چاپ خبــر
دولت تا کی سکوت خواهد کرد؟

یک قدم تا مرگ کامل برجام…

برجام که از ابتدا انتقادهای بسیاری را به خود جلب کرده بود، اکنون در آستانه تایید تحریم‌های داماتو توسط رئیس جمهور آمریکا، در یک قدمی مرگ کامل قرار گرفته است.

خطب شکن: با وجود آن که آمریکا از ابتدای عملیاتی شدن برجام تا کنون به صورت مستمر و به انحای مختلف اقداماتی در نقض یا خلاف توافق انجام داده بود که حتی داد دست اندر کاران برجام در ایران را هم درآورده بود. با این حال به نظر می‌رسد تایید اوباما و تمدید نهایی تحریم‌های داماتو آخرین ضربه به پیکر محتضر برجام خواهد بود.

قول‌های آمریکایی و ماله کشی دولتی

علی رغم امیدواری دولتمردان و اظهارات آنان مبنی بر رعایت اصول توافق از سوی آمریکا، اقدام سنای آمریکا و تصویب لایحه تمدید تحریم‌های ایران موسوم به ISA با صفر رأی مخالف، نشان داد تا چه اندازه می‌توان به قول‌های آمریکایی امیدوار بود!

این اتفاق حتی اگر اوباما از امضای مصوبه سنا شانه خالی کند، در نهایت موجب تمدید تحریم‌ها از یک کانال قانونی دیگر خواهد شد. در این شرایط دیگر مانند گذشته نمی توان با ادعاهایی مثل عدم مخالفت با متن برجام یا اختلاف در تعبیرات بر بدعهدی آمریکا و مرگ برجام ماله کشید. در واقع دولت در موارد مشابهی که در گذشته رخ داده است با رفتارهای نسنجیده و ضعیف کار را به جایی رساند که آمریکا به خود اجازه دهد به صورت علنی به چنین اقدامی دست زند، بدین ترتیب در این مورد نیز اگر دولت واکنشی سخت نشان ندهد، آمریکا با رفتاری جسورانه تر مجددا برای فشار بیشتر بر ایران اقدام خواهد کرد.

maleh

صحنه‌ی جدی امتحان: دولت چه زمانی از تساهل دست بر می‌دارد؟

پیش از این رفتارهای آمریکا تا حدی برجام را زیر سوال برد که چهره‌هایی مثل علی ‌اکبر صالحی و مجید تخت‌روانچی که خود در تیم مذاکره کننده حضور داشتند، درباره نقض برجام واکنش نشان دادند که البته در صحنه‌ی عمل نشانی از اقدام متقابل یا اعتراض عملی ایران نسبت به این اقدام‌ها وجود نداشت.

با این حال اکنون با بیان صریح و موکد رهبر انقلاب مبنی بر نقض برجام در صورت تمدید تحریم‌ها با هر توجیه و لفظی که آمریکایی‌ها در مورد آن به کار ببرند، دولت در صحنه‌ی امتحانی سرنوشت ساز قرار گرفته است. روحانی که از ابتدا با شعار تدبیر و امید پا به عرصه‌ی انتخابات گذاشته بود و هر مشکلی را به زلف آمریکا گره می‌زد، در حال حاضر هم از نتایج مذاکرات بی بهره است و هم در صحنه‌ی اقتصاد کاری از پیش نبرده است. بدین ترتیب برتری شکننده‌ی او در انتخابات پیشین به شدت مورد تهدید است.

آب رفته به جوی بر نمی گردد

ایران پس از اجرایی شدن برجام عجولانه بیش از ۱۲ هزار سانتریفیوژ را از چرخه غنی‌سازی خارج کرد، تحقیق و توسعه برای غنی‌سازی  در فوردو را متوقف کرد، قلب رآکتور اراک را بیرون آورد و آن با بتن‌ پر کرد، به طوری که هرگز قابل استفاده نخواهد بود. به علاوه ۹۷۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده زیر ۵ درصد را از ایران به خارج فرستاد و عملا آن را تا ابد از دسترس خارج کرد.

resized_477673_740

این در حالی بود که ایران تمام این موارد را به عنوان امتیازی برای مذاکره در اختیار داشت، ولی اکنون هر چه داشتیم دادیم و آمریکا به قول‌های خود عمل نکرد. سیاستمداران کهنه کار دولت تدبیر و امید بی‌آن که تضمین محکم و غیرقابل تغییری از حریف بگیرد، بسیاری از تعهدات خود را به صورت کاملا یک جانبه و غیر قابل بازگشت اجرا کرد که خسارت‌های فراوانی را به ایران وارد آورد.

چهار سال گذشت

از همان ابتدایی که دولت حاضر قصد داشت با آمریکا وارد مذاکره شود، رهبر معظم انقلاب در مورد بی نتیجه بودن این مذاکرات تذکر دادند، با این حال به دلیل عطش بچگانه دولت به مذاکره، با آن مخالفت نکردند. امروز در پایان راه دولت یازدهم، به عیان هر آن چه رهبر انقلاب تذکر می‌داد ظاهر شده است. این اتفاق حجت آشکاری است برای آنان که خیال می‌کردند سازش و نرمش در مقابل کدخدا راه حل مشکلات است و اقتصاد مقاومتی و تکیه بر نیروهای بومی را شعار می‌پنداشتند.

3

هم اکنون حدود چهار سال فرصت برای روی آوردن به نیروهای بومی و تقویت توان داخلی از دست رفته است. با این حال نه تنها معیشت مردم سر و سامان نگرفته است، بلکه در مواردی تورم و رکود اقتصادی بر دشواری‌ها افزوده است. از این رو باید به این مسأله که قرار نیست از خارج کشور اتفاقی رخ دهد ایمان بیاوریم و در جهت حل مشکلات از درون و به دست نیروهای بومی بکوشیم.

telegram

Go to TOP