورش از جمله اداراتی است که همکاری آن خصوصا در زمینه‌های استعدادیابی می‌تواند بسیار راهگشا باشد. با این حال شاهد عدم همراهی آن هستیم. الان مسابقاتی از سوی آموزش و پرورش انجام می‌شود که باید در آن استانداردها رعایت شود و جنبه‌ی رکوردگیری داشته باشد، نه این که صرفا برای رفع تکلیف باشد. علاوه بر این باید بهترین‌های دو و میدانی شهرستان با همکاری اداره آموزش و پرورش حداقل دو جلسه در هفته تمرین داشته باشند…

اگر مسئولان برای حمایت از این ورزش پایه رغبت نشان دهند، ما برای کار دلگرم‌تر خواهیم شد و تلاشمان را برای پیشرفت این ورزش دوچندان خواهیم کرد.

در مورد دعوت خود به اردوی تیم ملی بگویید…

بنده به همراه خانم مظلومی به عنوان مربی منتخب فدراسیون به اردوی تیم ملی دعوت شده‌ایم. در این اردو خانم ریحانه مبینی هم به عنوان ورزشکار پرش طول حضور خواهند داشت. من بسیار خوشحالم که در جمع سایر مربیان و کادر فنی تیم ملی قرار گرفته ام. این کار مسوولان فدراسیون دو و میدانی پسندیده بود و باعث دلگرمی من و سایر مربیان شده است. با این اقدام به طور حتم انگیزه ورزشکاران نیز برای ادامه تمرینات و سعی برای حضور در ترکیب اصلی تیم هم، چند برابر خواهد شد.

photo_2016-12-06_00-04-22

مسئولان باید مربیان داخلی کشور را باور داشته باشند و به آنان اعتماد کنند. فدراسیون با برگزاری دوره‌های تخصصی برای مربیان داخلی، هرچه سریع تر باید نسبت به ارتقای دانش آن‌ها تلاش کند. به طور یقین تمامی این مربیانی که در اردو هستند، تشنه اطلاعات و به روز رسانی دانش خود هستند. با دعوت از دو یا سه مربی طراز اول خارجی و برگزاری یک دوره فشرده و کم هزینه و دعوت از مربیان داخلی داوطلب، می‌توانیم برای تربیت مربیان داخلی گام برداریم. مگر مربیان خارجی چه دارند که ما نداریم؟ هزینه‌های گزافی که برخی مواقع برای مربیان بی کیفیت خارجی در گذشته اتفاق می‌افتاد، ضربه مهلکی به جامعه مربیان داخلی زده است. ما می‌توانیم حتی بهتر از خارجی‌ها باشیم، چرا که انگیزه موجود میان مربیان داخلی برای اعتلای ورزش کشور بسیار بشتر از مربیان خارجی است. با این حال این حرکت بسیار پسندیده و شایسته تقدیر است زیرا در گذشته دعوت شدن همه مربیان به اردو کمتر اتفاق افتاده است… امیدوارم تا این حس همدلی تداوم داشته باشد.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP