چاپ خبــر
تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی؛

آذر انقلابی آران و بیدگل/ تظاهرات عظیم روز وحدت و تقدیم یک شهید به انقلاب اسلامی

۸ آذرماه ۵۷ راهپیمایی عظیمی با حضور جمعی از مردم کاشان و آران و بیدگل از محله ی فاطمیه ی بیدگل به سمت امامزاده محمدهلال(ع) برگزار شد که جمعیت حاضر در این راهپیمایی که حدود ۳۰ هزار تن تخمین زده شده است.

خطب شکن: اکبر مسجدی آرانی، محقق و کارشناس تاریخ گنجینه‌ی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و شهدای شهرستان آران و بیدگل/ روز ۸ آذرماه ۵۷ راهپیمایی عظیمی با حضور جمعی از مردم کاشان، با شعار وحدت مردم کاشان و آران و بیدگل از محله‌ی فاطمیه‌ی بیدگل به سمت امامزاده محمدهلال(ع) برگزار شد که جمعیت حاضر در آن حدود ۳۰ هزار تن تخمین زده شده است.

در این روز ده‌ها ماشین کوچک و بزرگ از اتوبوس، مینی بوس، کامیون گرفته تا خودروهای شخصی و عمومی، مردم کاشان را به بیدگل منتقل کردند. در ساعت ۹ صبح که محل شروع تظاهرات از جمعیت مالامال شده بود، راهپیمایی شروع شد. یکی از اهالی منطقه، شعری را که در مدح امام(ره) سروده بود خواند و با این کار از شهروندان کاشانی استقبال کرد.

پس از آن، سخنگو و رهبر جنبش (که فردی به نام مشکینی بود)، شاداب و سرزنده بر جایگاه سخن رفت و ضمن بیان نکات و تذکراتی، شعارهای بین راه را تعلیم داد و از مجموعه‌ی حاضران، خواست تا نظم و آرایش ویژه‌ای به خود بگیرند و حرکت را آغاز کنند.

همراه جمعیت و در فواصلی خاص، پرده نوشته‌ها و پوسترها و پلاکاردهایی از تصاویر و جملات حضرت امام خمینی(ره) به وسیله‌ی مردم حمل می‌شد. در حین حرکت دسته‌ی تظاهرات‌کننده اهالی آران و بیدگل با کمال اشتیاق و با نثار گل و گلاب و قربانی گاو و گوسفند، مقدم شهروندان کاشانی را گرامی داشتند.

hpqscan0003
راهپیمایی ۸ آذر ۵۷

جمعیت پس از گذر از میدان امامزاده‌هادی(ع) به سمت میدان شهرداری آران به راه افتاد و با عبور از سبزه میدان (میدان امام حسن(ع) فعلی) به سمت خیابان محمدهلال(ع) حرکت کرد. در مسیر در دو نقطه جمعیت برای نثار فاتحه به روح شهیدان علی خدمتی و جواد عبداللهی که در روز هفده شهریور به شهادت رسیده بودند، توقف کرد.

نقطه‌ی پایان تظاهرات این روز، حرم حضرت محمدهلال(ع) بود. طبق معمول لحظاتی قبل از رسیدن به نقطه‌ی مورد نظر، تظاهرات به جایگاه نهایی خود رسید و موج روان جمعیت در یک حرکت دورانی مستمر و شتابنده، با دست کشیدن از شعارهای بین راه، یک صدا «مرگ بر شاه» را فریاد زدند.

موج روان جمعیت وارد صحن شد. فراوانی جمعیت رستاخیزی ایجاد کرده بود. در آن میان «مشکینی» ایستاد و سخن آغاز کرد. وی ابتدا از مهمان نوازی مردم آران و بیدگل تقدیر و تشکر کرد. پس از آن بر اساس روال معمول، مردم را از اطلاعات و اخبار جنبش انقلاب در سراسر کشور مطلع کرد و خبرهایی از آبادان، اصفهان، رشت و… را به سمع حاضران رساند. سپس مردم را به وحدت و مقاومت و مبارزه تا رسیدن به پیروزی نهایی دعوت کرد.

پس از مشکینی روحانی مهاجری که ظاهرا از قم آمده بود، به ایراد سخن پرداخت و مجددا مردم را به مبارزه با نظام شاهنشاهی تا پیروزی کامل فراخواند… برنامه به انتهای خود نزدیک می‌شد و مردم کاشان آرام آرام آماده‌ی بازگشت می‌شدند. مردم آرام آرام از آستان امامزاده محمدهلال(ع) خارج می‌شدند و در صدد یافتن وسیله‌ای برای رفتن به منازل خود بودند که صدای شلیک تیر هوایی به گوش رسید.

ساعت حدود ۱۱:۳۰ صبح بود که سبزه میدان با انبوه جمعیتی که از حرم محمدهلال(ع) بازگشته بودند، آکنده شده بود. پس از شلیک چند تیر هوایی، ماموران اقدام به شلیک گاز اشک آور کردند.

جنگ و گریز آغاز شد. مردم در پاسخ به شلیک هوایی و استفاده‌ی ماموران از گاز اشک آور، به ناچار متوسل به پرتاب سنگ شدند و بدین ترتیب «قیام سنگ» آغاز شد. مردم برای این که میدان مانور را از دست ماموران بگیرند و آنان را منفعل کنند، با اتخاذ تاکتیکی فرسایشی، برای افسرده و خسته کردن ماموران وارد کوچه‌ها شدند تا عرصه را به دست گیرند. با این حال در جریان این درگیری‌ها شهید عبدالله غفوره با اصابت گلوله‌ی دژخیمان به فیض شهادت نائل آمد و شماری از مردم آران و بیدگل از جمله زنده یاد محمدجواد عصارپور و شهید حسین دهقانی مجروح شدند.

hpqscan0005
بسیجی شهید علی محمد غفوره در کنار پیکر شهید عبدالله غفوره

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP