چاپ خبــر
سنت و انحراف (1)؛

موکبیسم: پدیده موکب‌سازی هیأت‌های عزاداری آران و بیدگل در مسیر پیاده روی اربعین

حضور مردم آران و بیدگل برای پذیرایی از زائران اربعین اتفاق بسیار خوبی است. با این حال خطری که مانند تمام امور معنوی در کمین این فعالیت پسندیده قرار دارد، خالی شدن آن از معنویت و اکتفا به امور ظاهری است. از این رو این مطلب سعی دارد توجه مسئولان برپایی موکب‌های آران و بیدگلی را به برخی مسائل معطوف کند تا در آینده برای ارتقای کار مورد توجه قرار گیرد.

خطب شکن: آران و بیدگل سرزمینی است که به حفظ سنت‌ها خصوصا در مراسم مذهبی مشهور است. همین نکته توجه‌ها را به عزاداری این شهرستان در محرم و صفر معطوف و صداوسیما را برای پوشش مراسم مختلف آن بسیج کرده است. با این حال خصوصا در سال‌های اخیر، رویدادهایی در این مراسم به چشم می‌خورد که ممکن است حتی راه آن را از مسیر درست منحرف کند. به همین دلیل خطب شکن پرونده‌ای را تحت عنوان «سنت و انحراف» کلید زده است تا نگاهی متفاوت به برگزاری مراسم مذهبی در این شهرستان داشته باشد و انحراف‌هایی را که عمدتا با لباس سنت و در سایه‌ی باورهای خرافی و عوامانه وارد این مراسم می‌شود ردیابی کند.

در نخستین مطلب از این پرونده، نگاهی آسیب شناسانه به فراگیر شدن موکب سازی در بین هیأت‌ها و نهادهای مذهبی آران و بیدگل خواهیم داشت که در مسیر پیاده روی زائران اربعین به خدمت رسانی به ایشان می‌پردازند.

*****

پدیده‌ی جهانی اربعین که حاصل قیام اباعبدالله(ع) علیه ظلم و جور و نشانه‌ی زنده بودن خون مظلومان کربلاست، امسال با قوت هر چه بیشتر برگزار شد و چشم جهان را علی رغم تلاش رسانه‌های غربی به خود معطوف کرد. در کنار حضور میلیونی مردم از کشورهای مختلف جهان، پذیرایی مخلصانه مردم عراق از زائران حسینی که صحنه‌های بی نظیری از ارادت به ساحت اهل بیت را به نمایش می‌گذاشت، از نقاط برجسته‌ی این همایش عظیم بود. در سراسر مسیرهای منتهی به کربلا، موکب‌های مختلف برای خدمت رسانی به زائران از چند روز پیش از اربعین برپا شده بود و از مردم پذیرایی می‌کرد.

f1a8d4e4-35d5-4566-b811-f5e67390e342

در این میان چند سالی هست که با افزایش حضور مردم در راهپیمایی اربعین، سایر ملت‌ها خصوصا مردم ایران نیز برای خدمت رسانی به زائران حسینی دست به کار و دوشادوش مردم عراق وارد صحنه شده‌اند. البته این کار از سال‌ها پیش، از سوی مردم آران و بیدگل مورد توجه قرار گرفت و حتی زمانی که موکب سازی ایرانی‌ها در مسیر پیاده روی اربعین به این شکل باب نشده بود، این شهرستان افتخار خدمت رسانی به زائران پیاده روی اربعین را در کارنامه خود ثبت کرده بود.

موکبیسم به جای گنبدیسم!

عزاداری اباعبدالله(ع) از جمله رازهای مکتب شیعه است که بزرگان جملگی معترفند حیات اسلام ناب در گرو برگزاری پر شور و مستمر آن است. خون سالار شهیدان(ع) زنده و زنده کننده است و اگر نام و یاد حسین(ع) در جامعه زنده باشد، دیگر نه تنها ظلم مجال گردن کشی پیدا نمی‌کند بلکه امورات مردم نیز در مسیر درست خود هدایت می‌شود…

با این حال همیشه نگاه عوامانه به عزاداری و ظاهرنگری در این مورد بلای بزرگی بوده که هدف را منحرف و ظواهر را حاکم کرده است. از علامت کشی گرفته تا مداح و سبْک و نوحه های آن چنانی، همگی در دوره هایی میدانی برای چشم و هم چشمی ها و «مسابقات هیأتی» شده است. در آران و بیدگل هم «گنبدیسم» که بیانگر مسابقه ساخت گنبدهای بزرگ‌تر برای نشان دادن عظمت بیشتر بود، از جمله همین مسابقات بود که مدتی مایه‌ی مضحکه‌ی عام و خاص و نقل محافل مطایبه و شوخی و مایه‌ی تاسف و افسوس محافل روشنگری و تعمّق شده بود…

showpic

به همین شیوه آن چیزی که پیش از اربعین امسال بیش از هر چیز خودنمایی می‌کرد، تبلیغاتی بود که در گوشه گوشه‌ی شهر در راستای جذب کمک برای ساخت موکب در مسیر اربعین انجام می‌شد. گویا هیأت‌های مذهبی و حتی برخی نهادهای دیگر میدان مسابقه‌ی جدیدی پیدا کرده‌اند و می‌خواهند با ساخت موکب به هر صورت ممکن از قافله عقب نمانند.

موکبیسم: دورهمی مسیر کربلا

در مسیر پیاده روی اربعین، همه زائر حسین(ع) هستند و رنگ و نژاد و زبان و ملیت تفاوتی بین آن‌ها ایجاد نمی‌کند. یکی از مهم ترین اتفاقاتی هم که این حادثه را در تاریخ حیات انسان بی نظیر می‌کند، نگاه یکسان مردم عراق به مسافران اباعبدالله(ع) است که بی شائبه همه را به یک چشم می‌بینند و به یک شیوه از آنان پذیرایی می‌کنند…

arbaein

با این وجود یکی از آفت‌هایی که امسال خصوصا از سوی زائران آران و بیدگلی پیاده روی اربعین گوشزد شد، حالت «دورهمی» برخی موکب‌های مسیر بود، به شکلی که حتی گاهی مهمانان اخراج می‌شدند تا جا برای دوستان و آشنایان عوامل موکب خالی شود.

موکبیسم کاشانیسم

یکی از نکات قابل تامل در مورد موکب‌هایی که از شهرستان آران و بیدگل، خصوصا برخی روستاها و شهرهای تابعه در مسیر راهپیمایی برپا شده بود به چشم می‌خورد، استفاده از عنوان کاشان در نام موکب بود، شاید به این خاطر که برخی خیال می‌کنند با جدا شدن از آران و بیدگل و پناه بردن به دامان شهرستان بزرگ‌تری مثل کاشان، عرصه‌ی بیشتری برای رشد و شناخته شدن پیدا می‌کنند، شاید هم این کاربرد به این خاطر باشد که «کاشانی» بودن حتی در مسیر کربلا هم باکلاس تر از «آران و بیدگلی» بودن است…

photo_2016-11-28_23-48-40

photo_2016-11-28_23-48-36

موکبیسم: استراحتگاه و غذاخوری بین راهی

حضور مردمی از سراسر جهان در گردهمایی عظیم کربلا موجب می‌شود ظرفیت تبلیغی عظیمی به وجود آید که هیچ همتایی در بین مناسبت‌های مذهبی عالم ندارد. با این حال آن چه به عنوان حلقه گمشده فعالیت‌های موکب‌های شهرستان در مسیر کربلا به چشم می‌خورد، استفاده از این ظرفیت برای فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی بود. در واقع مسئولان موکب‌های آران و بیدگل موکب را به عنوان یک استراحتگاه و غذاخوری بین راهی می‌دیدند و از ابتدا به جمع آوری و تدارک اقلام مورد نیاز برای همین مسائل بسنده کردند. در حالی که شایسته است در سال‌های آینده فکری برای بهره برداری از ظرفیت عظیم معنوی و تبلیغی این مراسم عظیم هم بشود.

fartor-ir-1224

*****

برپایی موکب برای پذیرایی از زائران پیاده اربعین، اتفاق خجسته‌ای است که می‌تواند در بلندمدت به استحکام روابط معنوی ملت‌های مسلمان بیانجامد. وارد شدن هیأت‌های مذهبی آران و بیدگل برای پذیرایی از زائران این رویداد عظیم نیز اتفاق بسیار خوبی است که باید آن را به فال نیک گرفت و مورد حمایت قرار داد. با این حال خطری که مانند تمام امور معنوی در کمین این فعالیت پسندیده قرار دارد، خالی شدن آن از معنویت و اکتفا به امور ظاهری است. از این رو این مطلب سعی داشت مواردی را گوشزد کند تا در آینده برای ارتقای کار مورد توجه مسئولان برپایی موکب‌های آران و بیدگلی قرار گیرد. نوکری اباعبدالله(ع) افتخاری است که نصیب هر کس نمی‌شود، با این حال باید مواظب بود زیرا گاهی همین مسأله، موجب تبختر و غرور و زمینه ساز بروز انحراف می‌شود.

telegram

 1. سالاوان گفته:

  شکوه و زیبایی های اربعین را با این چیزها از بین نبرید

 2. حمید گفته:

  بسیار عالی بود.

 3. صادق گفته:

  حالا کاشان یا آران و بیدگل، چه فرقی می‌کنه؟
  خطب جان! از شما دیگه توقع نمی‌ره در این دعواهای حیدری نعمتی قرون وسطایی وارد شوید.

 4. ناشناس گفته:

  اقا منطقه بزرگ تر نه شهرستان بزرگتر !!!!!! در ثانی شما که می خواهید برید زیر نظر قم !!! دارید با قم مذاکره می کنید چی فرقی داره بگید ارون قم .. یا نوش اباد قم کاری نداره ..

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP