چاپ خبــر
گفتگو با مداح جوان آران و بیدگلی:

مداح فقط نوکر اهل بیت(ع) است/ مداحی جدید باید دارای مضمون باشد

مداح نباید در هر مجلسی شرکت کند، نباید بی جهت دست به تعریف و تمجید از اشخاص بزند؛ مداح فقط نوکر اهل بیت(ع) است. مداح اگر می‌خواهد کلامش نافذ باشد و از مردم اشک بگیرد، باید اهل مناجات و جماعت و تضرع باشد و چشم و زبانش را کنترل کند.

خطب شکن، زهرا الهامی نیا: بیست و دوم آبان ماه بود که خبر کسب رتبه نخست دانشجوی آران و بیدگلی در سی و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشگاهیان سراسر کشور در بخش دعاخوانی، در مراسم اختتامیه‌ی این مسابقات منتشر شد. مهدی فخرالدین که در رشته‌ی حقوق در دانشگاه پیام نور مرکز آران و بیدگل در حال تحصیل است پیش از این نیز موفق شده بود در مسابقات مختلف افتخاراتی را کسب کند که رتبه اول بیست و هشتمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشگاهیان سراسر کشور در بخش مداحی (سال ۹۲)،  رتبه اول بیستمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام نور در بخش دعاخوانی (سال ۹۴) و رتبه اول هفدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشگاه پیام نور در بخش مداحی (سال ۹۲) از این جمله است. این گفتگو به بهانه ی موفقیت اخیر فخرالدین با وی صورت گرفته است.

***

از چه زمانی مداحی و دعاخوانی را آغاز کردید؟

از آن جا که لطف الهی شامل حال من شده بود، از ابتدا در خانواده ای مذهبی و محیطی بزرگ شدم که ذکر و نام اهل بیت(ع) در آن جریان داشت. از این رو تقریبا از شش سالگی شروع به مداحی کردم. خوب یادم است اولین باری که به صورت رسمی مداحی کردم در ایام فاطمیه و در بیت الزهر(س) در محله‌ی دربند آران و بیدگل بود. آن جا روضه حضرت زهرا(س) خواندم و داستان مداحی‌ام آغاز شد.

از حضور خود در مسابقات مختلف بگویید. به نظر شما اصلی ترین فایده ای که این مسابقات برای شما دارد چیست؟

اصرار دوستان یکی از مهم ترین دلایلی است که من در مسابقات مختلف شرکت می‌کند. شکر خدا این مسابقات تاثیرات خیلی خوبی هم بر جای می‌گذارد. در واقع این کار یکی از راه‌هایی است که می‌توانم به سنجش خود بپردازم و ببینم آیا زحماتی که در این عرصه کشیده‌ام ثمربخش بوده است یا خیر.

mehdi fakhradin

عوامل موثر در موفقیت شما چیست؟

لطف خدا و عنایت حضرات معصومین(ع) و در کنار آن دعای خیر پدر و مادر عامل اصلی موفقیت و نتیجه دادن تلاش‌های من در این عرصه است. ضمن این که من برکت ازدواج را در عملکرد خود به خوبی مشاهده کرده ام، به طوری که پس از این اتفاق تحولات زیادی در فعالیت من رخ داده است. علاوه بر این غیر از پدرم که هم مداح و هم روحانی است و نخستین استاد بنده به شمار می‌آید، افتخار شاگردی در محضر اساتیدی همچون حاج بابا لطف الله مصنوعی، حاج اسماعیل اخباری، حاج حسن‌هارونی، حاج ناصر مداحی، حاج سید حسن سیدیان و در سال‌های اخیر رضا حمامی (صفیر آرانی) را داشته ام که همواره راهنمایی‌های خود اشکالات موجود را برطرف کرده‌اند.

به عنوان یک مداح، در لحظات دشوار زندگی چه ذکری شما را آرام می‌کند؟ چه بیتی را بیشتر دوست دارید؟

یکی جمله «سلامٌ علی قلبِ زینبَ الصبور» و یکی هم «سلام بر سیدالشهدا»ست… بیتی را هم که دوست دارم این است: شکر خدا را که در پناه حسینیم/ عالم  از  این خوب تر پناه ندارد.

به نظر شما یک مداح خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

یک مداح خوب باید شجاعت باشد، از یک طرف باید ظرفیت و جرأت اجرای برنامه در مقابل جمعیت عظیمی را که در هیأت حضور دارند داشته باشد و از طرف دیگر باید از گفتن اصول و حقایق نترسد. مداح باید صوت و لحن خوبی هم داشته باشد و با اشعار مناسبی که می‌خواند، روحیه حماسی و انقلابی مردم را تقویت کند. ضمن این که از بر بودن اشعار پر مغز و پر معنی برای مداح یک شرط اساسی است. به علاوه آشنایی با سبک‌های مختلف و نواهای موسیقایی کار مداح را ارتقا می‌بخشد.

در کنار این‌ها شخصیت یک مداح به خاطر نگاهی که جامعه به او دارد، بسیار مورد توجه است، از این رو باید مداحان متخلق و متدین باشند و خود را در قبال جامعه مسئول ببینند. مداح نباید در هر مجلسی شرکت کند، نباید بی جهت دست به تعریف و تمجید از اشخاص بزند؛ مداح فقط نوکر اهل بیت(ع) است. مداح اگر می‌خواهد کلامش نافذ باشد و از مردم اشک بگیرد، باید اهل مناجات و جماعت و تضرع باشد و چشم و زبانش را کنترل کند.

mehdi-fakhradin

توصیه شما به کسانی که علاقمند مداحی هستند یا تازه این راه را آغاز کرده‌اند چیست؟

آن‌ها که اول راه هستند، حتما از محضر یک استاد بهره ببرند. به این افراد توصیه می‌کنم تقلیدی نخوانند و سعی کنند همیشه ابتکار و ذوق خودشان را در کارشان وارد کنند. احیانا هم اگر لطف خدا و ائمه(ع) شامل حالشان شد و در یک مجلس یا هیأتی دعوت شدند، دچار غرور نشوند، زیرا همه‌ی این‌ها از برکت نگاه و توجه این بزرگواران است… مداحان مطالعه و مقتل خوانی را فراموش نکنند. مداح باید همیشه با سند روضه بخواند… یکی از کتاب‌هایی را که پیشنهاد می‌کنم حتما مداحان جوان مطالعه کنند «حدیقۀالشیعۀ» است. مفاتیح الحیاه، مقتل مقرم، لهوف، منتهی الآمال، مزامیر الاولیاء و القطرۀ نیز از کتاب‌هایی است که می‌تواند راهگشا باشد.

تفاوت مداحی امروز با گذشته چیست؟

امروزه جوانان دنبال سبک‌های جدید هستند، این اتفاق هم یک امر طبیعی است. با این حال نباید استفاده از سبک‌های جدید موجب شود اصل کار از بین برود. مداحی جدید باید هم محزون باشد، هم جوان پسند و هم دارای مضمون. چون وظیفه‌ی ما این است که جوانان را با شور و شعور حسینی آشنا کنیم.

و کلام آخر…

آرزوی قلبی من مداحی در حرم امام رضا(ع) است. دعا کنید تا اگر قابل باشم این توفیق نصیبم شود.

telegram

  1. معلم گفته:

    مداحان امروزنه سواد دارند نه دستگاه بلدندوفقط مداحانشخص هستندنه اهل بیت خدا

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP