چاپ خبــر
در مراسم ترویج فرهنگ عفاف و حجاب عنوان شد:

حجاب مهم ترین عامل حفظ کرامت زن/ زن با حجاب در جامعه پویاتر است

صبح امروز نشست ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در آموزشگاه ابتدایی دخترانه برکت برگزار شد.

خطبشکن: زهرا الهامی نیا/ صبح امروز نشست ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در آموزشگاه ابتدایی دخترانه برکت برگزار شد.

زن با حجاب در جامعه پویاتر است

سرکار خانم قانعی در این مراسم که از سوی حوزه بسیج دانش آموزی شهید مطهری برگزار شد با بیان این که آموزشگاه‌های شهرستان در حوزه‌ی عفاف و حجاب نمونه هستند اظهار کرد: برنامه امروز با عنوان «ما زنده‌ایم» در موضوع عفاف و حجاب و برای نشان دادن این موضوع برگزار شده است که نشان دهد زنان در جامعه با حجاب زنده تر و پویاتر هستند.

فرمانده حوزه بسیج دانش آموزی شهید مطهری به حماسه سازی زینب کبری(س) اشاره کرد و گفت: آن حضرت در تمام مراحل توانستند با با حفظ حجاب خود پیام نهضت امام حسین(ع) را منتشر و آن را جهانی کردند.

وی با اشاره به این که حفظ حجاب مانع فعالیت‌های اجتماعی زنان نیست اضافه کرد: زن مسلمان در تمام دنیا توانسته است با حفظ حجاب نقش آفرینی کند.

حجاب مهم ترین عامل حفظ کرامت زن

سرکار خانم اکبرپور حفظ حجاب را مهم ترین عامل حفظ کرامت زن عنوان کرد و افزود: بر اساس آیات قرآن حجاب سه نوع دارد: حجاب پوششی، حجاب گفتاری و حجاب رفتاری.

این کارشناس عفاف و حجاب در توضیح انواع مختلف حجاب بیان کرد: حجاب پوششی زیبایی‌های ظاهری زن را از دید نامحرم حفظ می‌کند و چادر بهترین نوع این حجاب است.

وی در ادامه به تشریح حدود حجاب برای بانوان اظهار کرد: حدود حجاب به نحوی تعیین شده است که علاوه بر این که مانعی برای فعالیت‌های زن ایجاد نمی کند موجب می‌شود نگاه‌های نامحرم نیز برای او مشکل ساز نشود.

اکبرپور تعبیر «خِمار» و «جلباب» در قرآن را یادآور شد و در معنای آن خاطرنشان کرد: در صدر اسلام به پیامبر امر شد به مردم دستور دهند روسری‌های بلندی به سر کنند و تا پیشانی خود به جلو بکشند، ضمن این که زنان طبق دستورات اسلام باید لباسی شبیه چادر نیز بپوشند تا بدن خود را محفوظ دارند.

وی نتیجه گرفت: از این دو آیه این طور برداشت می‌شود که بهترین حجاب برای یک زن، چادر است.

اکبرپور در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح حجاب گفتاری پرداخت و تصریح کرد: زن در برخورد با نامحرم نباید صدای خود را به گونه‌ای درآورد که موجب جلب توجه شود.

وی در توصیف حجاب رفتاری نیز گفت: در اسلام به زنان دستور داده شده است به گونه‌ای راه نروند که با نشان دادن زینت‌های خود باعث جلب توجه نامحرم شوند.

این کارشناس عفاف و حجاب در پایان نتیجه گرفت: هدف حجاب اسلامی، پوشش و حریم قایل شدن در معاشرت زنان با مردان نامحرم است، بنابراین پوشش زن مانعی در مقابل افراد نامحرم است که قصد نفوذ و تصرف در حریم آنان را دارند.

اکبرپور سلامت جامعه، پیشگیری از فساد اخلاقی، مبارزه با مظاهر بی دینی و حفظ کیان خانواده را به عنوان نتایج حفظ حجاب از سوی زنان عنوان کرد و ادامه داد: علی رغم تبلیغاتی که از سوی رسانه‌های غربی صورت می‌گیرد، در جوامع غربی که حجاب رواج ندارد، زنان مشکلات بسیاری دارند.

در این نوشتار، آیه‌ی ۵۹ سوره‌ی احزاب و نکات پیرامون آن را بررسی کردیم، اما در مورد انواع حجاب، با مطالعه‌ی کتب تفسیری و آیات قرآنی دیگر، مشخص می‌شود که انواع حجاب در قرآن، به سه بخش تقسیم شده است.

مسابقه حضوری، شعرخوانی و اجرای دکلمه توسط دانش آموزان در موضوع عفاف و حجاب از جمله برنامه‌های دیگر این مراسم بود.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP