چاپ خبــر
نخبه قرآنی شهرستان:

مسئولان آران و بیدگل به فعالیت‌های قرآنی توجه نمی‌کنند

با توجه به استعدادهای بسیاری که در آران و بیدگل وجود دارد مسئولان باید توجه بیشتری به فعالیت‌های قرآنی داشته باشند. با این حال آنان چندان رسیدگی نمی‌کنند و برنامه‌ای برای رسیدگی به اوضاع قاریان و حافظان شهرستان وجود ندارد و اگر افرادی رشد می‌کنند با تلاش خودشان و خانواده‌های آن‌ها است.

خطب شکن: اوایل آبان ماه محمدجواد نصیری که پیش از این به عنوان نخبه جوان قرآنی مطرح شده بود توانست رتبه ممتاز و مقام  نخست رشته ترتیل  سی و نهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم کشور را به دست آورد.

وی که پیش از این موفق به کسب رتبه نخست حفظ کل قرآن کریم در مسابقات دانش آموزی کشور سال ۹۰ در اراک، رتبه نخست قرائت قرآن هلال احمر کشور در سال ۹۰ در شهر کرد، رتبه نخست ترتیل، اذان و قرائت سازمان اوقاف در سال ۹۰، رتبه عالی قرائت سازمان دارالقرآن کریم تهران سال ۹۱، رتبه نخست دومین جشنواره هم آوایی نغمه‌های آسمانی در سال ۹۱، رتبه نخست رشته حفظ سی و دومین دوره مسابقات قرآن و عترت دانش‌آموزان کشور در سال ۹۳، رتبه ممتاز رشته اذان مسابقات اوقاف کشور در سال ۹۳، حضور در اردوی استعدادهای درخشان قرآنی در سال ۹۴، رتبه سوم رشته ترتیل مسابقات مدهامتان در سال ۹۴، رتبه برتر رشته قرائت تقلیدی مصطفی اسماعیل در مسابقات قرآنی اسرا در سال ۹۵ و رتبه ممتاز بیستمین دوره مسابقات اذان جمهوری اسلامی در سال ۹۵ شده بود، تنها ۲۱ سال سن دارد.

نصیری در این گفتگوی کوتاه با بیان برخی رتبه‌هایی که در مسابقات مختلف قرآنی به دست آورده است، نگاهی نیز به وضعیت توجه مسئولان شهرستان به فعالیت‌های قرآنی دارد.

***

چه زمانی به قرائت و حفظ قرآن روی آوردید؟

بنده از کودکی در کلاس‌های قرآن انجمن قاریان و حافظان امامزاده محمد هلال‌ بن علی(ع) و در دارالقرآن حرم حضور پیدا کردم و بعد از آن وارد کلاس‌های حفظ شدم. آن زمان تحت نظر آقای مجتبی بیابان‌پور موفق شدم حدود ۲۰ جزء قرآن را همراه با کلاس، حفظ کنم، بعد از آن خودم در منزل ۱۰ جزء دیگر را حفظ کردم و به لطف خدا حافظ کل قرآن شدم. بعد از حفظ قرآن از سال ۸۷ به صورت تخصصی به قرائت مشغول شدم.

31

به جز آقای بیابان‌پور، از محضر کدام اساتید بهره بردید؟

استاد اصلی من پدرم هستند و غیر از آقای بیابان‌پور در محضر اساتیدی چون آقایان رحیمی و ستوده شاگردی کردم. در اصفهان هم از راهنمایی‌های استاد شاه‌میوه و در تهران از شاگردی استاد ابوالقاسمی بهره بردم. فارغ از این‌ها در چند دوره استعدادهای درخشان سازمان دارالقرآن نیز در محضر برخی اساتید طراز اول کشور حضور یافتم.

اشتغال به فعالیت‌های قرآنی مانع دیگر امور زندگی شما نیست؟

خبر! به لطف خدا قرآن همواره انسان را کمک می‌کند. در حال حاضر نیز بنده علاوه بر فعالیت‌های قرآنی به تحصیل هم اشتغال دارم. علاوه بر این سعی می‌کنم به ورزش هم بپردازم و فوتبال و والیبال را به صورت تفریحی دنبال می‌کنم.

از چه زمانی در مسابقات قرآن حضور پیدا کردید و به چه مقام‌هایی دست یافتید؟

مسابقات را در مقطع دانش‌آموزی آغاز کردم و در رشته حفظ در سال‌های ۹۰ و ۹۳ موفق شدم مقام اول کشور را کسب کنم. در رشته قرائت هم مقام اول استانی و کشوری دانش‌آموزی را در کارنامه دارم، در مسابقات اوقاف هم در رشته اذان شکوفه‌ها برگزیده شدم و سال گذشته هم در رشته اذان بزرگسالان پنجم شدم. در مسابقات تلاوت سازمان دارالقرآن، مسابقات مدهامتان، هلال احمر، مسابقات تلویزیونی اسراء و مسابقات متعدد دیگر به مقام اول رسیدم، امسال هم در رشته ترتیل مقام اول مسابقات کشوری قرآن کریم را به دست آوردم. در جشنواره تقلید تلاوت و مسابقات تلاوت احسن هم اول شدم.

nasiri

البته باید بگویم که هدف اصلی فعالیت‌های قرآنی رشد فرهنگی جامعه است و اگر شرکت در مسابقات این چنینی مورد توجه قاریان و حافظان قرار می‌گیرد به این دلیل است که این مسابقات تنها فضایی است که آنان می‌توانند میدانی برای تلاوت پیدا کند و خود را به جامعه معرفی کند. از این رو ما هم به نوعی ناچار هستیم در مسابقات شرکت کنیم.

امسال شما در مسابقات کشوری اوقاف در رشته‌ی ترتیل شرکت کردید. با توجه به این که امکان حضور در رشته‌های حفظ را هم داشتید، چرا چنین تصمیمی گرفتید؟

با توجه به این که بنده حافظ کل قرآن هستم و ارائه محفوظات به روش ترتیل است، در این رشته آمادگی خوبی داشتم و همان گونه که پیش‌بینی می‌کردم موفق شدم در رشته ترتیل مقام اول کشور را از آن خود کنم.

1477226746356

در آینده قصد شرکت در مسابقات حفظ قرآن را هم دارید؟

بله! من خیلی دوست دارم در هر دو رشته موفقیت‌هایی کسب کنم اما فعلاً اولویت من حضور در مسابقات حفظ و تقویت بیش از پیش محفوظات است.

فعالیت‌های قرآنی شما در آران و بیدگل چگونه است؟

بنده در کرسی‌های تلاوت حرم به طور مرتب حضور دارم و تلاوت می‌کنم و قاری مؤذن حرم هستم، البته در این شهر قاریان قرآن مانند حرم امام رضا(ع) در روزهای معینی از هفته به تلاوت قرآن نمی‌پردازند، اما در برنامه‌های مختلف از جمله برخی برنامه‌های پخش زنده‌ تلاوت‌هایی دارم. باید بگویم افتخار تلاوت در حرم یکی از بزرگترین افتخارات زندگی من است.

به جز این یک جلسه قرائت قرآن در موضوعات روخوانی و تجوید دارم و به تازگی یک جلسه حفظ قرآن هم در دارالقرآن حرم را‌ه‌اندازی کرده‌ام. این کلاس‌‌ها ویژه نوجوانان است.

photo_2016-04-04_00-49-01

به عنوان یکی از نخبگان قرآنی شهرستان، وضعیت فعالیت‌های قرآنی آران و بیدگل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به لطف خدا شهرستان آران و بیدگل با عنایت اهل بیت علیهم السلام پیشرفت‌های بسیار زیادی در زمینه فعالیت‌های قرآنی داشته است و با توجه به استعدادهای بسیاری که در آران و بیدگل وجود دارد مسئولان باید توجه بیشتری به فعالیت‌های قرآنی داشته باشند و امکانات بیشتری را برای فعالان این عرصه فراهم آورند. با این حال متأسفانه مسئولان چندان رسیدگی نمی‌کنند و برنامه آموزشی و یا رسیدگی به اوضاع قاریان و حافظان وجود ندارد و اگر افرادی رشد می‌کنند با تلاش خودشان و خانواده‌های آن‌ها است.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP