چاپ خبــر
در نشست کمیته رسانه‌ای ستاد بزرگداشت روز 4 دی مطرح شد:

لزوم تاسیس دبیرخانه دائمی روز ایثار و شهادت آران و بیدگل/ نقش مردم پررنگ‌تر شود

نشست هم اندیشی کارگروه رسانه ستاد گرامیداشت روز حماسه و ایثار آران و بیدگل پیش از ظهر امروز با حضور برخی مسئولان ستاد و شماری از خبرنگاران در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان برگزار شد.

به گزارش خطب شکن، نشست هم اندیشی کارگروه رسانه ستاد گرامیداشت روز حماسه و ایثار آران و بیدگل پیش از ظهر امروز با حضور برخی مسئولان ستاد و شماری از خبرنگاران در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان برگزار شد.

دبیرخانه دائمی ایثار و شهادت آران و بیدگل تشکیل شود

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد آران و بیدگل در این نشست با بیان این که وجود دبیرخانه‌ای برای هماهنگی امور مربوط به برگزاری مراسم روز ۴ دی ماه ضروری است اظهار کرد: با تاسیس این دبیرخانه جایگاه مشخصی برای انجام هماهنگی‌ها ایجاد خواهد شد.

میثم نمکی ایجاد این دبیرخانه را یکی از اولویت‌های اصلی برای مراسم سال آینده‌ی روز ایثار و شهادت آران و بیدگل عنوان کرد و گفت: برگزاری جشنواره‌ی ایثار و شهادت یکی از طرح‌های مطرح شده است که با توجه به فرصت محدود باقیمانده، در سال جاری قابلیت اجرایی ندارد، با این حال در سال‌های آینده می‌توان آن را در دستور کار دبیرخانه قرار داد.

وی بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های مردمی در حوزه‌های فرهنگی و هنری برای گرامیداشت این روز تاکید کرد و افزود: آران و بیدگل ظرفیت‌های بسیاری دارد و برگزاری برنامه‌های روز ایثار و شهادت با محوریت آثار هنری و فرهنگی نتایج خوبی در بر خواهد داشت.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد آران و بیدگل با اشاره به برگزاری مراسم گرامیداشت روز ایثار و شهادت در سال گذشته خاطرنشان کرد: با توجه به این که سال گذشته برای نخستین بار چنین مراسمی در آران و بیدگل برگزار می‌شد، باید با آسیب شناسی برنامه‌های آن در جهت شناسانده هر چه بیشتر جایگاه این روز به مردم شهرستان تلاش کرد.

میثم نمکی با دعوت از رسانه‌ها برای ضبط گزارش‌های مردمی و ثبت بازخوردهای اجرای این برنامه در سال گذشته تصریح کرد: ساخت سرود به مناسبت این روز، اجرای مسابقات مختلف و برپایی شب شعر و خاطره و نمایشگاه‌های مرتبط از جمله برنامه‌هایی است که می‌تواند در شهرستان اجرا شود.

مراسم ۴ دی حرکت آفرین باشد

رئیس بنیاد شهید آران و بیدگل نیز در این نشست با تاکید بر این که مراسم این روز باید از حد برگزاری یادواره‌ی شهدا خارج شود تصریح کرد: قطعا گسترش برنامه‌های روز ایثار و شهادت آران و بیدگل و گسترش آن باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

غلامرضا حیدری نیز بر لزوم ایجاد دبیرخانه دائمی ایثار و شهادت شهرستان تاکید کرد و ادامه داد: در نخستین جلسه ستاد بزرگداشت این روز این پیشنهاد از سوی بنیاد شهید مطرح و پیگیری خواهد شد.

وی اثر برگزاری مراسم مرتبط با شهدا را بسیار عظیم توصیف کرد و گفت: چنین مراسمی باید حرکت آور باشد و موجب اشاعه‌ی روحیه‌ی ایثار و شهادت در جامعه شود.

رئیس بنیاد شهید شهرستان به فعالیت‌های این اداره در زمینه‌ی مستندسازی آثار و خاطرات شهدا اشاره کرد و افزود: با توجه به گذر زمان و از بین رفتن بسیاری از آثار شهدا، مستندسازی این آثار باید هر چه زودتر در دستور کار قرار گیرد.

روز ایثار و شهادت مردمی تر شود

مسئول بسیج دانش آموزی آران و بیدگل نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت مردمی شدن مراسم روز ایثار و شهادت اظهار کرد: استفاده از ظرفیت‌های مردمی در برگزاری مراسم روز ۴ دی و نقش آفرینی اقشار مختلف در این برنامه ضروری است.

غلامرضا عاملی با بیان این که برخی گروه‌های مردمی آمادگی خود را برای ایفای نقش در این مراسم اعلام کرده اند اضافه کرد: در حال حاضر برخی گروه‌های تئاتر و سرود بسیجی آماده‌ی اجرای برنامه‌های مناسبتی با موضوع ایثار و شهادت هستند و باید مورد حمایت قرار گیرند.

وی ادعای برخی شهرستان‌های دیگر مبنی بر دارا بودن رتبه‌ی نخست ایثارگری کشور را یادآور شد و بیان کرد: باید تحقیقات مورد نیاز در این خصوص صورت گیرد و نتایج آن به عنوان سندی از رتبه‌ی نخست آران و بیدگل در ایثار و شهادت عرضه شود.

دعوت از اقشار و اصناف مختلف و تقدیر از برگزیدگان آن‌ها در زمینه‌هایی مثل اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی از جمله پیشنهادهایی بود که عاملی برای برگزاری هر چه بهتر برنامه‌های روز ایثار و شهادت آران و بیدگل عنوان کرد.

گفتنی است نقش رزمندگان گردان امام محمدباقر(ع) که متشکل از رزمندگان منطقه‌ی آران و بیدگل بود، در جنگ تحمیلی در عملیات کربلای ۴ و ۵ بسیار شاخص بود. در این عملیات که به منظور تسخیر بصره و با اتکا به اصل غافلگیری از روز ۴ دی ماه ۶۵ آغاز شد، رزمندگان گردان امام محمدباقر(ع) به عنوان خط شکن وارد عمل شدند و با تقدیم شهدای بسیار، افتخار آفریدند.

telegram

Go to TOP